Wejść w buty młodzieżyJak centrum młodzieżowe „Niebieskie Trampki” tworzy bezpieczną przestrzeń dla młodzieży z Polski i Ukrainy. Jest takie miejsce w Gdańsku, które jest bezpieczną przestrzenią dla młodych ludzi – przestrzenią, w której można porozmawiać, uzyskać wsparcie, gdy życie staje się trudne, i dobrze się bawić. Centrum „Niebieskie Trampki”, prowadzone przez Fundację Fosa i wspierane przez UNICEF, to młodzieżowy dom kultury dogodnie zlokalizowany w miejscu, w którym młodzi ludzie najczęściej spędzają razem czas, czyli w lokalnym centrum handlowym. Pomysł na centrum „Niebieskie Trampki” narodził się podczas pandemii COVID-19, kiedy zdrowie psychiczne młodych ludzi pogarszało się z powodu ograniczeń w przemieszczaniu się i izolacji.

– Centrum „Niebieskie Trampki” odwiedza regularnie około 200 młodych ludzi. Grupa ta jest dobrze zintegrowana, ufa sobie i wspiera się nawzajem. Wielu z nich przeżyło trudne chwile i ceni sobie bliskość, której często brakuje im w najbliższym otoczeniu – mówi Roksana Galewska, założycielka centrum „Niebieskie Trampki”. Młodzież, która do nas przychodzi, współtworzy to miejsce. Niektórzy pomagali nam podczas remontu i przeprowadzki, inni dzielą się pomysłami na zajęcia.

Pracownicy ośrodka często pełnią rolę rodziców i mentorów. Pomagają w odrabianiu zadań domowych, motywują młodzież do nauki i pójścia do szkoły, uczą nowych umiejętności i wspierają w osiąganiu celów zawodowych. Młodzi ludzie mogą się do nich zwrócić w każdym temacie.

Kiedy nasiliła się wojna w Ukrainie i do miasta zaczęło napływać coraz więcej młodych ludzi, zapotrzebowanie na tę bezpieczną przestrzeń wzrosło. Ośrodek zaczął oferować więcej zajęć także w języku ukraińskim, zatrudniając edukatorów i terapeutów znających ten język.

Drugi dom

Młodzi ludzie w centrum „Niebieskie Trampki” wymieniają poczucie wykorzenienia oraz brak stałości i kontroli nad własnym życiem jako jedne z największych problemów, z którymi borykają się na co dzień. Posiadanie bezpiecznego miejsca, do którego mogą przyjść, dobrze wpływa na ich zdrowie psychiczne.

14-letni Emil przyjechał do Polski w sierpniu 2022 roku wraz z mamą. Przed przyjściem do centrum „Niebieskie Trampki” spędzał dni samotnie, ponieważ jego matka była przez większość czasu zajęta pracą. Teraz docenia fakt, że może spędzać czas z rówieśnikami w bezpiecznym i przyjaznym środowisku, gdzie otoczony jest opieką. – Zawsze mogę tu robić coś ciekawego. Gramy w bilard i tenisa stołowego, a kiedy trzeba, dostajemy herbatę, coś słodkiego lub zupę – mówi Emil.

– W wakacje byłem tu codziennie, podoba mi się to miejsce i chcę je współtworzyć. Wiele się tu nauczyłem i poczułem się doceniony. „Niebieskie Trampki” to mój drugi dom – mówi 15-letni Krzysztof, który najpierw przychodził grać w bilard z przyjaciółmi, a potem stał się stałym bywalcem.

Młodzież odwiedzająca centrum chętnie uczestniczy w grach stołowych, grach i warsztatach organizowanych przez zespół pedagogów i psychologów.

