5 faktów o nadciśnieniu, które powinien znać każdy Polak



Nadciśnienie tętnicze to podstępna choroba, która dotyka już ponad 11 milionów Polaków! Niestety leczy się tylko 1/3 z nich. Nadciśnienie długo nie boli, nie daje objawów, ale powolnie doprowadza do powikłań w organizmie. A te są poważne: dotyczą mózgu, serca, nerek. Co jeszcze warto wiedzieć o nadciśnieniu?

1. Nadciśnienie może dotknąć każdego

Jeszcze niedawno uważano, że nadciśnienie to domena osób starszych, schorowanych. – Dziś nie ma grupy bez ryzyka nadciśnienia, a przekonanie, że jest to choroba osób starszych to nieprawda – tłumaczy lek. Karina Strachowska-Lange, hipertensjolog z Grupy LUX MED.

Przypomnijmy: – W teorii za prawidłowe uznaje się ciśnienie równe lub niższe niż 139/89 mmHg, wyróżniając w tym zakresie ciśnienie tętnicze optymalne poniżej 120/80mmHg, prawidłowe do 129/84mmHg i prawidłowe wysokie do 139/89mmHg – informuje ekspertka.

2. Nawet 12-latki mogą mieć udary spowodowane nadciśnieniem

Niestety, potwierdzeniem tezy, że nadciśnienie może dotknąć każdego, są przypadki udarów u dzieci, jako powikłania po długotrwałym nadciśnieniu. Już 12-,13-latki miewają takie powikłania nierozpoznanego nadciśnienia tętniczego. – To alarmująca tendencja związana z rosnącą epidemią otyłości wśród dzieci. Nadciśnienie to nie tylko problem dorosłych – zauważa hipertensjolog. Co możemy zrobić jako rodzice? Dbać o dietę i odpowiednią ilość wysiłku fizycznego. A przede wszystkim – świecić przykładem. Samemu się ruszać i zdrowo się odżywiać, gdyż dzieci uczą się przez naśladowanie i chętnie przejmują nawyki i styl życia dorosłych.

3. Styl życia ma ogromne znaczenie

– Przyczyny nadciśnienia są wielorakie, obejmują zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe – wyjaśnia lek. K. Strachowska-Lange. Czynniki niemodyfikowalne to wiek, płeć i genetyka – nie mamy na nie wpływu. Ale są też czynniki modyfikowalne, które można zminimalizować poprzez zmianę nawyków. – To pasywny styl życia, dieta wysokosodowa, pełna przetworzonej żywności, brak aktywności fizycznej, zanieczyszczenie powietrza, hałas i urbanizacja – wymienia ekspertka i dodaje: – Nawet higiena jamy ustnej i dobry sen mają znaczenie w profilaktyce nadciśnienia.




4. Nadciśnienie często przebiega bezobjawowo

– Nadciśnienie często nazywam podkradaczem zdrowia, ponieważ długo nie daje żadnych objawów, ale powolnie prowadzi do powikłań – mówi lek. Karina Strachowska-Lange. Dlatego ważne jest regularne mierzenie ciśnienia przynajmniej raz w roku, nawet jeśli czujemy się zdrowi. U osób z wykrytym nadciśnieniem mogą pojawić się nieswoiste objawy, takie jak bóle i zawroty głowy, kłopoty ze snem, dekoncentracja czy zaburzenia libido. Wczesne wykrycie nadciśnienia może zapobiec poważnym powikłaniom, takim jak udar mózgu, zawał serca czy niewydolność nerek.

5. Postawa pacjenta jest kluczowa dla skutecznego leczenia

– Mamy bardzo skuteczne leki, ale równie ważna jest współpraca pacjenta i modyfikacja stylu życia – podkreśla lek. Strachowska-Lange. Oprócz regularnego przyjmowania leków, kluczowe jest zdrowe odżywianie, regularna aktywność fizyczna i rezygnacja z używek. Tylko w ten sposób możemy skutecznie kontrolować nadciśnienie i uniknąć poważnych powikłań.

Nadciśnienie tętnicze to poważna choroba, która może długo pozostawać niezauważona. Dzięki regularnym badaniom i zdrowemu stylowi życia możemy skutecznie przeciwdziałać jej negatywnym skutkom. Jak podkreśla lek. Karina Strachowska-Lange: – Najważniejsze to mieć świadomość, że my sami mamy wpływ na nasze zdrowie.


lek. Karina Strachowska-Lange, hipertensjolog z Grupy LUX MED

Grupa LUX MED jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią Bupa, która działa, jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Firma świadczy swoje usługi w Polsce od ponad 30 lat. Grupa LUX MED zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną, szpitalną i długoterminową dla ponad 2 500 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 290 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, 15 szpitali oraz ok. 3000 poradni partnerskich. Grupa LUX MED zatrudnia ponad 23 000 osób, w tym około 10000 lekarzy i 6000 wspierającego personelu medycznego, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska. Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.
Więcej informacji: www.luxmed.pl

Dobra rutyna, micele i odpowiednie pH Co warto wiedzieć o demakijażu wrażliwej cery?

