Nowoczesna i małoinwazyjna operacja robotyczna raka jelita grubego 
dostępna bezpłatnie w ramach NFZ, w szpitalach LUX MED Onkologia



Rak jelita grubego to drugi nowotwór złośliwy w Polsce pod względem przyczyny zgonów. Co roku w Polsce rozpoznawany jest u około 20 tysięcy osób. W 90% przypadków, wykrywany jest u mężczyzn i kobiet po 50. roku życia, jednak coraz częściej chorują też osoby młodsze. Skuteczność leczenia i rokowania zależą od stopnia zaawansowania choroby w momencie jej rozpoznania. O tym, jak diagnozowany i nowatorsko leczony jest ten nowotwór, mówi lek. med. Maciej Nowak – chirurg ogólny z poradni chirurgii onkologicznej w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia w Warszawie.

Bądź czujny

Z wiekiem i obciążeniami genetycznymi trudno dyskutować. Mamy jednak wpływ na styl życia, a to on w dużej mierze odpowiedzialny jest za rosnący odsetek zachorowań. Dieta, nadwaga, otyłość i brak aktywności fizycznej to główni winowajcy zwiększający ryzyko wystąpienia raka jelita grubego, który w początkowej fazie nie daje prawie żadnych objawów. Oprócz zmiany naszych codziennych nawyków, ważna jest profilaktyka wtórna, czyli diagnostyka. Podstawowym i najważniejszym badaniem w kierunku raka okrężnicy jest kolonoskopia. Podstawę wyleczenia stanowi zawsze szybkie wdrożenie leczenia chirurgicznego lub endoskopowego (w przypadku bardzo wczesnych zmian).

– Leczenie zabiegowe raka jelita grubego polega na usunięciu guza oraz zajętego fragmentu tkanki wraz ze znajdującymi się obok węzłami chłonnymi – mówi lek. med. Maciej Nowak ze Szpitala św. Wincentego LUX MED Onkologia w Warszawie.

– Metoda leczenia jest wybierana zawsze indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie zaawansowania choroby, przebytych operacji i chorób współistniejących. Pacjent musi spełniać określone kryteria, a decyzję o wyborze metody leczenia podejmuje chirurg onkologiczny. Przeprowadzenie zabiegu metodą robotyczną umożliwia szybsze podjęcie dalszego leczenia onkologicznego i zwiększa szanse na pokonanie choroby podkreśla ekspert.

Stosowana w LUX MED Onkologia nowatorska metoda robotyczna daje pacjentowi szereg korzyści, wśród których warto wymienić m.in. mniejszą utratę krwi w trakcie zabiegu, krótszą hospitalizację (ok. 3-4 dni), niższy odsetek niektórych powikłań okołooperacyjnych (m.in. niższe ryzyko przepukliny pooperacyjnej i pooperacyjnej niedrożności jelit), mniejsze dolegliwości bólowe po zabiegu, szybszą rekonwalescencję i wdrożenie ewentualnego leczenia uzupełniającego (radioterapii, chemioterapii, radiochemioterapii), wcześniejsze wprowadzenie diety doustnej (często w pierwszej dobie po zabiegu) oraz mniejsze blizny.




Bezpieczna operacja w asyście robota

Chirurgia robotyczna jest uznawana na świecie za przyszłość chirurgii onkologicznej. Polega na wprowadzeniu do ciała pacjenta zminiaturyzowanych narzędzi oraz kamery endoskopowej, a następnie, dzięki wykonywaniu precyzyjnych ruchów przez siedzącego przy konsoli chirurgicznej operatora – chirurga onkologicznego – usunięciu tkanek zajętych przez chorobę nowotworową. Dzięki kilkunastokrotnemu powiększeniu i wizualizacji 3D precyzja ruchów narzędzi robotycznych jest większa niż w trakcie chirurgii otwartej, co zwiększa bezpieczeństwo wykonywanej procedury.

– Tylko doświadczeni i wykwalifikowani specjaliści mogą wykonywać tę operację, która w Polsce nadal ma charakter prekursorski. Jednym z najbardziej namacalnych atutów tego leczenia jest małoinwazyjny charakter – w odróżnieniu od laparotomii wymaga zaledwie kilku niewielkich nacięć na skórze, pomimo rozległej operacji w jamie brzusznej. Co więcej, ramiona asystującego chirurgowi robota są zawsze w gotowości do pracy i nigdy się „nie męczą”, czego nie da się uniknąć przy asyście laparoskopowej – wyjaśnia lek. med Maciej Nowak.

W LUX MED Onkologia diagnozujemy i leczymy raka jelita grubego na mocy umów z NFZ w ramach Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego (Colorectal Cancer Unit – CCU). To jednostka wyspecjalizowana w kompleksowej terapii raka jelita grubego oferująca wszystkie dostępne, a zarazem optymalne metody leczenia nowotworów jelita grubego, w tym leczenie zabiegowe – dodaje.

