Bonding czy licówki? Odpowiedź nie zawsze jest prosta



Choć efekt końcowy obu rozwiązań może być podobny, to różnią się one od siebie zasadniczo. Bonding jest mało inwazyjny i z pozoru mniej trwały, natomiast licówka to już procedura protetyczna wymagająca nieodwracalnej preparacji zębów. Kiedy zdecydować się na bonding, a kiedy wybrać licówki? Podpowiada stomatolog.

Oba rozwiązania są często ze sobą mylone: bondingowi przypisuje się zalety licówek, jak np. trwałość i naturalny look. Z kolei o licówkach funkcjonuje przekonanie, że jest je równie łatwo założyć jak bonding. To jednak dwa kompletnie różne zabiegi, które w dodatku często stosuje się przy odmiennych problemach z zębami.

Na małe problemy: bonding

– Bonding swoją nazwę wziął od angielskiego słowa bond, czyli ‘wiązanie’. Samo słowo „bonding” uznawane jest jako coś nowego, podczas gdy kompozytowe odbudowy bezpośrednie zębów określane są w ten sposób w literaturze medycznej anglojęzycznej od lat. Nowoczesne kompozyty to wysoko zaawansowane technologicznie materiały, którymi odbudujemy naturalny kształt zęba, uzupełnimy różne uszkodzenia powierzchniowe szkliwa lub pokryjemy nieestetyczne przebarwienia. Sprawdzi się także w przypadku diastemy, którą możemy „zamknąć” w kilkadziesiąt minut – mówi lek. dent. Maciej Chałubiński, protetyk z Medicover Stomatologia.

Poprzez bonding można więc rozumieć skorygowanie pojedynczych zębów, np. ukruszonych w wyniku urazu, lub wielu zębów w strefie estetycznej w celu poprawy estetyki uśmiechu. Decydując się na tę drugą opcję, mówimy o licówkach kompozytowych bezpośrednich.

Bonding jest rozwiązaniem dla pacjentów, którzy mają drobne problemy z zębami natury estetycznej. Na takie naprawy wystarczy poświęcić jedną wizytę. Po wykonaniu odbudowy kompozytowej zęby naświetlane są lampą celem spolimeryzowania materiału, czyli jego utwardzenia jak w przypadku zwykłego wypełnienia. Często potrzebne jest końcowe nadanie kształtu, korekta w zgryzie i polerowanie uzupełnienia.

Brak konieczności szlifowania zębów do wykonania bondingu zawdzięczamy możliwości wiązania materiałów kompozytowych ze szkliwem zęba naturalnego. Dzieje się to za sprawą odpowiedniego systemu wiążącego i jest poprzedzone przygotowaniem powierzchni szkliwa mechanicznie oraz chemicznie.

Trwałość bondingu jest różna, zależy od wielu czynników. Przyjmuje się, że takie rozwiązanie może służyć pacjentowi średnio przez 3–5 lat, jednak wymaga ono również odpowiedniego „serwisowania”. Polega to na wizytach kontrolnych, higienizacjach i, okresowo, polerowaniu uzupełnień, ponieważ w czasie użytkowania na zębach pokrytych kompozytem również pojawia się osad z jedzenia, papierosów czy kawy. Kompozyt z czasem, poddawany ścieraniu szczoteczką i pastą, ulega zmatowieniu, ale po ponownym polerowaniu najczęściej odzyskuje walory estetyczne.

Na większe problemy: podniesienia zwarcia i flow injection

Flow injection to metoda aplikacji kompozytu na zęby pacjenta, jednak jej zastosowanie wiąże się z konkretnymi wymaganiami estetycznymi i mechanicznymi.

– We flow injection wykorzystujemy płynną formę materiału kompozytowego oraz specjalnie zaprojektowane i wykonane dla pacjenta szyny. To rozwiązanie dla osób, które chcą wyraźnej zmiany uśmiechu, ale np. wymaga to odtworzenia miejsca w zgryzie dla zębów, które po latach zostały starte, zniszczone – mówi ekspert Medicover Stomatologia.

Podobnie jak w przypadku licówek pełnoceramicznych, wykonywany jest tu zawsze najpierw projekt pokrycia zębów pacjenta, czyli tzw. wax-up.

Często podczas planowania metamorfozy uśmiechu dla osiągnięcia optymalnego efektu w planie leczenia możliwe jest łączenie różnych metod odbudowy zębów, np. flow injection i bonding.

