Dermatolog radzi: Jak stosować produkty SPF, aby były skuteczne?Ochrona przed promieniowaniem UV jest jednym z najważniejszych elementów pielęgnacji skóry, który ma bezpośredni wpływ na jej zdrowie i wygląd. Promieniowanie ultrafioletowe może powodować zarówno krótkoterminowe, jak i długoterminowe uszkodzenia skóry, w tym oparzenia słoneczne, przedwczesne starzenie się oraz zwiększone ryzyko raka skóry. Pomimo rosnącej świadomości na temat konieczności stosowania filtrów przeciwsłonecznych, wiele osób nadal popełnia błędy w ich aplikacji, co prowadzi do niewystarczającej ochrony.

Dlaczego ochrona przed UV jest ważna?

Ochrona przed promieniowaniem UV jest niezwykle istotna, ponieważ promieniowanie to ma znaczący wpływ na zdrowie naszej skóry. Promieniowanie ultrafioletowe, które dociera do Ziemi w postaci UVA i UVB, może powodować wiele negatywnych skutków. Krótkoterminowe konsekwencje obejmują oparzenia słoneczne, które są bolesne i mogą prowadzić do poważniejszych uszkodzeń skóry. Jednak to długoterminowe efekty promieniowania UV są szczególnie niebezpieczne. Długotrwała ekspozycja na słońce bez odpowiedniej ochrony przyczynia się do przedwczesnego starzenia się skóry, co objawia się zmarszczkami, przebarwieniami i utratą elastyczności.

Co więcej, promieniowanie UV jest głównym czynnikiem ryzyka rozwoju raka skóry, w tym czerniaka, który jest najbardziej agresywną formą tej choroby. Regularne stosowanie produktów z filtrem SPF i unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce to kluczowe kroki w profilaktyce przeciwsłonecznej, które mogą znacząco zmniejszyć ryzyko tych poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego tak ważne jest, aby każdy z nas świadomie dbał o ochronę przed promieniowaniem UV, niezależnie od pory roku czy warunków pogodowych.

Rodzaje produktów SPF

Produkty SPF, czyli te zawierające filtry przeciwsłoneczne, występują w różnych formach, aby spełniać różnorodne potrzeby i preferencje użytkowników. Najbardziej popularne są kremy z filtrem, które są łatwo dostępne i stosunkowo proste w użyciu. Są one odpowiednie dla większości typów skóry i można je znaleźć w różnych formułach, dostosowanych do skóry suchej, tłustej, wrażliwej czy trądzikowej.

Spraye z filtrem przeciwsłonecznym cieszą się dużą popularnością ze względu na wygodę aplikacji, zwłaszcza na dużych powierzchniach ciała i w trudno dostępnych miejscach. Są one lekkie i szybko się wchłaniają, co sprawia, że są idealne dla osób aktywnych i tych, którzy spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu.

Balsamy z filtrem przeciwsłonecznym są kolejną popularną opcją, szczególnie lubianą za nawilżające właściwości. Mogą one łączyć ochronę przeciwsłoneczną z dodatkowymi korzyściami pielęgnacyjnymi, co czyni je dobrym wyborem dla osób poszukujących kompleksowej pielęgnacji skóry.

Sztyfty SPF to praktyczne rozwiązanie dla osób, które potrzebują precyzyjnej aplikacji, na przykład na twarz, usta czy okolice oczu. Są one małe, przenośne i idealne do użytku na co dzień, w pracy lub podczas podróży.
Oprócz tych tradycyjnych form, na rynku dostępne są także nowoczesne produkty, takie jak pudry z filtrem SPF czy kosmetyki kolorowe, takie jak podkłady i kremy BB z dodatkiem filtrów przeciwsłonecznych. Dzięki nim można zapewnić sobie ochronę przed promieniowaniem UV, jednocześnie dbając o wygląd i zdrowie skóry.

Jak poprawnie stosować produkty SPF?

Stosowanie produktów SPF w sposób prawidłowy jest kluczowe, aby zapewnić skuteczną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego produktu, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i typowi skóry. Ważne jest, aby używać produktu o odpowiednim współczynniku SPF, który powinien wynosić co najmniej 30 dla codziennej ochrony, a w przypadku intensywnej ekspozycji na słońce nawet 50 lub więcej.

Następnie, przed aplikacją produktu, należy dokładnie oczyścić skórę, aby zapewnić lepsze wchłanianie filtrów. Produkt SPF powinien być nakładany na suchą skórę co najmniej 15-30 minut przed planowanym wyjściem na zewnątrz. Ważne jest, aby nałożyć odpowiednią ilość – zazwyczaj około 2 mg/cm² skóry, co odpowiada około jednej łyżeczce do twarzy i jednej szklance do całego ciała.

