Antyoksydacja i odmłodzenie 3 fakty o kwasie ferulowym



Kwas ferulowy to antyoksydant, który zawojował świat beauty. Zapobiega fotostarzeniu skóry, regeneruje i spowalnia procesy starzenia… a to jeszcze nie wszystkie jego zalety. Kosmetolodzy stawiają go na podium pielęgnacji gabinetowej i domowej. Co wiesz o kwasie ferulowym? Jak go stosować i jakie jeszcze super-moce w nim drzemią?

Kosmetolog radzi.

Kwas ferulowy (a właściwie kwas 4-hydroksy-3-metoksycynamonowy) jest związkiem organicznym, który należy do grupy kwasów hydroksycynamonowych. To polifenol pochodzenia roślinnego rozpuszczalny w wodzie i etanolu. Możemy znaleźć go w zbożach – m.in. w owsie, pszenicy, jęczmieniu i życie, a także np. w rabarbarze, żurawinie i szpinaku. Tyle naukowych faktów. Praktyka pokazuje, że jest to jeden ze związków, które stoją na podium w świecie kosmetycznym ze względu na swoje szczególne właściwości. Kluczowe z nich to antyoksydacja i wpływ na koloryt skóry.

Antyoksydant o super-mocy

Jak wskazują kosmetolodzy, kwas ferulowy jest bardzo mocnym antyoksydantem. Co więcej, naukowcy podkreślają, że skutecznie neutralizuje on aż trzy rodzaje wolnych rodników: tlenek azotu, podtlenek i rodnik hydroksylowy. Dodatkowo pochłania pewien zakres promieniowania UV.

– Ta wyjątkowa właściwość kwasu ferulowego sprawia, że chroni on nas przed negatywnym działaniem promieni słonecznych, czyli działa fotoprotekcyjnie (absorbuje i rozprasza promienie UV), a co za tym idzie, ochrania komórki skóry i spowalnia procesy starzenia. Oczywiście nie zastąpi kremów z filtrem, ale wzmacnia ich działanie – mówi Agnieszka Kowalska, Medical Advisor, Ekspert marki mesoBoost®.

– Warto wiedzieć, że kwas ferulowy przeciwdziała stresowi oksydacyjnemu, a także działa przeciwzapalnie. To bardzo cenna właściwość, od lat wykorzystywana w kosmetyce gabinetowej. Obecnie kwas ferulowy został wprowadzony w przestrzeń kosmetyki domowej. Możemy go znaleźć m.in. w linii Ferul Power mesoBoost®, która została zaprojektowana jako linia do codziennej pielęgnacji. W okresie wiosenno-letnim warto postawić na kwas ferulowy jako kluczową substancję aktywną w rytuale pielęgnacyjnym – dodaje.

Jak podkreślają eksperci, kwas ferulowy to substancja o podwójnej mocy antyoksydacyjnej – nie tylko skutecznie przeciwdziała wolnym rodnikom, ale także wzmacnia efektywność innych antyoksydantów, w tym docenianej przez rynek beauty witaminy C.

– Kwas ferulowy pozwala zmultiplikować uderzenie w niechciany efekt fotostarzenia, co stawia go na podium wśród składników aktywnych stosowanych w terapiach anti-agingowych. Warto szukać w produktach połączenia kwasu ferulowego z witaminą C – mówi Agnieszka Kowalska.

Wyrównanie kolorytu skóry… i nie tylko

A gdyby tak możliwe było połączenie odżywienia i odmłodzenia z wyrównaniem kolorytu skóry? Kosmetolodzy wskazują, że… jest możliwe, ponieważ kwas ferulowy „potrafi” także rozjaśniać cerę i wpływać na niwelowanie przebarwień (w tym plam i piegów). Dlaczego? Ponieważ substancja hamuje enzymy, które wpływają na produkcję melaniny w skórze. Ale to jeszcze nie koniec listy „umiejętności” kwasu ferulowego. Eksperci dowodzą, że stymuluje on fibroblasty do produkcji kolagenu, więc w bezpośredni sposób ma wpływ na jędrność i młody wygląd skóry. Listę zalet polifenolu z super-mocą zamyka odbudowa bariery hydrolipidowej skóry, której sprzyja.

