Technologia Lunit AI może zastąpić jednego radiologa w przesiewowych badaniach w kierunku raka piersi



Badanie Lunit opublikowane w The Lancet Digital Health potwierdza, że sztuczna inteligencja może być realną alternatywą dla jednego z dwóch specjalistów w stosowanym w Europie systemie podwójnego odczytu wyników.

Dr. Karin Dembrower, starsza lekarka w klinice mammografii szpitala Capio Saint Göran, wykorzystująca Lunit INSIGHT do szczegółowej analizy obrazów mammograficznych w celu postawienia diagnozy Lunit (KRX:328130.KQ), wiodący dostawca rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji do diagnostyki i leczenia nowotworów, stoi na czele przełomowej zmiany w diagnostyce w kierunku raka piersi – wynika z badania prowadzonego przez dr Fredrika Stranda z Karolinska Institutet w Szwecji z udziałem ponad 50 000 kobiet.

Badanie potwierdziło, że Lunit INSIGHT MMG w trakcie analizy wyników mammografii może zastąpić jednego z dwóch specjalistów analizujących wyniki badań, zgodnie z europejskimi wytycznymi dotyczącymi podwójnego odczytu. Lunit INSIGHT MMG, rozwiązanie zatwierdzone przez amerykańską agencję FDA i oznaczone europejskim znakiem CE, może w ten sposób odciążyć radiologów.

„System podwójnego odczytu wyników badań przez dwóch radiologów to powszechna praktyka stosowana w Europie i Australii. W wielu krajach jednak brakuje tych specjalistów” – wyjaśnił dr Strand, radiolog i profesor w Karolinska Institutet.

„To badanie kładzie podwaliny pod powszechne przyjęcie sztucznej inteligencji w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi. Pomoże nie tylko odciążyć radiologów poprzez przejęcie obowiązków jednego z nich, lecz także obniżyć koszty leczenia.”


W badaniu przeprowadzonym od 1 kwietnia 2021 r. do 9 czerwca 2022 r. przeanalizowano 55 581 wyników badań przesiewowych w kierunku raka piersi w warunkach klinicznych. Analizy dokonywało dwóch radiologów i Lunit INSIGHT MMG, co umożliwiło dokładne porównanie rezultatów.
Wyniki były przełomowe: Lunit INSIGHT MMG, współpracujący z jednym radiologiem, wykazał wskaźnik wykrywalności nowotworu (CDR) wynoszący 4,7 na 1000, przewyższając tradycyjną współpracę dwóch radiologów z CDR wynoszącym 4,5 na 1000. Badanie wykazało również znaczny spadek recall rates (RR) przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji, zarówno we współpracy z jednym radiologiem (RR 2,8, spadek o 4,44%), jak i podczas pracy niezależnie (RR 1,55, spadek o 47,1%), w porównaniu z systemem podwójnej oceny (RR 2,93).





Opierając się na tych ustaleniach, na początku tego roku firma Lunit nawiązała współpracę ze szpitalem Capio Saint Göran, największym prywatnym szpitalem w Szwecji i częścią grupy Ramsay Santé. W oparciu o tę umowę, Lunit zintegrował Lunit INSIGHT MMG – było to pierwsze w historii wdrożenie, w którym sztuczna inteligencja zastępuje jednego z dwóch specjalistów w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi. Obecnie szpital wykorzystuje Lunit INSIGHT MMG do analizy ponad 65 000 mammogramów rocznie. Tym samym szpital znacząco przyczynia się do realizacji krajowego programu badań przesiewowych piersi w Szwecji.

“Zrobiliśmy krok w kierunku stania się pierwszym na świecie centrum diagnostyki piersi wykorzystującym sztuczną inteligencję do analizy wyników mammografii. Dzięki temu radiolodzy są odciążeni i mogą się bardziej skupić na zaawansowanej diagnostyce, a czas oczekiwania na wynik dla pacjentów jest skrócony – powiedziała dr Karin Dembrower, starsza lekarka kliniki mammograficznej w szpitalu Capio Saint Göran.

„W krótkoterminowej perspektywie przewidujemy wykrywanie większej liczby nowotworów, natomiast w perspektywie długoterminowej przewidujemy zmniejszenie liczby nowotworów wykrywanych pomiędzy badaniami przesiewowymi i wykrywanie mniejszych guzów. Jesteśmy podekscytowani szansą przeprowadzenia dalszych badań w tym obszarze.”


Wyniki badania, które niedawno zostały opublikowane w Lancet Digital Health, a także historia wdrożenia tego rozwiązania, zostaną zaprezentowane na nadchodzącej konferencji EUSOBI 2023 (European Society of Breast Imaging 2023) w Walencji w Hiszpanii, w dniach 28-30 września.

„To badanie stanowi prawdziwy przełom w opiece zdrowotnej i pokazuje, że sztuczna inteligencja podnosi efektywność i wyznacza nowe standardy w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi” – powiedział Brandon Suh, dyrektor generalny Lunit.

„Nasza współpraca ze szpitalem Capio Saint Göran ma kluczowe znaczenie w dokonaniu zmian w mammografii, m.in. rozwiązaniu problemu niedoboru radiologów. Dzięki dalszej współpracy z instytucjami medycznymi w Europie przyczyniamy się do polepszenia leczenia, zwiększenia bezpieczeństwa pacjentów i optymalizacji pracy”.

###

O Lunit
Lunit to firma specjalizująca się w sztucznej inteligencji opartej na głębokim uczeniu, której misją jest pokonanie raka. Koncentruje się na opracowywaniu rozwiązań AI do precyzyjnej diagnostyki i terapii, zapewniając właściwą diagnozę i leczenie przy zachowaniu odpowiednich kosztów dla każdego pacjenta. Lunit zajmuje się opracowywaniem zaawansowanych analiz obrazów medycznych i biomarkerów opartych na sztucznej inteligencji za pomocą nowoczesnych technologii.
Założona w 2013 roku firma Lunit została doceniona na całym świecie za swoją zaawansowaną technologię i jej zastosowanie w obrazowaniu medycznym. Rozwiązania Lunit zostały docenione na międzynarodowych konkursach AI, przewyższając gigantów takich jak Google, IBM i Microsoft. Jako firma zajmująca się sztuczną inteligencją medyczną opartą na dowodach klinicznych, odkrycia firmy są prezentowane w głównych recenzowanych czasopismach, takich jak Journal of Clinical Oncology i JAMA Network Open, oraz na światowych konferencjach, w tym ASCO i AACR.
Po uzyskaniu zgody FDA i znaku CE, flagowy pakiet Lunit INSIGHT jest stosowany klinicznie w ponad 2000 szpitali i instytucji medycznych w ponad 40 krajach. Siedziba firmy Lunit znajduje się w Seulu w Korei Południowej, a jej biura i przedstawiciele działają na całym świecie. Więcej informacji można znaleźć na stronie lunit.io

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