Skuteczna i nieinwazyjna ochrona zdrowia kobiet w ciąży oraz nienarodzonego dzieckaInnowacyjne genetyczne testy prenatalne już w 10. tygodniu ciąży z wysoką wiarygodnością na poziomie 99 proc. pozwolą wykryć poważne wady płodu, które mogą stanowić zagrożenie dla życia kobiet.

Badania prenatalne wykonuje się przede wszystkim dla dobra matki i dziecka, aby wcześnie i skutecznie określić ryzyko zaburzeń w rozwoju płodu, takich jak np. zespół Downa czy Edwardsa. Pozwala to wdrożyć leczenie dziecka jeszcze w łonie matki, jest także ważną informacją dla kobiety oraz personelu medycznego, szczególnie gdy wada może prowadzić do przedwczesnego poronienia. To też niezawodny sposób na określenie płci dziecka już na początku 10. tygodnia ciąży, a więc dużo szybciej niż w przypadku tradycyjnych metod.

Bezpieczne i skuteczne testy genetyczne

Wśród dostępnych obecnie nieinwazyjnych testów przesiewowych, najwyższą wiarygodność

– powyżej 99 proc. – gwarantują tylko przesiewowe genetyczne testy prenatalne, podczas gdy popularne badania mają skuteczność od 60 proc. do maksymalnie 90 – 95 proc. w przypadku badań łączonych. Mogą z nich skorzystać zarówno kobiety w ciąży, które zakończyły 9. tydzień, jak i przyszli ojcowie.

– Test genetyczny pozwala na wykrycie wad rozwojowych będących skutkiem zaburzeń liczby: chromosomów autosomalnych (zespoły Downa, Edwardsa i Patau’a), X lub Y (zespoły Turnera, potrójnego X, Klinefeltera, Jacobsa i XXYY) oraz zmian w obrębie ich struktury (zespoły DiGeorge’a, delecji 1p36, Smith-Magenis i Wolfa-Hirschhorna. Dla porównania tradycyjne badania przesiewowe umożliwiają rozpoznanie zespołu Downa (trisomia 21), zespołu Edwardsa (trisomia 18), zespołu Patau’a (trisomia 13), oraz ewentualnie zespołu Turnera (monosomia chromosomu X).

Pozostałe zespoły nie są wykrywane podczas tradycyjnych badań – mówi Magdalena Kaliszewska, specjalistka ds. badań genetycznych w Centrum Medycznym Damiana.

Większa skuteczność niż PAPP-A i USG

Szansa na wykrycie np. trisomii, w tym zespołów Downa, Edwardsa czy Patau’a podczas badania USG I trymestru wynosi zaledwie ok. 80%. Oznacza to, że nawet co piąte dziecko, mimo prawidłowego wyglądu płodu, będzie obciążone tą wadą. Po połączeniu badania USG z testem przesiewowym PAPP-A czułość rośnie do 95 proc. podczas gdy testu genetycznego wynosi 99 proc.

– Metody te mają szereg ograniczeń –
zwraca uwagę ekspertka. – Dla przykładu nie wykryją one we wczesnym etapie ciąży wielu wad serca, nerek i innych. Te będzie można rozpoznać dopiero po odpowiednim wykształceniu organów, kiedy może być już za późno na podjęcie odpowiednich działań zarówno przez matkę, jak i personel medyczny – dodaje Magdalena Kaliszewska.

VERACITY Premium – bezpieczeństwo matki i dziecka

Badanie prenatalne określane także jako NIPT, czyli nieinwazyjne badanie prenatalne, pozwala ocenić ryzyko wystąpienia u dziecka wybranych tzw. aneuploidii i mikrodelecji. Schorzenia te są nie tylko groźne dla płodu, ale też dla zdrowia matki, gdyż mogą prowadzić do przedwczesnego poronienia oraz poważnych powikłań w trakcie porodu.

