Jesień dla urody – Terapia kolagenowa w pielęgnacji osłabionej skóry po lecie



Przyszła jesień, a wraz z nią czas na to, aby w sposób szczególny zatroszczyć się o osłabioną letnimi przygodami skórę. Latem jest ona bowiem narażona na wiele czynników mogących uszkodzić ją lub osłabić. Słońce, wiatr, sól, chlor, pot i zanieczyszczenia, to tylko niektóre z nich. Wspomniane czynniki mają szczególny wpływ na degradację włókien kolagenowych w skórze, a to prowadzi do widocznych zmian w wyglądzie, takich jak pojawienie się lub pogłębienie bruzd i zmarszczek, zwiotczenia czy przesuszenie.

Kolagen typu I, którego podstawową jednostką strukturalną jest tropokolagen typu I, ma ogromne znaczenie dla wyglądu i kondycji skóry, gdyż jest białkiem, które stanowi jej podstawowy składnik budulcowy. Jest odpowiedzialny za jej jędrność, elastyczność i nawilżenie. Kolagen tworzy w skórze swoistą siatkę, która zapewnia jej sprężystość i opór na uszkodzenia mechaniczne.

#Kolagen jest również niezbędny dla prawidłowego gojenia się ran i blizn, a także dla ochrony skóry przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie UV czy zanieczyszczenia. Niestety, z wiekiem produkcja kolagenu w organizmie maleje, co prowadzi do osłabienia struktury skóry i pojawienia się oznak starzenia. Skóra staje się cieńsza, sucha, zwiotczała i pokryta zmarszczkami. Ponadto, na spadek poziomu kolagenu, wpływają również inne czynniki.

Między innymi te wspomniane wcześniej, które szczególnie latem dają się we znaki i zwiększają swą destrukcyjną siłę. Dlatego po lecie warto szczególnie zadbać o skórę stawiając na regenerację, wygładzenie i nawilżenie, a także odbudowę kolagenu, by przywrócić jej zdrowy, młody i piękny wygląd.

#Regeneracja i #odmładzanie

Regeneracja skóry i likwidacja widocznych oznak starzenia po lecie, ma ogromny wpływ na estetykę i młody wygląd skóry. Tradycyjna, regularna pielęgnacja domowa oparta na stosowaniu kolejno maski, serum i kremu, to standard pielęgnacyjny, który może okazać się jednak niewystarczający, aby poradzić sobie z uszkodzoną skóra po lecie.

Z pomocą przychodzą profesjonalne zabiegi, które pozwolą na uzyskanie szybszych, precyzyjnych i bardziej widocznych efektów. Jednym z najpopularniejszych skutecznych zabiegów jest mezoterapia. Polega ona na wprowadzaniu w głąb skóry substancji aktywnych, mających na celu poprawę jej wyglądu i kondycji. Mezoterapia może być stosowana nie tylko na twarz, ale także na ciało i skórę głowy.



W zależności od sposobu wprowadzania substancji aktywnych w skórę, wyróżnia się kilka rodzajów mezoterapii, między innymi mezoterapię igłową oraz mikroigłowa. Mezoterapia igłowa daje najszybsze i najbardziej widoczne efekty. Polega ona na wykonywaniu drobnych nakłuć skóry za pomocą cienkiej igły i wstrzykiwaniu preparatu w skórę właściwą lub tkankę podskórną. Zabieg mezoterapii rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia skóry i jej dezynfekcji.

Następnie specjalista dobiera odpowiedni preparat do mezoterapii, dostosowany do potrzeb i problemów skóry pacjenta. Preparat może być pojedynczą substancją aktywną lub mieszanką kilku składników (tzw. koktajl). Jest to zabieg, po którym zazwyczaj tego samego dnia możemy wrócić do swoich codziennych zadań. Średnio zabieg trwa od 15 do 60 minut w zależności od metody i obszaru zabiegowego. Wspomniane preparaty do mezoterapii mogą zawierać różne składniki aktywne, występujące samodzielnie, lub połączone w koktajle.

Tropokolagen i inne składniki aktywne w mezoterapii

Do jednych z najbardziej bezpiecznych, a jednocześnie skutecznych składników zalicza się tropokolagen. Jest to prekursor dojrzałego kolagenu, czyli „źródła młodości”, który dostarczony do skóry za pomocą zabiegów iniekcyjnych, opiera swoje działanie na bezpośrednim wbudowaniu się w uszkodzone struktury kolagenowe w tkankach, a także stymulowanie organizmu do zwiększania ilości już obecnych w nim włókien kolagenowych.

Tropokolagen, (w odróżnieniu od dojrzałej postaci kolagenu, który musi zostać rozłożony na aminokwasy, aby działać regenerująco), natychmiast wnika we włókna kolagenowe nie tylko je regenerując, ale także uzupełniając w nich braki oraz pomnażając je.

#Tropokolagen jako biostymulator opierający swoje działanie na naturalnych procesach zachodzących w organizmie, redukuje widoczne zmarszczki, zapobiega powstawaniu nowych, wygładza blizny, likwiduje zwiotczenia, długofalowo wzmacnia biorusztowanie twarzy, utrzymując między innymi odpowiednie napięcie skóry i mięśni, co wpływa na zachowanie prawidłowego owalu twarzy.

Jednym z popularnych składników aktywnych, wspomagających dojrzewanie kolagenu, jest witamina C. Jest ona silnym antyoksydantem, który chroni skórę przed wolnymi rodnikami i starzeniem się. Witamina C rozjaśnia skórę, poprawia jej koloryt, stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, wzmacnia naczynia krwionośne i ma działanie przeciwzapalne.

Kolagen precyzyjnie w miejsce problemu

Oprócz zabiegów kolagenowych mających kluczowe znaczenie dla poprawy wyglądu skóry, warto stosować dietę bogatą w naturalny kolagen. Chcąc dodatkowo zwiększyć ilość kolagenu poprzez wprowadzenie kolagenowych suplementów diety, należy pamiętać, że w ten sposób suplementowany kolagen nie może precyzyjnie dotrzeć do miejsca, gdzie go brakuje, ponieważ nie ma mechanizmu selektywnego transportu. Organizm sam decyduje, gdzie wykorzysta dostarczony kolagen i w jakiej ilości.

Nie można więc zagwarantować, że kolagen w suplementach poprawi stan konkretnej części ciała, np. skóry twarzy czy szyi. Precyzyjne dotarcie kolagenu do konkretnych, problematycznych obszarów, możliwe jest tylko za pomocą profesjonalnych zabiegów stosowanych na wybrane partie ciała. Dzięki regularnej pielęgnacji, zabiegom estetycznym i kolagenowemu wsparciu, skóra będzie zdrowa, odzyska sprężystość i blask. Warto więc poświęcić trochę czasu na jesienną pielęgnację, aby cieszyć się gładkością i jędrnością, a także satysfakcjonującym młodym wyglądem i dobrym samopoczuciem.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