Pierwszy na świecie test na endometriozę – od teraz w InviMed Warszawa!



Prawie 94% skuteczności wykrycia endometriozy w organizmie kobiety – mowa 
o pierwszym na świecie, małoinwazyjnym teście, który pozwala na szybką diagnozę choroby. Już teraz, innowacyjny test każda kobieta wykona w klinikach InviMed.

#Endometrioza – „podstępna choroba”, trudna do zdiagnozowania.

Według Światowej Organizacji Zdrowia endometrioza dotyczyć może ok. 180 milionów ogólnej populacji kobiet na świecie, a grupa w wieku rozrodczym stanowi 10%. W Polsce, z tym schorzeniem zmaga się blisko 3 miliony kobiet, a u co piątej z nich – choroba jest przyczyną problemów z zajściem w ciążę. Dodatkowo, schorzenie może generować dolegliwości bólowe, najczęściej tuż przed menstruacją lub w jej trakcie, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie, zaburzając życie seksualne oraz izolując od świata zewnętrznego.

Diagnostyka endometriozy jest procesem długim
 i wieloetapowym, ze względu na często występujące mylne objawy i dolegliwości. Utrzymujący się stan sieje spustoszenie w organizmie, a choroba rozwija się niezauważona przez lata. Dlatego tak ważne jest, aby przy ewentualnych niepokojących objawach udać się do specjalisty ginekologa, który zajmie się leczeniem choroby. Zwykle pierwszym etapem jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu i badania ginekologicznego. W następnej kolejności wykonuje się USG macicy i jamy brzusznej, zleca się dodatkowe badania, czasem inwazyjne.

Test na endometriozę jakiego wcześniej nie było na świecie.

Nareszcie można skrócić czas rozpoznania choroby ze średnio trwającego 7-12 lat, do zaledwie kliku dni!. Jak podkreślają eksperci InviMed, każda kobieta z podejrzeniem endometriozy w celu potwierdzenia choroby lub jej wykluczenia – może skorzystać z nowości na rynku badań diagnostycznych – pierwszego na świecie, małoinwazyjnego testu na endometriozę. Małoinwazyjny a zarazem dokładny test w kierunku endometriozy daje szansę na postawienie rozpoznania w sposób precyzyjny i możliwie najmniej uciążliwy dla pacjentki, a samo pobranie próbki do badania przypomina cytologię. Szybkie i bezpieczne postawienie diagnozy umożliwia dobranie odpowiedniego postępowania na danym etapie życia pacjentki. Test już od teraz może wykonać każda kobieta w klinikach InviMed – mówi lek. med. Grzegorz Ziółkowski, ginekolog-położnik, InviMed Warszawa Praga.

Przełomowe badanie zostało opracowane przez polskich naukowców i umożliwia wcześniejsze rozpoznanie choroby, a co za tym idzie – szybsze rozpoczęcie leczenia. Stworzony przez Diagendo test do diagnozowania endometriozy pozwala na całkowicie bezpieczne wykrycie choroby w warunkach ambulatoryjnych. Jak podkreśla Kamil Konon, Wiceprezes Diagendo

– Test służy ilościowemu oznaczeniu względnego poziomu ekspresji genu FUT4 – markera endometriozy w odniesieniu do ekspresji genu referencyjnego GAPDH w materiale pobranym z endometrium macicy pacjentki w fazie wydzielniczej cyklu menstruacyjnego, u której istnieje konieczność potwierdzenia lub wykluczenia endometriozy. Badanie polega na pobraniu wymazu z jamy macicy. Pobranie trwa kilka minut, jest małoinwazyjne, co pozwala pacjentce na powrót do codziennych aktywności, zaraz po pobraniu. Próbka endometrium zostaje przekazana do laboratorium diagnostycznego, gdzie wykonywane jest badanie za pomocą reakcji PCR. Pacjentka uzyskuje wynik już po kilku dniach.




Test na endometriozę – wskazania.

Innowacyjny test zaleca się przede wszystkim pacjentkom, które zmagają się z dolegliwościami związanymi z bólami miesiączkowymi i okołomiesiączkowymi, ale także: bólami przy współżyciu, dolegliwościami przy oddawaniu stolca, moczu, krwiomocz, czy wzdęciami. Test zalecany jest również tym kobietom, u których nieprawidłowości stwierdzone zostają w badaniu przedmiotowym czy USG, tj. zmiana położenia macicy, ograniczenia jej ruchomości czy torbiele. Dodatkowo, test jest wskazany do diagnozy u tych pacjentek, u których występują problemy z płodnością bądź miały miejsce nieudane procedury in vitro, nawracające poronienia czy obniżona rezerwa jajnikowa.

Test uzyskał tytuł „Polski Produkt Przyszłości”.


