Łagodzenie, ukojenie i dobra rutyna. Czego potrzebuje skóra atopowa?



Właściwa pielęgnacja skóry atopowej stanowi kluczowy element wspierający leczenie. To także sposób na znaczną poprawę komfortu życia chorych i zwalczanie dotkliwych objawów towarzyszących AZS – takich, jak świąd czy przesuszenie skóry. Specjaliści wskazują, że kluczem do wyciszenia objawów atopii jest systematyczność i stosowanie właściwie dobranych emolientów.

Rezultatem stosowania kuracji emolientowych jest odbudowa warstwy hydrolipidowej skóry i poprawa nawilżenia, a w przypadku zastosowania emolientów plus – także redukcja najbardziej dotkliwego objawu atopii, czyli świądu.
Początek jesieni to dla atopików szczególnie trudny czas.

Po pierwsze dlatego, że ich skóra po lecie zwykle bywa bardziej reaktywna. Po drugie – ponieważ rozpoczyna się przygotowanie do pory zimowej, która stawia przed „wrażliwcami” szczególne wyzwania. Nie bez przyczyny to właśnie jesienią, 14 września przypada Światowy Dzień Atopowego Zapalenia Skóry. Poznaj kluczowe fakty związane z pielęgnacją skóry bardzo wrażliwej i atopowej. Ekspert radzi.

Poznaj „przeciwnika”

Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, dotyczy w Polsce ok. 5-9 proc. dzieci oraz od 1 do 1,5 proc. dorosłych. Oznacza to, że większość z nas zna lub ma w rodzinie atopika, a co za tym idzie – nasza świadomość na temat tej choroby jest kluczowa dla zapewnienia chorym komfortu życia i utrzymania skóry w najlepszej kondycji – powiedziała Agnieszka Kowalska, Medical Advisor, ekspert marki SOLVERX®.

Co należy wiedzieć? Po pierwsze, atopowe zapalenie skóry uznawane jest za chorobę alergiczną. Jest to schorzenie atopowe, dlatego cierpiący na AZS mają znacznie większą niż osoby zdrowe skłonność do rozwoju uczuleń w reakcji na powszechne alergeny środowiskowe. Ta tendencja dotyczy aż 80 proc. całej populacji osób dotkniętych atopią.

Po drugie, AZS jest procesem chorobowym uwarunkowanym genetycznie. Genetyczny defekt, który odpowiada za rozwój objawów klinicznych #AZS dotyczy struktury i funkcji bariery skórnej. Z tego powodu, niezależnie od odmiany klinicznej atopii i nasilenia stanu zapalnego skóry, postępowanie lecznicze zawsze oparte jest na stosowaniu emolientów.

Łagodzenie i nawilżenie

Stosowanie produktów emolientowych jest jednym z kluczowych filarów efektywnej pielęgnacji skóry atopowej. Jako wsparcie leczenia eksperci rekomendują tzw. emolienty plus. Czym różnią się te produkty? Standardowe emolienty zawierają cenne składniki nawilżające i poprawiające strukturę zaburzonej bariery skórnej. Emolienty plus zawierają ponadto dodatkowe substancje, które mają udokumentowane działanie przeciwświądowe i przeciwzapalne.

– Tak zwane emolienty plus stanowią skuteczne wsparcie klinicznej terapii AZS, a także – co bardzo ważne – znacznie poprawiają komfort chorych, uśmierzając dokuczliwe objawy atopii. Składnikami polecanymi do skóry atopowej o bardzo wysokiej skuteczności są kwas glicyryzynowy i olej z czarnuszki. Jak pokazały badania kliniczne przeprowadzone na zlecenie Empire Pharma*, odpowiednie proporcje tych składników wykazują wysoką efektywność w redukcji najbardziej uciążliwych objawów AZS, takich jak świąd, suchość skóry czy okresowe zaostrzenia, zarówno u dorosłych jak i u dzieci powiedziała Agnieszka Kowalska.