– Pobranie krwi wygląda jak standardowe badanie morfologiczne, jedno z wielu, które wykonuje kobieta w trakcie ciąży. W przeciwieństwie do inwazyjnego badania prenatalnego, w którym ryzyko poronienia lub trwałego uszkodzenia płodu wynosi nawet 2 proc., test genetyczny jest w 100 proc. bezpieczne dla kobiety i jej dziecka. Ponadto jest łatwo dostępne, nie wymaga skierowania, wcześniejszego umówienia wizyty ani jakichkolwiek przygotowań, takich jak modyfikowanie dawek przyjmowanych leków lub ich odstawienia, a nawet bycia na czczo. Wystarczy, że pacjentka zgłosi się do jednego z naszych punktów pobrań – tłumaczy Magdalena Kaliszewska.

Pobrana od kobiety w ciąży próbka krwi jest potem przekazywana do szczegółowej analizy w nowoczesnych laboratoriach Medicover. Tam z krwi matki izoluje się pozakomórkowy DNA dziecka, który następnie poddaje się dokładnemu badaniu przy użyciu autorskiej, opatentowanej technologii analitycznej i bioinformatycznej najnowszej generacji. Procedura ta z reguły zajmuje od 10 dni do 14 dni kalendarzowych, co obejmuje także transport próbki do laboratorium.

VERAgene – przetestować też można przyszłego ojca

Testy genetyczne mogą wykryć nie tylko aneuploidię i mikrodelecję, ale też choroby monogenowe. Wymaga to jednak wykonania testu genetycznego u obojga rodziców.

– Jeśli patogenny wariant występuje u obojga rodziców wówczas ryzyko wystąpienia choroby u dziecka wynosi 25%. W przypadku niektórych chorób genetycznych, tzw. sprzężonych z chromosomem X, ryzyko wystąpienia objawów u syna zdrowej kobiety posiadającej szkodliwy wariant genetyczny wynosi 50%. Ponieważ jest to badanie przesiewowo, wynik dodatni (wysokie ryzyko) należy potwierdzić w ramach badania inwazyjnego, czyli biopsji kosmówki (CVS) lub amniopunkcji (AC) –
tłumaczy ekspertka i dodaje.

– Skumulowane ryzyko wystąpienia u płodu jednej z chorób genetycznych badanych w ten sposób wynosi 1 na 50 w ciążach umiarkowanego lub wysokiego ryzyka. Większość z nich nie jest wykrywana w badaniach biochemicznych wykonywanych z krwi przyszłej matki oraz w czasie USG.

Choroby objęte badaniem genetycznym są związane z zestawem objawów od umiarkowanego do ciężkiego i znacząco wpływają na jakość życia dziecka. Zalicza się do nich wady wrodzone, opóźnienie rozwoju, utratę słuchu, utratę wzroku, choroby metaboliczne, takie jak: mukowiscydoza, niedokrwistość sierpowata, wrodzona ślepota Lebera i pląsawica-akantocytoza.Pobranie próbek jest bezinwazyjne oraz całkowicie bezpieczne dla kobiety i dziecka, jak również biologicznego ojca. W przypadku matki przed pobraniem próbki krwi nie wymaga się skierowania czy wcześniejszych przygotowań. Mężczyzna na dwie godziny przed wykonaniem wymazu z policzka, nie powinien palić papierosów, żuć gumy, myć zębów, jeść oraz pić innych napojów poza wodą.

Chłopiec czy dziewczynka

Wykonując test genetyczny można także poznać płeć dziecka. Odbywa się to poprzez stwierdzenie obecności chromosomu Y. Jeśli wynik badania będzie pozytywny, urodzi się chłopiec. W przeciwnym wypadku rodzice powitają na świecie dziewczynkę. Badanie to ma nie tylko dużo wyższą czułość niż USG, ale też daje możliwość potwierdzenie płci już na początku 10. tygodnia ciąży, co jest praktycznie niewykonalne w przypadku badań USG. Znane są też przypadki nieprawidłowego określenia płci płodu – na późniejszym etapie ciąży okazuje się, że dziecko nie będzie chłopcem, ale dziewczynką lub na odwrót.