Dla całkowitej zmiany: licówki pełnoceramiczne

Ludzki ząb ma warstwową strukturę, a samo szkliwo – specyficzną budowę i właściwości fizyczne. W dodatku każdy człowiek posiada zęby o pewnych unikalnych cechach. To sprawia, że trudno znaleźć materiał, który mógłby je naśladować trwałością i walorami optycznymi. Jest jednak tworzywo, które pod tym względem spisuje się niemal idealnie. To ceramika.

– Licówki pełnoceramiczne wymagają odpowiedniego przygotowania zębów, a to najczęściej oznacza zeszlifowanie od około 0,5 do 1 mm wierzchniej warstwy szkliwa. Nie zawsze, bo w przypadku niektórych problemów estetycznych można wykonać licówki niemal bez preparacji. Jest to zależne przede wszystkim od materiału licówek, warunków anatomicznych, kształtów zębów własnych, ale i efektu, jaki pacjent chce uzyskać. Na przykład im większe przebarwienia, tym licówka będzie grubsza, a więc szkliwa też musimy zeszlifować więcej – wyjaśnia lek. dent. Maciej Chałubiński.

Uzupełnienia protetyczne (jak licówki) powstają poza ustami pacjenta, a konkretnie w laboratorium protetycznym. W tym przypadku potrzebne jest zaplanowanie leczenia, wykonanie projektu uśmiechu, poprzedzone sesją fotograficzną oraz skanem zębów, który właśnie trafi do pracowni protetycznej. Na kolejnej wizycie odbywa się przymiarka zaprojektowanej odbudowy. Jeśli wszystko pasuje, wykonywane jest szlifowanie zębów, ponowny skan i wykonanie właściwych licówek w laboratorium. Kolejna wizyta to już ostateczne mocowanie licówek za pomocą odpowiedniego cementu.

Licówki ceramiczne są zdecydowanie bardziej zbliżone estetyką i trwałością do zębów naturalnych. Szacuje się, że powinny służyć przynajmniej od 5 do 15 lat. Jednak jest to zależne m.in. od nawyków, higieny jamy ustnej i warunków zgryzowych pacjenta.




Bonding czy licówki?

– Bonding i licówki to zabiegi przeznaczone do przeprowadzenia metamorfozy uśmiechu. Łączy je zastosowanie adhezji do szkliwa zęba, różni: inwazyjność zabiegu, trwałość, walory estetyczne i cena. U różnych pacjentów będą różne wskazania dotyczące zastosowania konkretnej metody do uzyskania konkretnego efektu, dlatego warto skonsultować się w tej kwestii z odpowiednim lekarzem – podsumowuje protetyk.

W obu przypadkach przeciwwskazaniem są stany zapalne dziąseł oraz nieleczona próchnica. Musimy wziąć także pod uwagę wady ortodontyczne, zaburzenia w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych i bruksizm, które mogą skutkować przedwczesnym ścieraniem i kruszeniem uzupełnień.

#Bonding i #licówki już dawno przestały być zabiegami zarezerwowanymi tylko dla celebrytów. Mogą zarówno pomóc ukryć niewielkie defekty zębów, wprawiające w kompleksy, jak i całkowicie odmienić uśmiech, a przez to: całe życie.

###

Medicover Stomatologia – to innowator zmieniający i kształtujący rynek stomatologiczny w Polsce i Niemczech. Na koniec I kwartału 2023 r. sieć obejmowała 109 nowoczesnych centrów i 690 foteli dentystycznych, oferujących kompleksowy zakres usług dentystycznych. Opiekę nad pacjentami zapewnia profesjonalny zespół specjalistów – stomatologów, higienistek, asystentów stomatologicznych i recepcjonistów.  
Oferta Medicover Stomatologia odpowiada na potrzeby całych rodzin, obejmując usługi z zakresu m.in. stomatologii zachowawczej, implantologii, protetyki, ortodoncji czy stomatologii dziecięcej. Stomatologia w Medicover dostępna dla pacjentów zarówno w ramach abonamentów medycznych, jak i na zasadzie płatności za pojedyncze usługi. Gabinety zlokalizowane są w największych miastach na terenie całej Polski oraz 
w Niemczech (w Berlinie, Poczdamie, na północy kraju).

