Uśmiechnij się do zdrowia: Relaks u dentysty? To możliwe! Na czym polega znieczulenie gazem rozweselającym i co warto wiedzieć o tej metodzie



Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, kontrola stanu zębów oraz dziąseł powinny być nawykiem utrwalanym już od najmłodszych lat. Niestety wiele osób odwiedza gabinet dentystyczny tylko w razie konieczności, kiedy dolegliwości bólowe i dyskomfort w jamie ustnej stają się nie do wytrzymania. Najczęściej dzieje się tak z powodu strachu przed zabiegami stomatologicznymi i bólem. Tymczasem leczenie zębów nie powinno już kojarzyć się z synonimem bólu i dyskomfortu, ponieważ współczesna stomatologia oferuje wiele rozwiązań, które pozwalają na bezstresowe i komfortowe przejście przez nawet najbardziej skomplikowane zabiegi. Jednym z takich rozwiązań jest znieczulenie gazem rozweselającym.

Gaz rozweselający u dentysty? Co to takiego?

Znieczulenie gazem rozweselającym, zwane też sedacją wziewną lub inhalacyjną, jest jedną z metod znieczulania stosowanych w nowoczesnej stomatologii. Polega ono na wdychaniu przez pacjenta mieszaniny tlenu i tlenku azotu, która ma działanie uspokajające, przeciwbólowe i rozweselające. Znieczulenie gazem rozweselającym jest skuteczne i łatwo odwracalne. Jest także całkowicie bezpieczne, o ile jest stosowane przez wykwalifikowanego lekarza stomatologa, który monitoruje stan pacjenta i dostosowuje stężenie tlenku azotu do jego potrzeb i reakcji. Znieczulenie gazem rozweselającym nie wywołuje utraty świadomości ani snu, lecz zmniejsza lęk, napięcie i odczuwanie bólu. Pacjent pozostaje przytomny i może komunikować się z lekarzem.

Sedacja wziewna – jak to wygląda w praktyce?

Zabieg z zastosowaniem znieczulenia gazem rozweselającym jest prosty i nie wymaga specjalnego przygotowania. Pacjent otrzymuje maskę nakładaną na nos, przez którą wdycha mieszaninę tlenu i tlenku azotu. Stężenie tlenku azotu jest indywidualnie dostosowywane do potrzeb i reakcji pacjenta. Zazwyczaj wynosi ono od 30 do 70 procent. Efekt znieczulenia pojawia się po kilku minutach i utrzymuje się przez cały czas trwania zabiegu. Po zakończeniu zabiegu, pacjent wdycha czysty tlen przez kilka minut, co pozwala na szybkie wydalenie tlenku azotu z organizmu. Pacjent może opuścić gabinet stomatologiczny po około 15 minutach od zakończenia zabiegu. – tłumaczy dr. Romana Markiewicz-Piotrowska, z Kliniki Stomatologicznej Piotrowscy i Bejnarowicz.



Relaks w znieczuleniu – dla wszystkich czy dla wybranych?

Ten rodzaj znieczulenia przeznaczony jest dla pacjentów, którzy odczuwają lęk przed leczeniem stomatologicznym, są nadpobudliwi, mają niski próg bólu lub są uczuleni na inne środki znieczulające. Sedacja wziewna szczególnie polecana jest dla dzieci, ponieważ jest dla nich przyjemna i nieinwazyjna. Znieczulenie gazem rozweselającym może być stosowane przy różnych zabiegach stomatologicznych, takich jak leczenie próchnicy, usuwanie kamienia nazębnego, wypełnianie ubytków, a nawet ekstrakcja zębów. Znieczulenie gazem rozweselającym, ma jednak pewne przeciwwskazania, dlatego przed zastosowaniem tego rodzaju znieczulenia należy podczas wywiadu udzielić lekarzowi wszelkich niezbędnych informacji.

Sedacji wziewnej nie można stosować w przypadku chorób płuc, serca, nerek, wątroby, krwi lub mózgu, a także podczas zakażeń dróg oddechowych. Nie jest wskazana również osobom cierpiącym na niedokrwistość lub niedobór witaminy B12, jak również uczulonym na tlenek azotu. Znieczulenia nie podaje się kobietom w ciąży, oraz pacjentom skarżącym się na klaustrofobie, lęk przed maską czy z dolegliwościami utrudniającymi prawidłowe oddychanie przez nos.

Znieczulenie gazem rozweselającym posiada wiele zalet. Zarówno dentyści, jak i pacjenci chętnie korzystają z sedacji, ponieważ nie ma skutków ubocznych i powikłań, działa szybko i skutecznie, a stężenie gazu łatwo jest regulować. Szczególną zaletą jest oczywiście brak igły lub kaniuli, bez iniekcji nie dochodzi także do uszkodzenia tkanek, drętwienia lub osłabienia mięśni. Znieczulenie gazem rozweselającym nie wpływa na funkcje życiowe, więc podczas zabiegu lekarz ma możliwość prowadzenia rozmowy z pacjentem. Co bardzo istotne, po zabiegu powrót do normalnej aktywności następuje niezwykle szybko. – dodaje dr. Romana Markiewicz-Piotrowska. Cena takiego znieczulenia zależy od czasu trwania zabiegu i stężenia tlenku azotu. Przyjmuje się, że jest to koszt od 50 do 200 złotych za jedną wizytę.

Warto mieć wybór

Znieczulenie gazem rozweselającym jest jedną z opcji znieczulania stosowanych w nowoczesnej stomatologii. Metoda jest bezpieczna, skuteczna i przyjemna dla pacjenta. Znieczulenie gazem rozweselającym jest szczególnie polecane dla dzieci i osób bojących się dentysty. Warto więc zastanowić się przed kolejną wizytą nad możliwością skorzystania z tego rodzaju znieczulenia, stawiając na bezinwazyjność, przyjemny sposób podania i relaksujące uczucie podczas zabiegu.

fot.piotrowscybejnarowicz.pl

Więcej o zdrowych zębach na piotrowscybejnarowicz.pl

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