Bóle stawów i kręgosłupa. Czy można się ich pozbyć? Jak wspierać leczenie bólu?



Jedna piąta Polaków mierzy się z chronicznym bólem. Leki przeciwbólowe na dłuższą metę nie rozwiązują problemu. Dzięki innowacyjnym terapiom wspomagającym leczenie bólu można jednak zminimalizować dolegliwości przywracając komfort życia. Terapia tropokolagenem, będącym prekursorem dojrzałego kolagenu to metoda, która adresuje źródło bólu i pomaga w odzyskaniu sprawności.

Zadawnione urazy, choroby zwyrodnieniowe i autoimmunologiczne – powodów, które mogą ograniczać ruchowo i obniżać jakość życia może być znacznie więcej. Współczesna medycyna dysponuje dziś jednak innowacyjnymi metodami, które pozwalają osiągnąć spektakularne i trwałe efekty.

W walce z bólem olbrzymią rolę odgrywa kolagen. #Kolagen jest białkiem budulcowym, niezwykle ważnym w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. W tym artykule omówimy szczegółowo działanie jego prekursora – tropokolagenu i przebieg terapii w procesie leczenia bólu kręgosłupa oraz bólu stawów.

Czym jest #kolagen i jaka jest jego rola w organizmie?

Kolagen jest jednym z najważniejszych białek występujących w ludzkim ciele. Buduje kości, ścięgna, torebki stawowe, mięśnie, więzadła i powięzie, zęby, skórę, błony śluzowe, a także wypełnia przestrzenie między komórkami. Zapewnia tkankom mechaniczne rusztowanie, tworząc struktury przypominające … łuki triumfalne czyli jedne z najbardziej charakterystycznych budowli architektury rzymskiej.

Urazy, zmiany związane z wiekiem, nieprawidłowa postawa ciała, czy procesy zapalne mogą doprowadzić do uszkodzenia kolagenowych rusztowań. To z kolei wiąże się z trudnym do uśmierzenia bólem, towarzyszącym praktycznie każdemu ruchowi.

Skutecznym i trwałym rozwiązaniem jest leczenie oparte na regeneracji uszkodzeń w strukturach sieci kolagenowej. Badania dowodzą, że terapia kolagenowa odbudowuje chrząstki stawowe, ścięgna, więzadła, a także wspomaga gojenie się ran.

Czym jest #tropokolagen i jak działa w leczeniu bólu?

Tropokolagen jest prekursorem kolagenu typu I, który odgrywa kluczową rolę strukturalną. W leczeniu bólu kręgosłupa i stawów stosuje się terapię kolagenową, która polega na dostarczaniu tropokolagenu bezpośrednio do uszkodzonych tkanek. Proces ten pomaga w regeneracji tkanek oraz redukcji stanów zapalnych.

Preparaty z kolagenem podaje się bezpośrednio w miejsce, będące źródłem bólu: okołostawowo, śródstawowo, domięśniowo, czy śródskórnie. Leczenie poprawia kondycję chrząstek i stawów, do których wstrzykiwany jest tropokolagen oraz promuje syntezę własnego kolagenu. Zapewnia przy tym odpowiednie wsparcie mechaniczne, ograniczając nadmierną ruchomość stawów i związany z nią ból.

Terapia tropokolagenem może być stosowana zarówno jako samodzielna metoda leczenia, jak i w połączeniu z innymi terapiami fizycznymi (terapią manualną, fizjoterapią, czy chirurgią). Oferuje szereg korzyści, takich jak zmniejszenie bólu, poprawa ruchomości stawów oraz przywracanie funkcji tkanek łącznych.

Zalety tropokolagenu

Terapia tropokolagenem, który wykazuje najlepszą biokompatybilność z organizmem, jest bezpieczna i mało inwazyjna. Może być stosowana praktycznie u wszystkich grup pacjentów, u sportowców, osób wykonujących ciężką pracę fizyczną, a nawet pacjentów z chorobami nowotworowymi lub autoimmunologicznymi. Nie ma też przeciwskazań do jej stosowania dla kobiet w ciąży.




Istnieją specjalne preparaty kolagenowe dedykowane różnym obszarom ciała. W Polsce dostępne są między innymi wyroby medyczne stosowane w leczeniu bólu: kolan, bioder, kręgosłupa, ramienia, mięśni i stawów.

Tropokolagen doskonale sprawdza się w terapii rwy kulszowej. Preparat podaje się bezpośrednio w miejsce bólu, gdzie stymuluje regenerację tkanek, zmniejsza stan zapalny i przyczynia się do łagodzenia bólu kręgosłupa. Może również pomóc w poprawie ruchomości kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego oraz łagodzeniu bólu wynikłego z kontuzji sportowych.

W medycynie rehabilitacyjnej tropokolagen stosuje się w leczeniu przewlekłego bólu stawów i mięśni, w chorobach zwyrodnieniowych i reumatologicznych przez zwiększenie elastyczności i siły tkanek oraz poprawę krążenia krwi i dostarczanie składników odżywczych do uszkodzonych obszarów ciała.

Pacjent może skorzystać z iniekcji z tropokolagenem niezależnie od pory roku. Zabieg nie wymaga znieczulenia, a bezpośrednio po nim można wrócić do codziennych zajęć. Liczbę zabiegów ustala lekarz w zależności od rodzaju schorzenia.

Tropokolagen – skuteczny sposób na ból

Wykorzystanie tropokolagenu może być skutecznym sposobem na wspomaganie leczenia bólu i przywracanie sprawności ruchowej. Dzięki swojej unikalnej budowie tropokolagen działa jako wsparcie dla komórek i tkanek w organizmie. Może być stosowany zarówno w przypadku urazów sportowych, jak i przewlekłych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego.
Skorzystanie z tropokolagenu może przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim pomaga w redukcji bólu poprzez zmniejszenie stanów zapalnych i stymulację procesów regeneracyjnych. Ponadto tropokolagen przywraca sprawność ruchową przez odbudowę uszkodzonej tkanki oraz wzmacnianie struktur stawowych.

Wykorzystanie tropokolagenu jest obiecującym i coraz bardziej dostępnym rozwiązaniem dla osób zmagających się z przewlekłym bólem.

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