Młodzież może także angażować się w wolontariat w organizacjach partnerskich, np. w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Krzysztof uczestniczy także w działaniach wolontariackich i cieszy się, że dzięki temu nie nudzi się i nie czuje się samotny. – Odkąd zacząłem przychodzić do „Niebieskich Trampek”, nie mogę się doczekać końca weekendu, bo wtedy centrum jest zamknięte. Czas spędzony tutaj z przyjaciółmi i opiekunami jest o wiele ciekawszy – mówi Krzysztof.
Przerwa dla zdrowia psychicznego

Dobra kondycja zdrowia psychicznego ma kluczowe znaczenie dla nastolatków, ponieważ stanowi podstawę ich odporności emocjonalnej i wsparcie ogólnego rozwoju. Dojrzewanie to okres naznaczony dużymi zmianami fizycznymi, emocjonalnymi i społecznymi, co często czyni go okresem bezbronności dla młodych ludzi. Doświadczenie wojny i zmuszenie do ucieczki z kraju może zwiększyć tę bezbronność.

15-letni Wład odwiedza „Niebieskie Trampki” niemal codziennie. Po przybyciu do Polski w lutym 2022 r. trudno mu było zaadaptować się do życia w nowym kraju i szkole. Język polski sprawiał mu problemy, co przekładało się na rzadsze kontakty z rówieśnikami. Tutaj znalazł nowe, znaczące przyjaźnie i emocjonalne wsparcie ze strony dorosłych w trudnych chwilach. – Mogę rozmawiać o swoich problemach i wiem, że ktoś mnie wysłucha. Najcenniejszą rzeczą, jaką wyniosłem z centrum „Niebieskie Trampki” jest zaufanie do ludzi – mówi Wład.

Wiele osób przychodzi do „Niebieskich Trampek” z polecenia swoich nauczycieli, pedagogów szkolnych lub rówieśników. Jedną z nich jest 17-letnia Martyna. Miała problemy w kontaktach z rówieśnikami i docenia fakt, że w ośrodku zawsze jest z kim porozmawiać. – Jestem bardzo wdzięczna pracownikom za okazaną mi pomoc – mówi 17-latka.

Przyjazd do „Niebieskich Trampek” jest często powodem, dla którego chce się rano wstać z łóżka i wyjść z domu. – Czasami jest ciężko, tak po prostu jest. Na szczęście nie muszę już być z tym wszystkim sama – dodaje Martyna.

Dla innych, mieszkających w małych mieszkaniach z dużą rodziną lub współlokatorami, centrum „Niebieskie Trampki” to miejsce, w którym mogą odetchnąć, pobyć sami, posłuchać muzyki i wejść w interakcję z innymi ludźmi tylko wtedy, gdy mają na to ochotę. Psycholodzy w centrum wspierają młodzież w rozwiązywaniu problemów lub – w razie potrzeby – kierują do specjalistów i instytucji państwowych. Personel rozmawia też z nastolatkami spędzającymi czas w centrum handlowym i zaprasza ich, aby przyszli do „Niebieskich Trampek”. Choć młodzi ludzie na początku są nieufni, po pewnym czasie opiekunom udaje się przełamać lody.

Praca UNICEF na rzecz rozwoju i zaangażowania młodzieży jest możliwa dzięki darczyńcom prywatnym i publicznym z całego świata, w tym Biura ds. Ludności, Uchodźców i Migracji Stanów Zjednoczonych.

***
W chwili pisania tego tekstu miasto Gdańsk, przy wsparciu Centrum Handlowego Metropolia i Fundacji LPP, założonej przez jednego z największych producentów odzieży młodzieżowej w Polsce, osiągnęło porozumienie z Fundacją Fosa w sprawie otwarcia drugiej placówki „Niebieskie Trampki” w Gdańsku. Pozwoli to na zwiększenie skali działań i jest doskonałym przykładem partnerstwa publiczno-prywatnego na rzecz młodzieży.

Alkohol a serce. Czy istnieje między nimi zależność?

Jak doskonale wiadomo, nadmierne spożywanie alkoholu jest jednym z poważniejszych problemów społeczeństwa. Liczne badania wykazały, że nadużywanie alkoholu powoduje m.in.:…
CZYTAJ

Zdrowe włosy. Atrybut piękna i odzwierciedlenie wewnętrznej harmonii

Przykuwająca wzrok objętością, blaskiem i naturalną witalnością fryzura to nie tylko atrybut piękna, ale również odzwierciedlenie wewnętrznej harmonii i zdrowia.…
CZYTAJ

Różnice między dermokosmetykami a ich klasycznymi odpowiednikami

Niełatwo wybrać odpowiednie produkty do pielęgnacji skóry, gdy półki sklepowe uginają się od nadmiaru propozycji. Rozwiązaniu tych dylematów nie sprzyja…
CZYTAJ

Dentysta wylicza codzienne nawyki, które mogą szkodzić Twoim zębom. Lepiej je znać!