Zapobiegaj zaostrzeniom

Charakterystyczne dla Atopowego Zapalenia Skóry są naprzemiennie występujące okresy zaostrzenia oraz remisji choroby. Co może wpływać na okresowe zaostrzenie objawów AZS? Specjaliści wśród takich czynników wymieniają szeroko pojęty stres, kontakt z alergenem, infekcje bakteryjne, wirusowe, a także czynniki zewnętrzne, takie jak zmiany temperatury, wilgotności powietrza, zmiany nawyków żywieniowych czy niewłaściwe pH produktów używanych do pielęgnacji.

Celem leczenia i pielęgnacji skóry zawsze jest maksymalne wydłużenie okresów remisji AZS. Jak zatem efektywnie zapobiegać nawrotom dolegliwości? Specjaliści podpowiadają, że klucz do wyciszenia objawów atopii leży w delikatnej, skutecznej i bardzo systematycznej pielęgnacji ciała.

– Skóra atopowa uczy cierpliwości. Jednym z najważniejszych czynników, jakie powinni brać pod uwagę atopicy, jest odpowiedni dobór kosmetyków przeznaczonych specjalnie do skóry atopowej i systematyczne, niezwykle delikatne postępowanie – powiedziała Agnieszka Kowalska.

AZS nie „lubi” skrajności. A zatem, unikajmy gorącej wody, długich kąpieli, szorstkich ubrań i ręczników, a także kosmetyków o mocnych zapachach. Stosujmy emolienty. Krok po kroku jesteśmy w stanie osiągnąć stan remisji atopii i przygotować ciało do nadejścia chłodniejszej pory roku – dodała.

*Badanie przeprowadzone w ostatnim kw. 2021 roku w Dermoklinice Centrum Medycznym w Łodzi, 50 uczestników. Pod kontrolą prof. Narbutt.




SOLVERX ATOPIC SKIN +forte KREM DO TWARZY SERIA ATOPIC SKIN FORTE+

Krem do twarzy przeznaczony do pielęgnacji skóry atopowej i bardzo suchej.
Zastosowanie innowacyjnego połączenia kwasów: glicyryzynowego z olejem z czarnuszki utrzymuje perfekcyjne nawilżenie skóry, łagodzi podrażnienia, świąd i stany zapalne.
Z kolei unikalny kompleks olejów: jojoba, słonecznikowy z oliwą z oliwek oraz masłem Shea gwarantuje perfekcyjnie natłuszczenie skóry.
Pojemność: 50 ml
Cena: 49,99 zł

OLVERX ATOPIC SKIN +forte BALSAM DO CIAŁA SERIA ATOPIC SKIN +forte

Balsam przeznaczony do skóry atopowej o potrójnym działaniu.
Zastosowanie innowacyjnego połączenia kwasów: glicyryzynowego z olejem z czarnuszki utrzymuje perfekcyjne nawilżenie skóry, łagodzi podrażnienia, świąd i stany zapalne.
Zastosowany w produkcie  kompleks kwasu laktobionowego, alantoiny i pantenolu  zmniejsza uczucie swędzenia, łagodzi podrażnienia, a także wykazuje działanie przeciwzapalne.
Zastosowanie w odpowiednich proporcjach oleju jojoba, oliwy z oliwek oraz masła Shea przywraca funkcję bariery hydrolipidowej skóry. Dzięki temu łagodzi uczucie ściągnięcia oraz eliminuje dyskomfort suchej skóry.
Balsam bardzo łatwo rozprowadza się na skórze i jednocześnie szybko się wchłania, nie pozostawiając tłustego filmu.
Pojemność: 250 ml
Cena: 39,99 zł

###
SOLVERX® to dermokosmetyki, których zadaniem jest zapewnienie komfortu skórze wrażliwej i atopowej. Skład kosmetyków oparty jest na innowacyjnie dobranych komponentach, takich jak kwas laktobionowy, glicyryzynowy, ekstrakt z krwawnika, olej z czarnuszki, olej jojoba, olej z wiesiołka. Dzięki takiemu połączeniu produkty SOLVERX skutecznie oczyszczają i pielęgnują skórę wymagającą, także nadwrażliwą, atopową, z problemami naczynkowymi oraz ze skłonnością do alergii. Marka bazuje na doświadczeniu wywodzącym się z kosmetologii i medycyny estetycznej, od dekady łącząc efektywność z delikatną pielęgnacją.