Kliniki InviMed Warszawa

Pierwszy, małoinwazyjny test na endometriozę można już teraz wykonać w klinikach InviMed: Więcej informacji: Przełomowy test na endometriozę, badanie i diagnostyka | InviMed

lek. med. Grzegorz Ziółkowskispecjalista ginekolog – położnik w klinice InviMed Warszawa Praga oraz w Klinice Położnictwa, Perinatologii i Neonatologii w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. Absolwent kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu a także studiów podyplomowych w zakresie Biotechnologii Ludzkiego Rozrodu Wspomaganego i Embriologii na Uniwersytecie w Walencji. Jako drugi Polak w historii zdał europejski egzamin specjalizacyjny z położnictwa i ginekologii oraz otrzymał tytuł EFOG-EBCOG. Zajmuje się leczeniem niepłodności z zastosowaniem technik wspomaganego rozrodu (inseminacje i IVF), a także prowadzi zabiegi endoskopowe (histeroskopie i laparoskopie). Obecnie również w trakcie specjalizacji z zakresu ginekologii onkologicznej. Uczestnik wielu konferencji organizowanych przez jedną z największych organizacji embriologicznych na Świecie – ESHRE oraz licznych szkoleń dotyczących leczenia niepłodności. W pracy klinicznej pacjentka i jej partner zawsze są dla niego na pierwszym miejscu. Z uwagi na szeroki zakres zainteresowań klinicznych potrafi kompleksowo poprowadzić diagnostyką i leczenie niepłodności z użyciem wszystkich metod – zarówno farmakologicznych, jak i z zakresu rozrodu wspomaganego, a także leczenia operacyjnego.

O klinikach leczenia niepłodności InviMed

InviMed to sieć klinik leczenia niepłodności, obecna na rynku od 22 lat. Pierwsza klinika została otwarta w 2001 r. w Warszawie. Dziś InviMed to 6 specjalistycznych placówek w: Warszawie (2 kliniki), Wrocławiu, Poznaniu, Gdyni i Katowicach. W 2012 roku InviMed znalazł się wśród brandów Medicover. Wykwalifikowany, doświadczony zespół lekarzy i embriologów z międzynarodowymi certyfikatami w zakresie niepłodności prowadzi wysokospecjalistyczną diagnostykę i skutecznie leczy niepłodność, pomagając pacjentom w drodze do rodzicielstwa. Pacjenci mogą korzystać z zaawansowanych metod wspomaganego rozrodu, w tym zapłodnienia pozaustrojowego metodą in vitro (również z wykorzystaniem komórek rozrodczych dawców) oraz inseminacji. InviMed oferuje także najnowsze i nieinwazyjne badania genetyczne zarodków oraz badania prenatalne. Kliniki umożliwiają zabezpieczenie płodności, np. w przypadku chorób nowotworowych kobiet i mężczyzn lub endometriozy. Dzięki klinikom InviMed na świat przyszło już ponad 13 tys. dzieci. InviMed jest partnerem wielu samorządowych programów dofinansowania in vitro.

#testnaendometriozę

Jak spowolnić wskazówki zegara? Duet: ceramidy i peptydy dla odmłodzenia skóry

Jednym z najważniejszych wyzwań dla skóry o każdej porze roku zdecydowanie jest zapobieganie objawom upływającego czasu. Kosmetolodzy podkreślają, że kluczowa…
CZYTAJ

„Prawdziwy mężczyzna”, czyli jaki?

Prawdziwy mężczyzna nie płacze, dominuje, ma przyzwolenie na bycie bezwzględnym i agresywnym – ale czy na pewno? Mimo że sytuacja…
CZYTAJ

Witamy wiosenną symfonię smaków

Wraz z nadejściem wiosny natura budzi się do życia, przynosząc ze sobą świeżość, kolorowe pejzaże i bogactwo aromatów. To idealny…
CZYTAJ

Siekane kotleciki z kurczaka z kolorowym ryżem

Siekane kotleciki z kurczaka mają złocisty kolor, są chrupiące i pełne wartościowych dodatków, np. w postaci marchewki czy cukinii. Podane…
CZYTAJ

Maj miesiącem mierzenia ciśnienia tętniczego krwi. Jak prawidłowo to robić, jakie są najczęstsze błędy i jak ich unikać?

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych czynników zwiększających ryzyko wielu chorób wpływających zarówno na długość naszego życia, jak i…
CZYTAJ

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

„Prawdziwy mężczyzna”, czyli jaki?

Prawdziwy mężczyzna nie płacze, dominuje, ma przyzwolenie na bycie bezwzględnym i agresywnym…
CZYTAJ

Maj miesiącem mierzenia ciśnienia tętniczego krwi. Jak prawidłowo to robić, jakie są najczęstsze błędy i jak ich unikać?

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych czynników zwiększających ryzyko wielu chorób…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