Więcej informacji o genetycznych badaniach przesiewowych znajduje się na stronie: Badania prenatalne | Medistore.

***
Medicover w Polsce – 28 lat doświadczenia w zakresie opieki zdrowotnej, sportu i wellbeingu

Od 28 lat działalność Medicover w Polsce koncentruje się na szerokim zakresie usług od zdrowia po wellbeing. W portfolio znajdują się usługi z zakresu profilaktyki i opieki ambulatoryjnej, specjalistycznej opieki zdrowotnej, innowacyjne usługi stomatologiczne, zaawansowane procedury in vitro, a także rozwiązania z zakresu wellbeingu, w tym szeroka oferta sportowa i usługi dietetyczne. Medicover prowadzi centra medyczne, szerokoprofilowe szpitale, apteki, kliniki leczenia niepłodności, centra stomatologiczne, salony optyczne, centra zdrowia psychicznego, a także kluby fitness i siłownie w całej Polsce. Ponadto oferuje pakiety sportowo-rekreacyjne oraz nowoczesny, intuicyjny system do budowania zaangażowania pracowników – Medicover Benefits. Firma Medicover jest obecna we wszystkich regionach Polski.

***
Medicover jest wiodącą międzynarodową firmą świadczącą usługi medyczne i diagnostyczne, z siedzibą w Sztokholmie, notowaną na Giełdzie w Sztokholmie (Nasdaq Stockholm). Firma została założona w 1995 roku w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na wysokiej jakości usługi medyczne w Polsce, a następnie rozszerzyła swoją działalność na inne kraje. Obecnie największe rynki, na których działa firma to: Polska, Niemcy, Rumunia, Indie i Ukraina. Medicover zapewnia szeroki zakres usług opieki zdrowotnej poprzez opiekę ambulatoryjną i specjalistyczną, sieć szpitali, laboratoriów oraz punktów pobrań krwi w ramach dwóch obszarów – Healthcare Services i Diagnostic Services.

Healthcare Services – oferuje wysokiej jakości usługi z zakresu profilaktyki i opieki ambulatoryjnej, specjalistycznej opieki zdrowotnej, nowoczesne usługi stomatologiczne, a także rozwiązania z zakresu wellbeing, w tym: pakiety sportowe i usługi dietetyczne. Usługi oferowane są w 176 centrach medycznych, 51 aptekach, 41 szpitalach, 109 centrach stomatologicznych, 39 salonach optycznych, 15 centrach zdrowia psychicznego, 30 klinikach leczenia niepłodności i 131 klubach fitness i siłowniach. Główne rynki to Polska, Indie i Rumunia.

Diagnostic Services – oferuje szeroki wybór rozwiązań z obszaru diagnostyki, w tym rozległy zakres badań laboratoryjnych we wszystkich głównych obszarach patologii klinicznej, wykonywanych na etapie profilaktyki, diagnostyki i leczenia schorzeń. Działalność prowadzona jest poprzez sieć 103* laboratoriów, 830* punktów pobrań krwi oraz 27 kliniki w 13 krajach. Główne rynki to Niemcy, Ukraina, Rumunia i Polska.

#badaniaprenatalne

Światowy Dzień Choroby Alzheimera – jak wspierać bliskiego w chorobie otępiennej?