Aplikacja produktu powinna być równomierna, aby pokryć wszystkie odsłonięte części ciała. Nie zapominaj o miejscach takich jak uszy, kark, grzbiety dłoni i stóp, a także wargi, które można chronić za pomocą balsamu do ust z SPF.
Produkty SPF wymagają regularnego ponawiania aplikacji, aby zachować swoją skuteczność. Zaleca się ponowne nakładanie co dwie godziny oraz po każdej kąpieli, spoceniu się czy osuszeniu ręcznikiem. Nawet w dni pochmurne promieniowanie UV przenika przez chmury, dlatego ochrona przeciwsłoneczna jest konieczna przez cały rok.
Dla osób aktywnych, które dużo czasu spędzają na świeżym powietrzu, warto wybrać produkty wodoodporne, które zapewnią dłuższą ochronę nawet podczas pływania czy intensywnego pocenia się. Jednak pamiętaj, że wodoodporne produkty również wymagają ponawiania aplikacji po pewnym czasie.

Ważnym aspektem jest również odpowiednie przechowywanie produktów SPF. Należy unikać narażania ich na bezpośrednie działanie wysokich temperatur, co może zmniejszyć skuteczność filtrów przeciwsłonecznych. Produkty przeterminowane również tracą swoją efektywność, dlatego zawsze warto sprawdzać datę ważności przed użyciem.

Porady dermatologów

Dermatolodzy z warszawskiej przychodni specjalistycznej High-Med podkreślają, że ochrona przed promieniowaniem UV powinna być integralną częścią codziennej rutyny pielęgnacyjnej, niezależnie od pory roku czy warunków pogodowych. Oto kilka kluczowych porad od ekspertów, które pomogą w skutecznej ochronie skóry przed szkodliwym działaniem słońca.

Po pierwsze, wybieraj produkty z szerokim spektrum ochrony, które chronią zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Filtry UVB są odpowiedzialne za ochronę przed oparzeniami słonecznymi, natomiast filtry UVA chronią przed przedwczesnym starzeniem się skóry oraz rakiem skóry.

Dermatolodzy zalecają stosowanie produktów z SPF co najmniej 30 na co dzień, a w przypadku intensywnej ekspozycji na słońce – SPF 50 lub więcej. Ważne jest również, aby produkty były wodoodporne, szczególnie jeśli planujesz kąpiele w wodzie lub intensywną aktywność fizyczną.

Stosuj odpowiednią ilość produktu – na twarz i szyję powinna to być ilość odpowiadająca wielkości łyżeczki do herbaty, a na całe ciało – około jednej szklanki. Upewnij się, że nakładasz krem z filtrem co najmniej 15-30 minut przed wyjściem na zewnątrz, aby produkt miał czas na wchłonięcie się i zaczęcie działania.
Regularne ponawianie aplikacji jest kluczowe. Nawet jeśli produkt jest wodoodporny, powinien być ponownie nakładany co dwie godziny, a także po każdej kąpieli, spoceniu się czy osuszeniu ręcznikiem. Bez tego ochrona przeciwsłoneczna może być niewystarczająca.

Nie zapominaj o dodatkowych metodach ochrony, takich jak noszenie kapeluszy z szerokim rondem, okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV oraz odzieży ochronnej. Tkaniny z filtrem UV mogą dodatkowo chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Pamiętaj, że niektóre obszary ciała, takie jak uszy, kark, grzbiety dłoni i stóp oraz wargi, są często pomijane przy aplikacji kremów z filtrem. Używaj specjalnych produktów do ochrony tych miejsc, takich jak balsamy do ust z

SPF czy sztyfty przeciwsłoneczne.

Ostatecznie, dermatolodzy podkreślają, że ochrona przed promieniowaniem UV powinna być nawykiem, a nie jednorazowym działaniem. Regularne stosowanie produktów SPF, odpowiednia pielęgnacja skóry i świadome unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce to kluczowe elementy dbania o zdrowie i wygląd skóry na długie lata.

Klucz do zdrowej i młodej skóry

Ochrona przed promieniowaniem UV jest nieodzownym elementem codziennej pielęgnacji skóry, który ma ogromne znaczenie dla jej zdrowia i wyglądu. Świadome i prawidłowe stosowanie produktów SPF może znacząco zmniejszyć ryzyko oparzeń słonecznych, przedwczesnego starzenia się skóry oraz rozwoju poważnych schorzeń, takich jak rak skóry. Wybierając produkty o szerokim spektrum ochrony i odpowiednim współczynniku SPF, a także stosując je regularnie i w odpowiednich ilościach, możemy zapewnić naszej skórze skuteczną barierę przed szkodliwym promieniowaniem UV.
Nie zapominajmy również o dodatkowych metodach ochrony, takich jak noszenie odzieży ochronnej, kapeluszy i okularów przeciwsłonecznych. Pamiętając o aplikacji kremów z filtrem na wszystkie odsłonięte części ciała i regularnym ponawianiu aplikacji, jesteśmy w stanie kompleksowo chronić naszą skórę. Wdrażając te zasady do codziennej rutyny pielęgnacyjnej, inwestujemy w zdrowie i piękno naszej skóry na długie lata.

