Izotoniki to nie to samo co energetyki. Czy mimo to dzieci mogą pić napoje izotoniczne?



– Obserwuję w gabinecie, że zarówno rodzice, nauczyciele jak i inne osoby z otoczenia dzieci nie rozróżniają napojów energetycznych i izotonicznych. Jednak to dwie zupełnie inne kategorie produktów – mówi Anna Janiszewska-Janowicz, dietetyk LUX MED. W kwestii energetyków stanowisko ekspertów jest jednoznaczne: dzieci i młodzież nie powinny ich spożywać. Sprawa izotoników jest nieco bardziej skomplikowana.

Często napoje izotoniczne i energetyczne są niesłusznie utożsamiane lub mylone. – Myślę, że możemy mówić o dużym stopniu niewiedzy lub niedoinformowania. Obserwuję to w gabinecie – często rodzice nieświadomie zgadzają się na spożywanie przez młodzież energetyków, sądząc, że te nie są szkodliwe i odwrotnie – nie pozwalają na izotoniki, mimo że nie są one niebezpieczne – mówi Anna Janiszewska-Janowicz, dietetyk LUX MED.

Warto zatem uporządkować wiedzę: napoje energetyczne zawierają kofeinę, taurynę i/lub guaranę. Ich głównym zadaniem jest pobudzenie organizmu np. do wytężonej pracy intelektualnej czy fizycznej. Z kolei napoje izotoniczne nawadniają i zapobiegają odwodnieniu. To często woda z elektrolitami. Spożywają je osoby narażone na znaczący wysiłek fizyczny np. zawodowi sportowcy.

Czemu napoje energetyczne są niezdrowe dla dzieci?

Od stycznia przyszłego roku w Polsce będzie obowiązywał zakaz sprzedaży napojów energetycznych osobom poniżej 18 r.ż. Środowisko dietetyków zdecydowanie popiera te przepisy. Dlaczego? – Oprócz tauryny, kofeiny i guarany, które wykazują właściwości uzależniające, zauważamy, że dzieci i młodzież po spożyciu napojów energetycznych są nadmierne pobudzenie, nie mogą zasnąć, mają kłopoty z koncentracją. Niestety zdarzają się przypadki pacjentów, którzy trafiają na oddziały toksykologiczne z powodu przedawkowania napojów energetycznych – wyjaśnia dietetyczka.

Skutki spożywania napojów energetycznych są też długofalowe. To produkty, które z reguły mają w sobie także cukier, a więc codzienne picie „energetyków” może prowadzić do nadwagi i otyłości. – To nie jedyny minus, napoje te mogą powodować zaburzenia czynności nerek, wątroby jak i trzustki, problemy neurologiczne oraz sercowo-naczyniowe. To co jest szczególnie istotne z mojego, dietetycznego punktu widzenia – zmieniają nawyki żywieniowe na negatywne. Gdy dziecko przyzwyczai się do tego specyficznego smaku, trudno mu z niego zrezygnować – podkreśla ekspertka.



Czy dzieci mogą pić izotoniki?

Z izotonikami sprawa wygląda nieco inaczej – można je kupić np. w sklepikach basenowych czy po wyjściu z siłowni. Przyjęło się, że to napój dla sportowców.

– Wybierając izotonik dla dziecka, warto zerknąć na etykietę. Często te produkty zawierają syntetyczne barwniki, które nie są obojętne dla organizmu –
tłumaczy Anna Janiszewska – Janowicz.

Ostatnio pojawiły się izotoniki w wersji junior, bez cukru, za to z dodatkowymi witaminami, ale mimo to, ekspertka zaleca ostrożność. – Jeśli dziecko nie uprawia sportu wyczynowo, to zdrowa, zbilansowana dieta i picie odpowiedniej ilości wody wystarczą, by dostarczyć organizmowi niezbędnych składników, nawet tych utraconych podczas wysiłku fizycznego – wskazuje dietetyk LUX MED. Można też zastanowić nad domowym izotonikiem, dużo tańszym i zdrowszym. – Wystarczy woda mineralna, miód, sól himalajska i np. sok z arbuza lub kilka malin i gotowe! – zachęca Anna Janiszewska-Janowicz.

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