Technologia Lunit AI może zastąpić jednego radiologa w przesiewowych badaniach w kierunku raka piersi



Badanie Lunit opublikowane w The Lancet Digital Health potwierdza, że sztuczna inteligencja może być realną alternatywą dla jednego z dwóch specjalistów w stosowanym w Europie systemie podwójnego odczytu wyników.

Dr. Karin Dembrower, starsza lekarka w klinice mammografii szpitala Capio Saint Göran, wykorzystująca Lunit INSIGHT do szczegółowej analizy obrazów mammograficznych w celu postawienia diagnozy Lunit (KRX:328130.KQ), wiodący dostawca rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji do diagnostyki i leczenia nowotworów, stoi na czele przełomowej zmiany w diagnostyce w kierunku raka piersi – wynika z badania prowadzonego przez dr Fredrika Stranda z Karolinska Institutet w Szwecji z udziałem ponad 50 000 kobiet.

Badanie potwierdziło, że Lunit INSIGHT MMG w trakcie analizy wyników mammografii może zastąpić jednego z dwóch specjalistów analizujących wyniki badań, zgodnie z europejskimi wytycznymi dotyczącymi podwójnego odczytu. Lunit INSIGHT MMG, rozwiązanie zatwierdzone przez amerykańską agencję FDA i oznaczone europejskim znakiem CE, może w ten sposób odciążyć radiologów.

„System podwójnego odczytu wyników badań przez dwóch radiologów to powszechna praktyka stosowana w Europie i Australii. W wielu krajach jednak brakuje tych specjalistów” – wyjaśnił dr Strand, radiolog i profesor w Karolinska Institutet.

„To badanie kładzie podwaliny pod powszechne przyjęcie sztucznej inteligencji w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi. Pomoże nie tylko odciążyć radiologów poprzez przejęcie obowiązków jednego z nich, lecz także obniżyć koszty leczenia.”


W badaniu przeprowadzonym od 1 kwietnia 2021 r. do 9 czerwca 2022 r. przeanalizowano 55 581 wyników badań przesiewowych w kierunku raka piersi w warunkach klinicznych. Analizy dokonywało dwóch radiologów i Lunit INSIGHT MMG, co umożliwiło dokładne porównanie rezultatów.
Wyniki były przełomowe: Lunit INSIGHT MMG, współpracujący z jednym radiologiem, wykazał wskaźnik wykrywalności nowotworu (CDR) wynoszący 4,7 na 1000, przewyższając tradycyjną współpracę dwóch radiologów z CDR wynoszącym 4,5 na 1000. Badanie wykazało również znaczny spadek recall rates (RR) przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji, zarówno we współpracy z jednym radiologiem (RR 2,8, spadek o 4,44%), jak i podczas pracy niezależnie (RR 1,55, spadek o 47,1%), w porównaniu z systemem podwójnej oceny (RR 2,93).





Opierając się na tych ustaleniach, na początku tego roku firma Lunit nawiązała współpracę ze szpitalem Capio Saint Göran, największym prywatnym szpitalem w Szwecji i częścią grupy Ramsay Santé. W oparciu o tę umowę, Lunit zintegrował Lunit INSIGHT MMG – było to pierwsze w historii wdrożenie, w którym sztuczna inteligencja zastępuje jednego z dwóch specjalistów w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi. Obecnie szpital wykorzystuje Lunit INSIGHT MMG do analizy ponad 65 000 mammogramów rocznie. Tym samym szpital znacząco przyczynia się do realizacji krajowego programu badań przesiewowych piersi w Szwecji.

“Zrobiliśmy krok w kierunku stania się pierwszym na świecie centrum diagnostyki piersi wykorzystującym sztuczną inteligencję do analizy wyników mammografii. Dzięki temu radiolodzy są odciążeni i mogą się bardziej skupić na zaawansowanej diagnostyce, a czas oczekiwania na wynik dla pacjentów jest skrócony – powiedziała dr Karin Dembrower, starsza lekarka kliniki mammograficznej w szpitalu Capio Saint Göran.

„W krótkoterminowej perspektywie przewidujemy wykrywanie większej liczby nowotworów, natomiast w perspektywie długoterminowej przewidujemy zmniejszenie liczby nowotworów wykrywanych pomiędzy badaniami przesiewowymi i wykrywanie mniejszych guzów. Jesteśmy podekscytowani szansą przeprowadzenia dalszych badań w tym obszarze.”


Wyniki badania, które niedawno zostały opublikowane w Lancet Digital Health, a także historia wdrożenia tego rozwiązania, zostaną zaprezentowane na nadchodzącej konferencji EUSOBI 2023 (European Society of Breast Imaging 2023) w Walencji w Hiszpanii, w dniach 28-30 września.

„To badanie stanowi prawdziwy przełom w opiece zdrowotnej i pokazuje, że sztuczna inteligencja podnosi efektywność i wyznacza nowe standardy w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi” – powiedział Brandon Suh, dyrektor generalny Lunit.

„Nasza współpraca ze szpitalem Capio Saint Göran ma kluczowe znaczenie w dokonaniu zmian w mammografii, m.in. rozwiązaniu problemu niedoboru radiologów. Dzięki dalszej współpracy z instytucjami medycznymi w Europie przyczyniamy się do polepszenia leczenia, zwiększenia bezpieczeństwa pacjentów i optymalizacji pracy”.

###

O Lunit
Lunit to firma specjalizująca się w sztucznej inteligencji opartej na głębokim uczeniu, której misją jest pokonanie raka. Koncentruje się na opracowywaniu rozwiązań AI do precyzyjnej diagnostyki i terapii, zapewniając właściwą diagnozę i leczenie przy zachowaniu odpowiednich kosztów dla każdego pacjenta. Lunit zajmuje się opracowywaniem zaawansowanych analiz obrazów medycznych i biomarkerów opartych na sztucznej inteligencji za pomocą nowoczesnych technologii.
Założona w 2013 roku firma Lunit została doceniona na całym świecie za swoją zaawansowaną technologię i jej zastosowanie w obrazowaniu medycznym. Rozwiązania Lunit zostały docenione na międzynarodowych konkursach AI, przewyższając gigantów takich jak Google, IBM i Microsoft. Jako firma zajmująca się sztuczną inteligencją medyczną opartą na dowodach klinicznych, odkrycia firmy są prezentowane w głównych recenzowanych czasopismach, takich jak Journal of Clinical Oncology i JAMA Network Open, oraz na światowych konferencjach, w tym ASCO i AACR.
Po uzyskaniu zgody FDA i znaku CE, flagowy pakiet Lunit INSIGHT jest stosowany klinicznie w ponad 2000 szpitali i instytucji medycznych w ponad 40 krajach. Siedziba firmy Lunit znajduje się w Seulu w Korei Południowej, a jej biura i przedstawiciele działają na całym świecie. Więcej informacji można znaleźć na stronie lunit.io

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