Nutraceutyki – wspieranie zdrowia od środka
Nutraceutyki to produkty pochodzenia naturalnego – są pozyskiwane z roślin, zwierząt, mikroorganizmów lub minerałów. Ich głównym celem jest wspomaganie naszego zdrowia. Zawierają bioaktywne składniki, które mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie: wspomagać układ odpornościowy, poprawiać funkcjonowanie narządów, redukować ryzyko chorób przewlekłych, takich jak choroby serca, cukrzyca czy nowotwory.
Antyoksydanty, kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6, witaminy i minerały oraz colostrum przyczyniają się do regeneracji komórek skóry, regulują produkcję sebum i zmniejszają stany zapalne. Dlatego nutraceutyki mogą dodatkowo wspierać zdrowie skóry i włosów, dostarczając im niezbędnych składników odżywczych. Jednak warto zwrócić uwagę, że efekty mogą być różne w zależności od indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia danej osoby.
Należy pamiętać, że nutraceutyki nie zastąpią nam zbilansowanej i dostosowanej do naszych potrzeb diety. Mogą być za to jej doskonałym uzupełnieniem. Jeżeli podejrzewamy u siebie niedobór składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, zanim sięgniemy po nutraceutyki, dobrze jest wykonać podstawowe badania z krwi. W momencie, kiedy nasze podejrzenia okażą się słuszne, wtedy warto zastanowić się nad wdrożeniem suplementacji. Nutraceutyki dostępne są w postaci kapsułek, tabletek, różnego rodzaju proszków, czyli ogólnie mówiąc – suplementów diety oraz produktów spożywczych i żywności funkcjonalnej.
Do nutraceutyków zaliczamy m.in. kwasy tłuszczowe Omega-3, probiotyki, antyoksydanty, tj. witaminę C, E i beta-karoten czy zawierające silne biologicznie związki aktywne colostrum. #Nutraceutyki często sprzedawane są jako suplementy diety, co oznacza, że zawierają mniejsze dawki substancji aktywnych niż farmaceutyki, przez to powinny wykazywać niskie ryzyko wystąpienia skutków ubocznych oraz wyższy stopień bezpieczeństwa.
Po nutraceutyki sięgają przede wszystkim osoby, które w sposób szczególny dbają o swoją kondycję i zdrowie. Aby upewnić się, że przyjmowanie ich jest dla nas odpowiednie i bezpieczne, dobrze skonsultować temat z lekarzem lub specjalistą ds. żywienia.
Magdalena Szymczak-Kępka, trycholog, Genactiv