Każdemu z nas, niezależnie od wieku, zdarzają się problemy z pamięcią. Jeśli jednak zauważymy, że takie sytuacje – zwłaszcza u…
CZYTAJ

Wracamy z urlopu. Co należy suplementować po wakacjach

Badanie opublikowane w Journal of the American Medical Association donosi, że około jedna piąta wszystkich pasażerów samolotów zapadła na infekcje…
CZYTAJ

Czego potrzebują nasze loki? Cud, miód… i aloes

Delikatne skręty, burza loków lub romantyczne fale. Każdy z typów kręconych włosów wymaga szczególnie troskliwej pielęgnacji. Eksperci podpowiadają, że najcenniejsze…
CZYTAJ

Cyfrowa krzywda – realne wołanie o pomoc

Krzywda wyrządzona w sieci boli tak samo, jak ta wyrządzona w realu. Nastolatki zdają się być mistrzami w wyrządzaniu sobie…
CZYTAJ

Rower a nawierzchnia, czyli jak znaleźć idealne połączenie? Zainspiruj się marką STORM

Rower to coraz chętniej wybierany środek transportu, ale też sposób na aktywność fizyczną czy krajoznawcze wycieczki. Zanim jednak wyruszysz w…
CZYTAJ

Czym różnią się szampony do świadomej pielęgnacji włosów od OnlyBio?

Marka OnlyBio znana z zaawansowanych produktów do świadomej pielęgnacji włosów i skóry głowy w swoim asortymencie ma szeroki wybór produktów…
CZYTAJ

Świat beauty pokochał OMO. Na czym polega nowy trend mycia włosów?

OMO to jeden ze skrótów, które zawojowały ostatnio rynek beauty. Jest używany przez fryzjerów, trychologów i włosomaniaczki właściwie bez przerwy.…
CZYTAJ

Unikalny design w klasycznej kolorystyce – Gatta z nową kolekcją rajstop wkracza na salony!

Do casualowej, bardziej sportowej, czy też eleganckiej stylizacji - rajstopy w każdym wydaniu prezentują się zjawiskowo. Ten element garderoby urozmaici…
CZYTAJ

Śródziemnomorskie kalmary na ostro – panierowane krążki kałamarnicy MarNatura od PESCA NORD

Aromatyczna kuchnia Morza Śródziemnego zachwyca przede wszystkim wyrazistym smakiem. Opiera się głównie na owocach morza, a jednymi z najpopularniejszych są…
CZYTAJ

Łagodzenie, ukojenie i dobra rutyna. Czego potrzebuje skóra atopowa?

Właściwa pielęgnacja skóry atopowej stanowi kluczowy element wspierający leczenie. To także sposób na znaczną poprawę komfortu życia chorych i zwalczanie…
CZYTAJ

Wrogowie urody – jakie czynniki mają destrukcyjny wpływ na skórę i kolagen?

Pielęgnując urodę często skupiamy się na rozwiązaniach, które mają pomóc w odzyskaniu młodego wyglądu. Poszukujemy coraz to nowych składników aktywnych,…
CZYTAJ

Powrót do pracy – z Sinsay na pewno będzie stylowy!

Powrót do biura po udanych wakacjach nie jest tym, na co czekamy z niecierpliwością, ale dzięki odświeżonej szafie na pewno…
CZYTAJ

ZDROWIE

VIEW ALL

Światowy Dzień Choroby Alzheimera – jak wspierać bliskiego w chorobie otępiennej?

Każdemu z nas, niezależnie od wieku, zdarzają się problemy z pamięcią. Jeśli…
CZYTAJ

Wracamy z urlopu. Co należy suplementować po wakacjach

Badanie opublikowane w Journal of the American Medical Association donosi, że około…
CZYTAJ

Problem z zajściem w ciążę? Przyczyną może być endometrioza

W 96% przypadków endometrioza skutkuje obniżeniem płodności. U co trzeciej kobiety zgłaszającej…
CZYTAJ

Innowacyjne testy na endometriozę łatwiej dostępne

Nie lata, a od kilku do kilkunastu dni – tyle wystarczy, by…
CZYTAJ

Pierwszy na świecie test na endometriozę – od teraz w InviMed Warszawa!

Prawie 94% skuteczności wykrycia endometriozy w organizmie kobiety – mowa 
o pierwszym…
CZYTAJ