Współczesny tryb życia, pełen pośpiechu i stresu, często prowadzi do kształtowania szkodliwych nawyków, które mogą wpływać na kondycję i zdrowie…
CZYTAJ

Lemoniada arbuzowa

Lemoniada arbuzowa W upalne letnie dni nic nie orzeźwia tak jak domowa lemoniada! Ta o smaku arbuza 
z dodatkiem cytrusów…
CZYTAJ

Co 6 sekund na świecie umiera kolejna osoba z powodu palenia. 31 maja – Światowy Dzień Bez Tytoniu

Łącznie w ciągu roku z powodu palenia papierosów umiera ok. 6 mln ludzi. W skali naszego kraju liczba ta wynosi…
CZYTAJ

Czym jest zjawisko NoLo?

Przypadający 1 czerwca Dzień Bez Alkoholu, to dobry moment na przyjrzenie się trendowi NoLo, który w ostatnich latach przybiera na…
CZYTAJ

Gabinety stomatologiczne – Powstają placówki przystosowane do osób otyłych, niepełnosprawnych czy cierpiących na dentofobię

Polacy wciąż w zdecydowanej większości korzystają z usług prywatnych klinik stomatologicznych i mają wobec nich coraz wyższe wymagania. Liczy się…
CZYTAJ

Najnowsze trendy w modzie luksusowej z drugiej ręki? Vinted dzieli się swoją pierwszą analizą!

Louis Vuitton Neverfull MM i Moncler Maya Jacket, jak dotąd, są najpopularniejszymi przedmiotami z najwyższej półki wśród członków Vinted w…
CZYTAJ

Dermatolog radzi: Jak stosować produkty SPF, aby były skuteczne?

Ochrona przed promieniowaniem UV jest jednym z najważniejszych elementów pielęgnacji skóry, który ma bezpośredni wpływ na jej zdrowie i wygląd.…
CZYTAJ

Źródło dyskomfortu i wyzwanie estetyczne. Sprawdzone sposoby na trądzik

Trądzik oraz inne niedoskonałości skórne to nie tylko problem estetyczny, ale również źródło dyskomfortu, a nawet obniżenia samooceny i zmniejszenia…
CZYTAJ

Składnik, który wspiera foto protekcję-Super-moc kwasu ferulowego

Kwas ferulowy to substancja o wielu właściwościach. Działa antyoksydacyjnie, przeciwdziała objawom starzenia, zwalcza przebarwienia i… pochłania pewien zakres promieni UV,…
CZYTAJ

ZDROWIE

VIEW ALL

Alkohol a serce. Czy istnieje między nimi zależność?

Jak doskonale wiadomo, nadmierne spożywanie alkoholu jest jednym z poważniejszych problemów społeczeństwa.…
CZYTAJ

Co 6 sekund na świecie umiera kolejna osoba z powodu palenia. 31 maja – Światowy Dzień Bez Tytoniu

Łącznie w ciągu roku z powodu palenia papierosów umiera ok. 6 mln…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze – cichy zabójca Twojego mózgu i serca. Ta choroba zwiększa ryzyko wystąpienia udaru aż czterokrotnie!

Blisko 1/3 dorosłych Polaków choruje na nadciśnienie tętnicze, przy czym ponad 20%…
CZYTAJ

5 faktów o nadciśnieniu, które powinien znać każdy Polak

Nadciśnienie tętnicze to podstępna choroba, która dotyka już ponad 11 milionów Polaków!…
CZYTAJ

„Prawdziwy mężczyzna”, czyli jaki?

Prawdziwy mężczyzna nie płacze, dominuje, ma przyzwolenie na bycie bezwzględnym i agresywnym…
CZYTAJ