Więcej informacji na stronie: https://www.medicover.pl/stomatologia/

Medicover jest wiodącą międzynarodową firmą świadczącą usługi medyczne 
i diagnostyczne, z siedzibą w Sztokholmie, notowaną na Giełdzie w Sztokholmie (Nasdaq Stockholm). Firma została założona w 1995 roku w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na wysokiej jakości usługi medyczne w Polsce, a następnie rozszerzyła swoją działalność na inne kraje. Obecnie największe rynki, na których działa firma to: Polska, Niemcy, Rumunia, Indie i Ukraina. Medicover zapewnia szeroki zakres usług opieki zdrowotnej poprzez opiekę ambulatoryjną i specjalistyczną, sieć szpitali, laboratoriów oraz punktów pobrań krwi w ramach dwóch obszarów – Healthcare Services i Diagnostic Services.

Healthcare Services – oferuje wysokiej jakości usługi z zakresu profilaktyki i opieki ambulatoryjnej, specjalistycznej opieki zdrowotnej, nowoczesne usługi stomatologiczne, a także rozwiązania z zakresu wellbeing, w tym: pakiety sportowe i usługi dietetyczne. Usługi oferowane są w 176 centrach medycznych, 51 aptekach, 41 szpitalach, 109 centrach stomatologicznych, 39 salonach optycznych, 15 centrach zdrowia psychicznego, 30 klinikach leczenia niepłodności i 131 klubach fitness i siłowniach. Główne rynki to Polska, Indie i Rumunia.

Diagnostic Services – oferuje szeroki wybór rozwiązań z obszaru diagnostyki, w tym rozległy zakres badań laboratoryjnych we wszystkich głównych obszarach patologii klinicznej, wykonywanych na etapie profilaktyki, diagnostyki i leczenia schorzeń. Działalność prowadzona jest poprzez sieć 103* laboratoriów, 830* punktów pobrań krwi oraz 27 kliniki w 13 krajach. Główne rynki to Niemcy, Ukraina, Rumunia i Polska.
Więcej informacji na stronie: https://www.medicover.com/

*zestawienie nie obejmuje nieczynnych 2 laboratoriów i 26 punktów pobrań w Ukrainie

Medicover Dental is an innovator that transforms the dental market in Poland and in Germany. At the end of 1st quarter of 2023, the network included 109 modern centres and 690 dental chairs offering a comprehensive range of dental services. Patient care is provided by a team of professionals – dentists, hygienists, dental assistants and receptionists.

Medicover Dental’s offer suits whole families, including services in the field of conservative dentistry, implantology, prosthetics, orthodontics and pediatric dentistry. Medicover Dental is available to patients both as part of medical subscriptions, as well as in the FFS (Fee-for-Service) model. Centres are located in Poland’s major cities and in Germany (Berlin, Potsdam, Hamburg and in the north of the country).

For more information, please visit: https://www.medicover.pl/en/dentistry/

Medicover is a leading international healthcare and diagnostic services provider, headquartered in Sweden and listed on Nasdaq Stockholm. Established in 1995 in response to the growing demand for high-quality healthcare services in Poland, Medicover subsequently expanded to other countries, fulfilling similar needs. Today, Medicover’s largest operations are in Poland, Germany, Romania, India and Ukraine. Medicover provides a broad spectrum of healthcare services via an extensive network of ambulatory clinics, hospitals, specialty-care facilities, laboratories and blood-drawing points through two divisions – Healthcare Services and Diagnostic Services.

Healthcare Services – offers high-quality care based on preventive and outpatient care services, specialist healthcare, fertility treatment, state-of-the-art dental services and optician services as well as wellbeing solutions – including sports packages and diets. Care is offered in 176 medical centres, 51 pharmacies, 41 hospitals, 109 dental centres, 39 optical showrooms, 15 mental health centres, 30 fertility clinics and 131 fitness clubs and gyms. The major markets are Poland, India and Romania.

Diagnostic Services – offers a broad spectrum of clinical laboratory services including a broad array of laboratory tests in all major clinical pathology areas, ranging from routine to advanced tests and from prevention to monitoring of treatments. The business is conducted through a network of 103* laboratories, 830* blood-drawing points and 27 clinics in 13 countries. The major markets are Germany, Romania, Poland and Ukraine.
For more information, visit: https://www.medicover.com/

*in addition, 2 labs and 26 BDPs in Ukraine were non-operational

Retinol plus fotoprotekcja – Jesienny tandem dla odmłodzenia i regeneracji

Jesień to zdecydowanie czas retinolu. Odmłodzenie, regeneracja i normalizacja to to, czego bardzo potrzebuje nasza skóra po lecie. Eksperci wskazują,…
CZYTAJ

Klopsiki z purée ziemniaczanym i marchewką z groszkiem

Gdy aura na zewnątrz bywa kapryśna postaw na sprawdzone przepisy. Soczyste 
i aromatyczne klopsiki w delikatnym sosie to klasyka, która…
CZYTAJ

Żywienie dojelitowe – co powinieneś o nim wiedzieć?