Ostatecznie, warto słuchać porad dermatologów high-med.pl/dermatologia/ i dostosować ochronę przeciwsłoneczną do swoich indywidualnych potrzeb, aby cieszyć się zdrową, młodą i promienną skórą przez cały rok.

Alkohol a serce. Czy istnieje między nimi zależność?

Jak doskonale wiadomo, nadmierne spożywanie alkoholu jest jednym z poważniejszych problemów społeczeństwa. Liczne badania wykazały, że nadużywanie alkoholu powoduje m.in.:…
CZYTAJ

Zdrowe włosy. Atrybut piękna i odzwierciedlenie wewnętrznej harmonii

Przykuwająca wzrok objętością, blaskiem i naturalną witalnością fryzura to nie tylko atrybut piękna, ale również odzwierciedlenie wewnętrznej harmonii i zdrowia.…
CZYTAJ

Różnice między dermokosmetykami a ich klasycznymi odpowiednikami

Niełatwo wybrać odpowiednie produkty do pielęgnacji skóry, gdy półki sklepowe uginają się od nadmiaru propozycji. Rozwiązaniu tych dylematów nie sprzyja…
CZYTAJ

Dentysta wylicza codzienne nawyki, które mogą szkodzić Twoim zębom. Lepiej je znać!

Współczesny tryb życia, pełen pośpiechu i stresu, często prowadzi do kształtowania szkodliwych nawyków, które mogą wpływać na kondycję i zdrowie…
CZYTAJ

Lemoniada arbuzowa

Lemoniada arbuzowa W upalne letnie dni nic nie orzeźwia tak jak domowa lemoniada! Ta o smaku arbuza 
z dodatkiem cytrusów…
CZYTAJ

Co 6 sekund na świecie umiera kolejna osoba z powodu palenia. 31 maja – Światowy Dzień Bez Tytoniu

Łącznie w ciągu roku z powodu palenia papierosów umiera ok. 6 mln ludzi. W skali naszego kraju liczba ta wynosi…
CZYTAJ

Czym jest zjawisko NoLo?

Przypadający 1 czerwca Dzień Bez Alkoholu, to dobry moment na przyjrzenie się trendowi NoLo, który w ostatnich latach przybiera na…
CZYTAJ

Gabinety stomatologiczne – Powstają placówki przystosowane do osób otyłych, niepełnosprawnych czy cierpiących na dentofobię

Polacy wciąż w zdecydowanej większości korzystają z usług prywatnych klinik stomatologicznych i mają wobec nich coraz wyższe wymagania. Liczy się…
CZYTAJ

Najnowsze trendy w modzie luksusowej z drugiej ręki? Vinted dzieli się swoją pierwszą analizą!

Louis Vuitton Neverfull MM i Moncler Maya Jacket, jak dotąd, są najpopularniejszymi przedmiotami z najwyższej półki wśród członków Vinted w…
CZYTAJ

Źródło dyskomfortu i wyzwanie estetyczne. Sprawdzone sposoby na trądzik

Trądzik oraz inne niedoskonałości skórne to nie tylko problem estetyczny, ale również źródło dyskomfortu, a nawet obniżenia samooceny i zmniejszenia…
CZYTAJ

Składnik, który wspiera foto protekcję-Super-moc kwasu ferulowego

Kwas ferulowy to substancja o wielu właściwościach. Działa antyoksydacyjnie, przeciwdziała objawom starzenia, zwalcza przebarwienia i… pochłania pewien zakres promieni UV,…
CZYTAJ

5 naturalnych sposobów na zdrowe i piękne włosy

Mieć zdrowe i lśniące włosy to marzenie wielu kobiet, niestety nie każda z nas dostała taki prezent od matki natury.…
CZYTAJ

ZDROWIE

VIEW ALL

Alkohol a serce. Czy istnieje między nimi zależność?

Jak doskonale wiadomo, nadmierne spożywanie alkoholu jest jednym z poważniejszych problemów społeczeństwa.…
CZYTAJ

Co 6 sekund na świecie umiera kolejna osoba z powodu palenia. 31 maja – Światowy Dzień Bez Tytoniu

Łącznie w ciągu roku z powodu palenia papierosów umiera ok. 6 mln…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze – cichy zabójca Twojego mózgu i serca. Ta choroba zwiększa ryzyko wystąpienia udaru aż czterokrotnie!

Blisko 1/3 dorosłych Polaków choruje na nadciśnienie tętnicze, przy czym ponad 20%…
CZYTAJ

5 faktów o nadciśnieniu, które powinien znać każdy Polak

Nadciśnienie tętnicze to podstępna choroba, która dotyka już ponad 11 milionów Polaków!…
CZYTAJ

„Prawdziwy mężczyzna”, czyli jaki?

Prawdziwy mężczyzna nie płacze, dominuje, ma przyzwolenie na bycie bezwzględnym i agresywnym…
CZYTAJ