Który „Puls Miasta” wybierzesz? Ciekawe propozycje na urlop w Polsce



Ponad połowa Polaków planuje spędzić tegoroczne wakacje poza domem. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie portalu Wirtualna Polska, aż 43% z nich zdecyduje się na urlop w kraju. Które miasta warto odwiedzić i dlaczego? Inspiracją mogą być największe polskie metropolie, wskazane w badaniu „Puls Miast”.

Marka PULZE wspólnie z domem badawczym SW Research zrealizowała badanie, podczas którego zapytano Polaków, z jakimi dźwiękami kojarzą im się największe polskie miasta. Pozwoliło to na wyłonienie listy nietuzinkowych miejsc, których często próżno szukać w przewodnikach turystycznych. Na chwilę przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego, warto przyjrzeć się ciekawym, choć mniej popularnym, atrakcjom Warszawy, Wrocławia, Poznania, Gdańska i Krakowa.

#Warszawa
, według internautów ze 130 krajów na świecie, Warszawa to najlepszy europejski kierunek turystyczny w 2023 roku. Stolica Polski zwyciężyła w tym roku w prestiżowym plebiscycie European Best Destination 2023, zostawiając w tyle 20 innych miast Starego Kontynentu, pokonując m.in. Ateny, Pragę, Wiedeń i Kopenhagę.

Warszawa od lat uchodzi za jedno z najbardziej intrygujących miast Europy i skrywa wiele ciekawych miejsc. By jeszcze mocniej poczuć jej atmosferę, do wielu z nich można wygodnie dojechać metrem. Jak wykazało bowiem badanie „Puls Miast”, głos Macieja Gudowskiego, który zapowiada kolejne przystanki linii metra, to dźwięk, z którym kojarzona jest nasza stolica.

I tak – stacja Metro Centrum to przede wszystkim możliwość zobaczenia Warszawy z góry. Albo z 30 piętra Pałacu Kultury i Nauki, albo z 42 piętra hotelu Intercontinental, gdzie znajduje się basen z najlepszym widokiem w mieście. Ciekawą alternatywą dla Centrum jest Powiśle. Wysiadając na stacji Centrum Nauki Kopernik można oczywiście udać się do jednego z największych centrów nauki w Europie, ale także, mniej typowo, przespacerować się po dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie mieści się fascynujący ogród botaniczny.

Nie sposób też zapomnieć o jednym z najchętniej odwiedzanych muzeów przez turystów z całego świata – mowa o Muzeum Powstania Warszawskiego. To “must-have” dla każdego, kto chce poczuć ducha miasta. Ci, którzy zdecydują się na wycieczkę początkiem sierpnia, będą mogli doświadczyć też wyjątkowej atmosfery „Godziny W”. Każdego roku, 1 sierpnia o godzinie 17:00, w całym mieście słychać syreny, a Warszawiacy zatrzymują się, aby oddać szacunek wszystkim, którzy walczyli o wolność stolicy. To jeden z tych dźwięków, który najmocniej kojarzy się warszawiakom z ich miastem.




Wrocław
, Ci, którzy zdecydują się na odwiedzenie południowych zakątków naszego kraju, powinni zajrzeć do Wrocławia. Uczestnicy badania „Puls Miast” zwrócili uwagę m.in. na charakterystyczną melodię, którą można usłyszeć na przystanku tramwajowym przy Teatrze Muzycznym Capitol. Planując wycieczkę do stolicy Dolnego Śląska, warto sprawdzić repertuar Teatru, ponieważ bardzo często na jego deskach wystawiane są świetne spektakle muzyczne, z wybitnymi aktorami w rolach głównych.

Spacerując po Wrocławiu nie można zapomnieć o Ostrowie Tumskim. To najstarsza część miasta, która do dziś jest jedną z jego największych atrakcji i najlepszych wizytówek. Poza podziwianiem pięknej architektury, dobrym pomysłem jest też odwiedzenie schowanego, kameralnego Ogrodu Papieskiego lub ogrodu botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Ciekawym miejscem na mapie Wrocławia jest też unikalne w skali świata oceanarium – Afrykarium, czyli kompleks przedstawiającym różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Afryki. Z kolei wieczorem idealnym miejscem na klimatyczny spacer będzie Galeria Neon Side, czyli podwórko rozświetlone historycznymi neonowymi szyldami pochodzącymi z Wrocławia i Dolnego Śląska. Miejsce jest dostępne całą dobę, jednak największe wrażenie robi po zmroku.