Początek wiosny to czas, kiedy chcemy wyglądać olśniewająco. To właśnie teraz układamy beauty-plany, sięgamy po nowe składniki aktywne i włączamy…
CZYTAJ

Wiosna to czas alergii. Sprawdź, co pyli w Twojej okolicy

Rozpoczął się sezon pylenia olchy i brzozy – roślin, których pyłki należą do jednych z najczęstszych alergenów w Polsce. Zakład…
CZYTAJ

Moc antyoksydacji i anti-agingu Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to niekwestionowany król antyoksydacji, który swoją multifunkcjonalnością podbija świat beauty. Regeneruje skórę, zapobiega fotostarzeniu i działa anti-agingowo. Od…
CZYTAJ

Zupa krem z zielonego groszku i cukinii

Zupa krem z zielonego groszku i cukinii. Zielona moc warzyw! Pełna świeżości i aksamitnej konsystencji zupa z groszku i cukinii…
CZYTAJ

Krztusiec – co warto wiedzieć? Nie myl go z przeziębieniem

Krztusiec, znany również jako "kaszel 100-dniowy", to choroba wywołana przez bakterię Bordetella pertussis. Charakteryzuje się intensywnym, przerywanym kaszlem, który trwa…
CZYTAJ

Jakość powietrza a czystość ulic: wpływ otoczenia miejskiego na zdrowie publiczne

Jakość powietrza stała się jednym z najważniejszych rozważanych zagadnień z zakresu zdrowia publicznego w XXI wieku. W miarę jak świadomość…
CZYTAJ

Otyłość – poważny problem współczesnego społeczeństwa. Czy można zapobiec tej chorobie?

4 marca przypada Światowy Dzień Otyłości. To schorzenie jest jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych, przed którymi stoi dzisiejsze społeczeństwo. Otyłość…
CZYTAJ

4 mity na temat otyłości. Sprawdź, czy znasz je wszystkie

Otyłość to choroba obarczona wieloma mitami, które często prowadzą do błędnych przekonań i stygmatyzacji. Czy rzeczywiście jest wyłącznie kwestią genów?…
CZYTAJ

Nawilżenie, antyoksydacja i odmłodzenie 3 potrzeby cery w oczekiwaniu na wiosnę

Koniec zimy to moment, w którym najbardziej pragniemy nowości w beauty-rutynie. Obserwujemy kondycję skóry, robimy podsumowania, ustalamy kosmetyczne strategie. Przygotowujemy…
CZYTAJ

Morsowanie – jak zacząć i kto nie powinien zanurzać się w lodowatej wodzie? Wszystko, co trzeba wiedzieć przed pierwszą zimową kąpielą

Morsowanie, czyli zanurzanie się w zimnej wodzie, stało się jednym z popularniejszych trendów ostatnich lat. Choć jeszcze niedawno była to…
CZYTAJ

Temperatura powietrza a jego jakość

W ostatnich dniach w Polsce odnotowano znaczne spadki temperatur, a miejscami nawet rekordowo niskie wartości. Inwersje temperatury, niskie prędkości wiatru…
CZYTAJ

Jak kontakt ze zwierzętami wspiera zdrowie psychiczne?

Światowy Dzień Walki z Depresją, obchodzony 23 lutego, to doskonała okazja, by zwrócić uwagę na nowoczesne i alternatywne metody wspierania…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Wiosna to czas alergii. Sprawdź, co pyli w Twojej okolicy

Rozpoczął się sezon pylenia olchy i brzozy – roślin, których pyłki należą…
CZYTAJ

Krztusiec – co warto wiedzieć? Nie myl go z przeziębieniem

Krztusiec, znany również jako "kaszel 100-dniowy", to choroba wywołana przez bakterię Bordetella…
CZYTAJ

Morsowanie – jak zacząć i kto nie powinien zanurzać się w lodowatej wodzie? Wszystko, co trzeba wiedzieć przed pierwszą zimową kąpielą

Morsowanie, czyli zanurzanie się w zimnej wodzie, stało się jednym z popularniejszych…
CZYTAJ

Jak kontakt ze zwierzętami wspiera zdrowie psychiczne?

Światowy Dzień Walki z Depresją, obchodzony 23 lutego, to doskonała okazja, by…
CZYTAJ

Bezpieczne sporty zimowe – o czym pamiętać, by uniknąć kontuzji i cieszyć się dobrą kondycją?

Aktywność fizyczna to podstawowy element profilaktyki zdrowotnej. Sporty zimowe to doskonały sposób…
CZYTAJ