Serum, krem, czy peeling

Zdaniem kosmetologów kosmetyki z kwasem ferulowym mogą, a raczej powinny, stać się podstawą codziennej rutyny pielęgnacyjnej m.in. (choć nie tylko) dla skóry dojrzałej. Na jakim produkcie oprzeć ferulową pielęgnację? – Podstawą codziennej pielęgnacji domowej zwykle są, oczywiście, krem do twarzy i serum. Należy jednak pamiętać, że kwas ferulowy świetnie sprawdza się także w formie pianki do demakijażu, toniku lub peelingu. Warto włączyć do rutyny pielęgnacyjnej także te produkty i podejść do antyoksydacji w sposób systemowy, maksymalizując efektywność w obszarze anti-agingu oraz poprawy kondycji skóry – mówi Agnieszka Kowalska.



mesoBoost® FERUL POWER
Krem do twarzy

Wysoce skuteczny krem o działaniu przeciwstarzeniowym i depigmentującym. Bogata zawartość kwasu ferulowego reguluje produkcję melaniny, rozjaśnia przebarwienia i zapobiega powstawaniu nowych, dzięki czemu skóra uzyskuje równomierny koloryt.

Zawiera jedną z najbardziej skutecznych form witaminy C, która efektywnie wnika w warstwę lipidową skóry, poprawiając jej jędrność i koloryt. Dodatkowo wyjątkowe połączenie specjalnie dobranych olejów dostarcza skórze drogocennych witamin, które odżywiają i poprawiają jej kondycję.

Pojemność: 50 ml
Cena: 70 zł

mesoBoost® FERUL POWER
Serum do twarzy

Innowacyjna kuracja odmładzająca i redukująca przebarwienia. Dzięki bogatej zawartości kwasu ferulowego rozjaśnia widoczne przebarwienia i zapobiega ich powstawaniu. W połączeniu z jedną z najskuteczniejszych form witaminy C wzmacnia działanie w korekcji widocznych zmarszczek, regeneruje i poprawia witalność skóry. Dodatkowo zawarty olej z awokado bogaty w witaminy efektywnie penetruje naskórek, silnie go nawilżając. Uzupełnieniem formuły jest olej ze słodkich migdałów bogaty w witaminę E, która stymuluje syntezę włókien kolagenowych i spowalnia procesy starzenia.

Pojemność: 30 ml
Cena: 60 zł

Linię uzupełniają:
Mesoboost® FERUL POWER, masełko do demakijażu
Mesoboost® FERUL POWER, peeling do twarzy
Mesoboost® FERUL POWER, pianka do demakijażu
Mesoboost® FERUL POWER, tonik do twarzy

###
mesoBoost® to marka z wieloletnim doświadczeniem na rynku profesjonalnym, która od lat wychodzi naprzeciw potrzebom konsumentów w całej Polsce. Obecnie linie produktowe mesoBoost® dostępne są w drogeriach HEBE – dla efektywnej i spersonalizowanej pielęgnacji domowej. mesoBoost® oznacza ponadprzeciętną skuteczność oferowanych terapii przeciwstarzeniowych, aktywnie poprawiających stan skóry, redukujących zmarszczki, przywracających gęstość, jędrność i blask skóry. Bazą produktów są wyselekcjonowane składniki aktywne o najwyższej skuteczności terapeutycznej
Więcej informacji: www.mesoboost.pl

Witamy wiosenną symfonię smaków

Wraz z nadejściem wiosny natura budzi się do życia, przynosząc ze sobą świeżość, kolorowe pejzaże i bogactwo aromatów. To idealny…
CZYTAJ

Siekane kotleciki z kurczaka z kolorowym ryżem

Siekane kotleciki z kurczaka mają złocisty kolor, są chrupiące i pełne wartościowych dodatków, np. w postaci marchewki czy cukinii. Podane…
CZYTAJ

Maj miesiącem mierzenia ciśnienia tętniczego krwi. Jak prawidłowo to robić, jakie są najczęstsze błędy i jak ich unikać?

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych czynników zwiększających ryzyko wielu chorób wpływających zarówno na długość naszego życia, jak i…
CZYTAJ

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Maj miesiącem mierzenia ciśnienia tętniczego krwi. Jak prawidłowo to robić, jakie są najczęstsze błędy i jak ich unikać?

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych czynników zwiększających ryzyko wielu chorób…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