Poznań
, Wybierając się do Poznania warto postawić na nietypowy spacer szlakiem murali, graffiti i neonów. W stolicy Wielkopolski zobaczymy nie tylko wielkoformatowe murale stworzone przez międzynarodowej sławy artystów, ale także unikatowe graffiti malowane przez lokalnych twórców.

Poznań to także gospodarz wielu znanych letnich festiwali muzycznych, wśród których największą popularnością cieszą się Hip Hop Festival Poznań i Malta Garden Festival. Miasto bardzo mocno związane jest z muzyką, zwłaszcza hip-hopem i muzyką rockową. Co ciekawe uczestnicy badania „Puls Miast” wskazali też na skojarzenia z muzyką chóralną – lato to dobry moment, aby wziąć udział w cyklicznie odbywających się Chóralnych Koncertach Kameralnych.

Gdańsk
, Wybrzeże to kierunek, który każdego lata wybierany jest przez miliony Polaków. Perełką na mapie północnej Polski jest Gdańsk, w którym poza tymi najbardziej popularnymi atrakcjami turystycznymi, na odkrycie czekają też mniej uczęszczane zakątki.

Należą do nich m.in. piękne, niezadeptane przez turystów, szerokie plaże na Wyspie Sobieszowskej. Ten nieco mniej znany region to idealna recepta na odpoczynek z dala od tłumów turystów: możemy odwiedzić aż dwa rezerwaty przyrody czy skorzystać z licznych ścieżek rowerowych i spacerowych.

Wizyta nad polskim morzem to także świetna okazja do spotkania z piosenką żeglarską. Początkiem lipca w Gdańsku odbywa się ogólnopolski festiwal szantowy „Szanty pod Żurawiem”, który gromadzi entuzjastów i artystów. Wszechobecne dźwięki muzyki szantowej i żaglowce zacumowane przy nadbrzeżach Motławy tworzą w tym czasie prawdziwie magiczny klimat. To także poza szumem fal i śpiewem mew, jeden z wiodących dźwięków, który wskazali mieszkańcy w badaniu „Puls Miast”.

Kraków
, Zarówno mieszkańcy, jak i turyści, którzy licznie odwiedzają stolicę Małopolski, kojarzą Kraków z Hejnałem Mariackim. Ten charakterystyczny dźwięk wybrzmiewa każdego dnia na krakowskim rynku: grany jest co godzinę, przez całą dobę, na cztery strony świata. Nie sposób więc go nie usłyszeć, spacerując po klimatycznych uliczkach zabytkowej części Krakowa. Żeby poczuć niezwykłą atmosferę starego miasta warto oddalić się na chwilę od Bazyliki Mariackiej, odkrywając liczne, wąskie uliczki.

Fajnym pomysłem na spacer po Krakowie jest również oglądanie miasta z góry – z kopców. W mieście znajdują się 4 takie miejsca, każde z nich jest zupełnie inne i przy okazji pozwala na zwiedzenie różnych dzielnic Krakowa.

Niezwykły klimat stolicy Małopolski doceniają również artyści. Jednym z nich jest Igo, którego marka PULZE zaprosiła do projektu „Puls Miast”. Dźwięki Krakowa stały się inspiracją do najnowszego solowego utworu wokalisty: „Puls miast”, który nawiązuje do pulsującego rytmu jego rodzinnego miasta. Artysta wykorzystał także archiwalne nagrania z krakowskich kronik, które podkreślają miejskie korzenie tego projektu.

Więcej informacji znajduje się na stronie www.pulsmiast.pl.

Badanie jakościowe zostało zrealizowane na zlecenie marki PULZE od 19 do 22 grudnia 2022 roku przez SW Research Agencję Badań Rynku i Opinii metodą wywiadów online – triady, zaś badania ilościowe realizowano od 3 do 12 stycznia 2023 roku metodą wywiadów online (CAWI).

Mniej marnowania, więcej radości. 
Problem świątecznego marnotrawstwa żywności w Polsce

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i…
CZYTAJ

Magia świątecznych smaków – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen rodzinnego ciepła i okres kultywowania wielu tradycji. Wspólne gotowanie i delektowanie się świątecznymi…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe warzywa czy nabiał chętnie zamieniamy na ciepłe posiłki…
CZYTAJ

Jak rozciągnąć świąteczny budżet? Odkryj inspiracje na niedrogie prezenty pod choinkę za mniej niż 50 zł!

Czas świąt należy do najtrudniejszych finansowo okresów w roku, co potwierdza 47% polskich uczestników badania. Od kupowania prezentów i przygotowywania…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