Świadomość, jak ważna jest prawidłowa dieta dla naszego zdrowia jest powszechna. Pozwala ona na zachowanie dobrego stanu odżywienia organizmu, co…
CZYTAJ

Bonding stomatologiczny – spełnienie marzeń o zachwycającym uśmiechu? Sprawdzamy!

Wśród metod pozwalających na uzyskanie pięknych, białych zębów mnożą się propozycje, które w sposób mniej lub bardziej inwazyjny mają doprowadzić…
CZYTAJ

Fotouczulenia i reakcje fototoksyczne. Jak poradzić sobie z alergią na słońce?

Ekspozycja na światło słoneczne, choć niezbędna dla naszego zdrowia, w nadmiarze może prowadzić do niepożądanych reakcji skórnych, jak fotouczulenia i…
CZYTAJ

Ginekologia estetyczna – nie ma się czego wstydzić!

Poprawa wyglądu oraz funkcjonowania kobiecych okolic intymnych to główne cele zabiegów z obszaru ginekologii estetycznej. Szczególnie efektywnie działają w tym…
CZYTAJ

Polacy entuzjastami mody z drugiej ręki? Wraz z nadejściem nowego sezonu, Vinted sprawdza zwyczaje zakupowe nowej garderoby

Niemal połowa Polaków postrzega modę jako istotną formę auto ekspresji. Czesi i Słowacy mniej skupiają się na swoim wyglądzie. Ponad…
CZYTAJ

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o sercu – mimo niewielkiego rozmiaru, pracuje nieustannie przez całe nasze życie, pełniąc kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu


Ostatnia niedziela września na całym świecie obchodzona jest jako Światowy Dzień Serca – inicjatywa, której celem jest zwiększenie świadomości na…
CZYTAJ

Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?

Krótkowzroczność, jest coraz powszechniejszą wadą wzroku u dzieci i młodzieży. Jedną z jej najczęstszych przyczyn jest nadmierne wydłużenie osiowe gałki…
CZYTAJ

Trwa wyzwanie Healthy Cities. Każdy uczestnik to jedno posadzone drzewo

Trwa wyzwanie Healthy Cities, w ramach którego mieszkańcy 66 miast na prawach powiatu i pracownicy firm codziennie przemierzają minimum 6…
CZYTAJ

Jak dopasować aktywność fizyczną do swojego stylu życia i dlaczego to takie ważne? O poważnych konsekwencjach braku ruchu alarmują naukowcy

Prowadzimy siedzący tryb życia, sporo czasu spędzamy przed monitorami, a wyjście do sklepu czasami bywa jedyną aktywnością fizyczną w ciągu…
CZYTAJ

Wszechstronność i jesienne odmłodzenie Czego jeszcze nie wiesz o retinolu?

Retinol jest ulubieńcem świata beauty i absolutnym królem wszechstronności. Odmładza, regeneruje, normalizuje i … „naprawia” to, co w danym momencie…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Żywienie dojelitowe – co powinieneś o nim wiedzieć?

Świadomość, jak ważna jest prawidłowa dieta dla naszego zdrowia jest powszechna. Pozwala…
CZYTAJ

Fotouczulenia i reakcje fototoksyczne. Jak poradzić sobie z alergią na słońce?

Ekspozycja na światło słoneczne, choć niezbędna dla naszego zdrowia, w nadmiarze może…
CZYTAJ

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o sercu – mimo niewielkiego rozmiaru, pracuje nieustannie przez całe nasze życie, pełniąc kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu


Ostatnia niedziela września na całym świecie obchodzona jest jako Światowy Dzień Serca…
CZYTAJ

Jak dopasować aktywność fizyczną do swojego stylu życia i dlaczego to takie ważne? O poważnych konsekwencjach braku ruchu alarmują naukowcy

Prowadzimy siedzący tryb życia, sporo czasu spędzamy przed monitorami, a wyjście do…
CZYTAJ

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz…
CZYTAJ