Kwasy i moc natury Co warto wiedzieć o pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym?

Filarem efektywności w przypadku trądziku różowatego jest kompleksowe połączenie zastosowania leków, diety i właściwej pielęgnacji. Jesień to czas, kiedy skóra…
CZYTAJ

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz bardziej widoczny. Jakie możliwości oferuje AI w porównaniu…
CZYTAJ

Nie ma pięknego uśmiechu bez zdrowych dziąseł! Dowiedz się, jak dbać o dziąsła i czego unikać, aby im nie szkodzić.

Piękny i zdrowy uśmiech najczęściej kojarzy się z białymi, równymi zębami. Myśląc o pielęgnacji jamy ustnej, również pierwsze skojarzenie koncentruje…
CZYTAJ

Anti-aging w tandemie Duety składników dla jesiennego odmłodzenia

Anti-aging to jeden z priorytetów jesieni. Nasza skóra wciąż odczuwa konsekwencje letnich szaleństw, a już na horyzoncie pojawiają się Święta…
CZYTAJ

Prawdziwe piękno w dobie sztucznej inteligencji – Dove rozpoczyna kampanię #PrawdziwePiekno i ponownie zmienia definicję piękna

20 lat temu marka Dove po raz pierwszy pokazała światu, jak wygląda prawdziwe piękno. W 2004 roku rozpoczęła kampanię od…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce, jedynie część z nich wie, że tę chorobę…
CZYTAJ

Chcesz zregenerować włosy po lecie? Wybierz kompleksową pielęgnację!

Ekspozycja na promieniowanie UV, słona woda morska oraz częste mycie i stylizowanie sprawiają, że po wakacjach nasze włosy są suche,…
CZYTAJ

Schudnąć czy zaakceptować? W poszukiwaniu równowagi i dobrostanu w realiach toksycznej kultury dietetycznej

Nierealistyczne standardy piękna kształtowane przez media i społeczeństwo sprawiają, że coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: zmierzyć się z odchudzaniem…
CZYTAJ

Placki ziemniaczane z cukinią à la gofry

Chrupiące na zewnątrz, miękkie w środku, z aromatem czosnku i delikatnym posmakiem cukinii. Idealnie sprawdzą się jako finezyjna przekąska lub…
CZYTAJ

Prokrastynacja – kiedy powinna niepokoić i jak zapanować nad wiecznym odwlekaniem?

Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed trudnymi uczuciami, to długotrwałe odwlekanie i dobrowolne odraczanie…
CZYTAJ

Pokaz najnowszej kolekcji DENI CLER jesień – zima 2024

Subtelność, szyk i elegancja – pokaz najnowszej kolekcja Deni Cler „Sono Deni” za nami! 3 września 2024 roku, w wyjątkowych…
CZYTAJ

Nothing but Vanda Novak. Nowa kolekcja marki na sezon AW 2024/2025


To brawurowe marzenie - założyć buty i nic poza tym. Bo niczego więcej nie potrzebujesz. Tak właśnie jest z nową…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce,…
CZYTAJ

Prokrastynacja – kiedy powinna niepokoić i jak zapanować nad wiecznym odwlekaniem?

Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed…
CZYTAJ

Druga edycja Centralnego Klubu Pacjenta w Katowicach

Kilkadziesiąt stoisk z badaniami profilaktycznymi, poradami edukacyjnymi i stanowiskami ekspertów medycyny, a…
CZYTAJ

Urazy stawu skokowego to nie tylko domena sportowców. 
Jak się nie uszkodzić w codziennym życiu?

Choć sportowcy, szczególnie koszykarze i lekkoatleci są bardziej narażeni na kontuzje stawu…
CZYTAJ