Wakacje z niemowlakiem – co zabrać ze sobą w podróż?



Wyjazd z małym dzieckiem może być wyzwaniem – zwłaszcza, jeśli robimy to po raz pierwszy. Aby uniknąć wpadek i być gotowym na każdą ewentualność, warto stworzyć sobie wcześniej listę potrzebnych rzeczy. Co powinno znaleźć się w bagażu młodych rodziców? Sprawdź porady naszego eksperta.

Planując wakacyjne pakowanie, najważniejsze to dobrać rzeczy do długości przejazdu i środka, jakim będziemy się przemieszczać oraz do celu samej podróży. Oprócz wózka, ubrań czy artykułów pielęgnacyjnych, powinniśmy mieć pod ręką bagaż podręczny, do którego będziemy mogli sięgnąć w każdej chwili. Co powinno się w nim znaleźć?

– chusteczki nawilżane i higieniczne
– pieluchy na zmianę i pieluchy tetrowe
– podkład do przewijania
– plastry najlepiej wodoodporne, bandaż specjalne plastry-szwy do zamykania ran i woda utleniona
– ubrania na zmianę (body, kaftaniki, skarpetki, czapeczka – w zależności od pogody)
– kocyk
– smoczki (jeśli dziecko ich używa)
– mleko modyfikowane + wszystkie niezbędne akcesoria (jeśli oczywiście mama nie karmi dziecka piersią)
– słoiczki z gotowymi daniami, biszkopciki lub inne drobne przekąski oraz łyżeczki i śliniaki, a także wodę niegazowaną
– ulubione zabawki (grzechotki, gryzaki, książeczki)
– paszport lub dowód tymczasowy (ważny zwłaszcza, jeśli wybieramy się poza Polskę)




„Bezpieczna podróż z dzieckiem nie może się odbyć bez apteczki, do której zapakujemy niezbędne leki i którą będziemy mieć zawsze pod ręką. O tym, jakie preparaty zabrać ze sobą powinien oczywiście zdecydować lekarz pediatra, ale to, co na pewno warto mieć ze sobą to: krem z wysokim filtrem UV, termometr, syrop lub czopki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe oraz żel na ząbkowanie. Zawsze powinniśmy mieć również przy sobie książeczkę zdrowia dziecka i książeczkę szczepień, a jeśli dziecko przyjmuje inne leki zabierzmy je razem z opakowaniami i ulotkami, aby nie pomylić się przy dawkowaniu” – mówi mgr farm. Izabela Baj, Dyrektor ds. opieki farmaceutycznej Gemini Polska.

O czym pamiętać podczas wyjazdu z niemowlakiem?

W pierwszą dłuższą podróż wybierzmy się z dzieckiem, które ukończyło 3. miesiąc życia. Najlepiej udać się w nią samochodem – głównie ze względu na możliwość robienia przystanków w dowolnym momencie. Jeśli planujemy wielogodzinną podróż, warto przeprowadzić „jazdę próbną”. Jeśli nie wypadnie ona pozytywnie, pierwsze wakacje zaplanujmy w miarę blisko domu. Nie rezygnujmy jednak z urlopu – najlepiej podczas wizyty u pediatry upewnijmy się jedynie, że dziecko jest zdrowe.

W trasę najlepiej wybrać się w czasie codziennej długiej drzemki niemowlaka. Jeśli jednak panują upały, a my mamy wiele kilometrów do pokonania, wyjedźmy wcześnie rano albo późnym popołudniem. Należy jednak pamiętać, aby dobrać odpowiedni fotelik, założyć osłonki przeciwsłoneczne i uważać na klimatyzację. Najlepiej robić przerwy co 2-3 godziny. Co najważniejsze, nigdy nie wolno zostawiać malucha samego w aucie, nawet gdy śpi!

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ

Zabiegi chirurgii estetycznej w Linea Corporis

Poprawa wyglądu dla wielu osób nie jest wyłącznie kwestią estetyki i dążenia do wyidealizowanej sylwetki, ale też dobrego samopoczucia i…
CZYTAJ

Dobra rutyna, micele i odpowiednie pH Co warto wiedzieć o demakijażu wrażliwej cery?

