31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem



Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją jednak sposoby, które mogą pomóc przyzwyczaić się do zmiany czasu, a co za tym idzie lepiej funkcjonować i się wysypiać.

Dlaczego czas się zmienia?

Mówi się, że to Benjamin Franklin, autor konstytucji USA, miał wpływ na wprowadzenie zmiany czasu z zimowego na letni. Podczas pobytu w Paryżu zauważył, że ludzie śpią, gdy słońce jest wysoko na niebie, a wieczorem pracują, korzystając z oświetlenia świecami. To skłoniło go do rozważenia kwestii dostosowania godzin do pory dnia. Obecnie uważa się, że zmiana czasu, szczególnie czasu letniego (DST), ma na celu lepsze wykorzystanie naturalnego światła dziennego i oszczędzanie energii. Przesunięcie zegarów o godzinę wiosną oznacza, że dłużej możemy cieszyć się słońcem. A to z kolei może zachęcać nas do spędzania czasu na świeżym powietrzu i przyczyniać się do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej.

Niestety, zmiana ta niesie ze sobą także niekorzystne konsekwencje. Eksperci podkreślają, że przesunięcia długości dnia wpływają także na nasz sen i powodują desynchronizację naturalnego zegara biologicznego. Zmiana czasu oddziałuje na nasze zwyczaje związane ze snem, co może potęgować uczucie zmęczenia.

” Choć niektórzy ludzie dopasowują się do zmiany czasu dość łatwo, to badania wskazują, że ludzkie ciało nigdy w pełni nie przyzwyczaja się do czasu letniego. Ta zmiana może prowadzić do trwałej desynchronizacji rytmu dobowego i potencjalnie przyczyniać się do poważniejszych problemów zdrowotnych, zwłaszcza u osób doświadczających tzw. „społecznej zmiany strefy czasowej”. Niemniej jednak, u zdrowych jednostek skutki czasu letniego zazwyczaj łagodnieją po kilku tygodniach.”– podkreśla psycholożka i badaczka Theresa Schnorbach, ekspert Emma Sleep.




Jak się wysypiać?

Zdrowy sen jest niezbędny dla naszego dobrego samopoczucia. Regularny, odpowiednio długi i jakościowy wypoczynek pomaga nam utrzymać prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego, metabolicznego i hormonalnego. Z kolei niewystarczająca ilość snu lub jego niska jakość mogą prowadzić do pogorszenia zdrowia psychicznego i fizycznego, zwiększonego ryzyka chorób, problemów z koncentracją, pamięcią oraz nastroju. Dlatego warto poznać wskazówki, które pomogą nam lepiej poradzić sobie z nadchodzącą zmianą i czuć się lepiej w czasie, kiedy dni stają się dłuższe.

Zaplanuj swój sen: Utrzymuj stałe godziny snu przed i po zmianie czasu, upewniając się, że budzisz się i kładziesz spać o tej samej porze każdego dnia – także w weekendy.

Zadbaj o swoje środowisko snu: Stwórz spokojną i przytulną atmosferę w swojej sypialni. Najlepiej, jeśli będzie zaciemniona i cicha, a temperatura nie będzie przekraczała 20 °C. Zainwestuj w materace i poduszki wspierające zdrowy sen i zapewniające wygodę.

Skróć czas spędzany przed ekranem: Ogranicz korzystanie z ekranów, takich jak smartfony i komputery. Emitowane przez nie światło niebieskie może zakłócić proces zasypiania, zwłaszcza gdy dni stają się dłuższe.

Wypróbuj techniki relaksacyjne: Wykonuj ćwiczenia oddechowe lub progresywną relaksację mięśni. To pozwoli uspokoić ciało i umysł przed snem.

Spędzaj czas na świeżym powietrzu: aktywność fizyczna i przebywanie poza domem pomogą w regulacji naturalnego zegara biologicznego, a także pomogą nam lepiej spać podczas przejścia na czas letni.

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