Procedura odbywa się na takich samych zasadach jak w szpitalu publicznym, jednak w warunkach szpitala prywatnego.
Każdemu pacjentowi z rozpoznaniem raka jelita grubego, odpowiednimi wskazaniami i założoną kartą DILO przysługuje prawo do bezpłatnej operacji robotycznej w LUX MED Onkologia. Decyzja o kwalifikacji do leczenia zabiegowego podejmowana jest przez lekarza na podstawie pełnej diagnostyki onkologicznej – kolonoskopii, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego. Szczegółowych informacji na temat zabiegu chirurgii robotycznej, udziela lekarz podczas wizyty konsultacyjnej.

***
Grupa LUX MED jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią Bupa, która działa, jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Firma świadczy swoje usługi w Polsce od ponad 30 lat. Grupa LUX MED zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną, szpitalną i długoterminową dla ponad 2 500 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 290 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, 15 szpitali oraz ok. 3000 poradni partnerskich. Grupa LUX MED zatrudnia ponad 20 000 osób, w tym około 9000 lekarzy i 6000 wspierającego personelu medycznego, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska. Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paralimpijskiego.
Więcej informacji: www.luxmed.pl

Kwasy i moc natury Co warto wiedzieć o pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym?

Filarem efektywności w przypadku trądziku różowatego jest kompleksowe połączenie zastosowania leków, diety i właściwej pielęgnacji. Jesień to czas, kiedy skóra…
CZYTAJ

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz bardziej widoczny. Jakie możliwości oferuje AI w porównaniu…
CZYTAJ

Nie ma pięknego uśmiechu bez zdrowych dziąseł! Dowiedz się, jak dbać o dziąsła i czego unikać, aby im nie szkodzić.

Piękny i zdrowy uśmiech najczęściej kojarzy się z białymi, równymi zębami. Myśląc o pielęgnacji jamy ustnej, również pierwsze skojarzenie koncentruje…
CZYTAJ

Anti-aging w tandemie Duety składników dla jesiennego odmłodzenia

Anti-aging to jeden z priorytetów jesieni. Nasza skóra wciąż odczuwa konsekwencje letnich szaleństw, a już na horyzoncie pojawiają się Święta…
CZYTAJ

Prawdziwe piękno w dobie sztucznej inteligencji – Dove rozpoczyna kampanię #PrawdziwePiekno i ponownie zmienia definicję piękna

20 lat temu marka Dove po raz pierwszy pokazała światu, jak wygląda prawdziwe piękno. W 2004 roku rozpoczęła kampanię od…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce, jedynie część z nich wie, że tę chorobę…
CZYTAJ

Chcesz zregenerować włosy po lecie? Wybierz kompleksową pielęgnację!

Ekspozycja na promieniowanie UV, słona woda morska oraz częste mycie i stylizowanie sprawiają, że po wakacjach nasze włosy są suche,…
CZYTAJ

Schudnąć czy zaakceptować? W poszukiwaniu równowagi i dobrostanu w realiach toksycznej kultury dietetycznej

Nierealistyczne standardy piękna kształtowane przez media i społeczeństwo sprawiają, że coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: zmierzyć się z odchudzaniem…
CZYTAJ

Placki ziemniaczane z cukinią à la gofry

Chrupiące na zewnątrz, miękkie w środku, z aromatem czosnku i delikatnym posmakiem cukinii. Idealnie sprawdzą się jako finezyjna przekąska lub…
CZYTAJ

Prokrastynacja – kiedy powinna niepokoić i jak zapanować nad wiecznym odwlekaniem?

Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed trudnymi uczuciami, to długotrwałe odwlekanie i dobrowolne odraczanie…
CZYTAJ

Pokaz najnowszej kolekcji DENI CLER jesień – zima 2024

Subtelność, szyk i elegancja – pokaz najnowszej kolekcja Deni Cler „Sono Deni” za nami! 3 września 2024 roku, w wyjątkowych…
CZYTAJ

Nothing but Vanda Novak. Nowa kolekcja marki na sezon AW 2024/2025


To brawurowe marzenie - założyć buty i nic poza tym. Bo niczego więcej nie potrzebujesz. Tak właśnie jest z nową…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce,…
CZYTAJ

Prokrastynacja – kiedy powinna niepokoić i jak zapanować nad wiecznym odwlekaniem?

Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed…
CZYTAJ

Druga edycja Centralnego Klubu Pacjenta w Katowicach

Kilkadziesiąt stoisk z badaniami profilaktycznymi, poradami edukacyjnymi i stanowiskami ekspertów medycyny, a…
CZYTAJ

Urazy stawu skokowego to nie tylko domena sportowców. 
Jak się nie uszkodzić w codziennym życiu?

Choć sportowcy, szczególnie koszykarze i lekkoatleci są bardziej narażeni na kontuzje stawu…
CZYTAJ