Początek wiosny to czas, kiedy chcemy wyglądać olśniewająco. To właśnie teraz układamy beauty-plany, sięgamy po nowe składniki aktywne i włączamy…
CZYTAJ

Wiosna to czas alergii. Sprawdź, co pyli w Twojej okolicy

Rozpoczął się sezon pylenia olchy i brzozy – roślin, których pyłki należą do jednych z najczęstszych alergenów w Polsce. Zakład…
CZYTAJ

Moc antyoksydacji i anti-agingu Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to niekwestionowany król antyoksydacji, który swoją multifunkcjonalnością podbija świat beauty. Regeneruje skórę, zapobiega fotostarzeniu i działa anti-agingowo. Od…
CZYTAJ

Zupa krem z zielonego groszku i cukinii

Zupa krem z zielonego groszku i cukinii. Zielona moc warzyw! Pełna świeżości i aksamitnej konsystencji zupa z groszku i cukinii…
CZYTAJ

Krztusiec – co warto wiedzieć? Nie myl go z przeziębieniem

Krztusiec, znany również jako "kaszel 100-dniowy", to choroba wywołana przez bakterię Bordetella pertussis. Charakteryzuje się intensywnym, przerywanym kaszlem, który trwa…
CZYTAJ

Jakość powietrza a czystość ulic: wpływ otoczenia miejskiego na zdrowie publiczne

Jakość powietrza stała się jednym z najważniejszych rozważanych zagadnień z zakresu zdrowia publicznego w XXI wieku. W miarę jak świadomość…
CZYTAJ

Otyłość – poważny problem współczesnego społeczeństwa. Czy można zapobiec tej chorobie?

4 marca przypada Światowy Dzień Otyłości. To schorzenie jest jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych, przed którymi stoi dzisiejsze społeczeństwo. Otyłość…
CZYTAJ

4 mity na temat otyłości. Sprawdź, czy znasz je wszystkie

Otyłość to choroba obarczona wieloma mitami, które często prowadzą do błędnych przekonań i stygmatyzacji. Czy rzeczywiście jest wyłącznie kwestią genów?…
CZYTAJ

Nawilżenie, antyoksydacja i odmłodzenie 3 potrzeby cery w oczekiwaniu na wiosnę

Koniec zimy to moment, w którym najbardziej pragniemy nowości w beauty-rutynie. Obserwujemy kondycję skóry, robimy podsumowania, ustalamy kosmetyczne strategie. Przygotowujemy…
CZYTAJ

Morsowanie – jak zacząć i kto nie powinien zanurzać się w lodowatej wodzie? Wszystko, co trzeba wiedzieć przed pierwszą zimową kąpielą

Morsowanie, czyli zanurzanie się w zimnej wodzie, stało się jednym z popularniejszych trendów ostatnich lat. Choć jeszcze niedawno była to…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Wiosna to czas alergii. Sprawdź, co pyli w Twojej okolicy

Rozpoczął się sezon pylenia olchy i brzozy – roślin, których pyłki należą…
CZYTAJ

Krztusiec – co warto wiedzieć? Nie myl go z przeziębieniem

Krztusiec, znany również jako "kaszel 100-dniowy", to choroba wywołana przez bakterię Bordetella…
CZYTAJ

Morsowanie – jak zacząć i kto nie powinien zanurzać się w lodowatej wodzie? Wszystko, co trzeba wiedzieć przed pierwszą zimową kąpielą

Morsowanie, czyli zanurzanie się w zimnej wodzie, stało się jednym z popularniejszych…
CZYTAJ

Jak kontakt ze zwierzętami wspiera zdrowie psychiczne?

Światowy Dzień Walki z Depresją, obchodzony 23 lutego, to doskonała okazja, by…
CZYTAJ

Bezpieczne sporty zimowe – o czym pamiętać, by uniknąć kontuzji i cieszyć się dobrą kondycją?

Aktywność fizyczna to podstawowy element profilaktyki zdrowotnej. Sporty zimowe to doskonały sposób…
CZYTAJ