Kwas hialuronowy, niacynamid i regularna pielęgnacja – 5 faktów na temat nawilżenia skóry



Filarem pielęgnacji skóry, jej zdrowego i pięknego wyglądu, jest nawilżenie. To fakt numer jeden świata beauty! Naukowcy wskazują, że problem utraty wody dotyczy… większości z nas. Wpływ na przyśpieszenie lub spowolnienie tego procesu mają nasze naturalne predyspozycje, czynniki zewnętrzne, upływ czasu i zmiany chorobowe. Jak przeciwdziałać utracie wody? Kosmetolodzy podpowiadają – poznaj… przeciwnika! 5 faktów na temat nawilżenia skóry.

Piękna, zdrowo wyglądająca skóra to ta perfekcyjnie nawilżona – to fakt, który stanowi jeden z filarów kosmetologii. Odpowiednie nawilżenie skóry… jest jak „mała czarna” w szafie. To baza, na której możemy (i powinnyśmy) oprzeć wszystkie inne beauty-zadania, jakie przed nami stoją: np. walkę ze skutkami upływu czasu, z przebarwieniami, normalizację wydzielania sebum… i wiele innych. Czy wiesz, że idealnie nawodniona skóra lepiej przyjmuje zabiegi kosmetyczne i substancje aktywne zawarte w preparatach do pielęgnacji domowej? Jest bardziej odporna i znormalizowana, czyli… dokładnie taka, jakiej pragniemy. Poznaj 5 faktów o nawilżeniu skóry. Kosmetolog radzi.

Fakt nr 1: Na utratę wody wpływają czynniki zewnętrzne i wewnętrzne.

Nasza skóra traci i uzupełnia wodę w wyniku naturalnych procesów. W niektórych przypadkach te procesy mogą zostać nasilone i skutkować przesuszeniem (chwilowym lub przewlekłym) skóry, a nawet jej odwodnieniem. – Wpływ na zwiększenie utraty wody mają w dużej mierze czynniki egzogenne (zewnętrzne), takie jak warunki klimatyczne, dieta, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach lub stosowanie niewłaściwych preparatów kosmetycznych. Czynniki endogenne (inaczej wewnętrzne), to z kolei te, które wynikają z uwarunkowań naszego organizmu, w tym z niektórych chorób, jak AZS czy łuszczyca. Takie czynniki także mają znaczący wpływ na poziom nawilżenia skóry – mówi Agnieszka Kowalska, Medical Advisor, ekspert marki SOLVERX®.

– Niestety, przewlekle utrzymująca się suchość i odwodnienie oraz związana z nią utrata elastyczności mogą sprawiać nam duży dyskomfort. Niekiedy pojawiają się: świąd, uczucie ściągnięcia i pieczenia, a nawet łuszczenie skóry i pękanie, które dodatkowo negatywnie wpływają na nasz wygląd. Dlatego kluczowe jest znormalizowanie cery i zapewnienie jej odpowiedniego poziomu nawilżenia – dodaje.

Fakt nr 2: Przesuszenie może dotyczyć wszystkich typów cery.

Być może słyszałaś, że „skóra tłusta nie jest narażona na przesuszenie”. To mit! Utrata wody dotyczy wszystkich typów cery – od naczynkowej, przez wrażliwą, trądzikową i mieszaną, aż do tłustej. Naukowcy oceniają, że problem ten występuje u ok. 15–20 proc. populacji kaukaskiej i tylko w części przypadków związany jest ze schorzeniami dermatologicznymi.

W przypadku każdego z typów skóry objawy przesuszenia mogą się okresowo nasilać. Jak podkreślają kosmetolodzy, właśnie z tego powodu absolutną bazą dla działań skierowanych na rozwiązywanie określonych problemów skórnych (np. starzenia lub przebarwień) jest właśnie kompleksowe nawilżenie. Co stanowi idealną bazę? Duet: kwas hialuronowy i niacynamid.

Fakt nr 3: Kwas hialuronowy i niacynamid.

Jak podpowiadają eksperci, duet idealny dla nawilżenia skóry stanowią niacynamid w połączeniu z kwasem hialuronowym. – Kwas hialuronowy to polisacharyd z grupy glikozoaminoglikanów, który naturalnie występuje w organizmie. Jego cząsteczka jest jedną z najbardziej higroskopijnych, jakie spotykamy w naturze. Ma zdolność wiązania wody w ilości do 1000 razy przekraczającej jej własną masę. To absolutny fenomen – mówi Agnieszka Kowalska.

– Kwas hialuronowy jest bezcenny dla skóry, ponieważ zapewnia odpowiednie środowisko dla jej procesów regeneracyjnych, utrzymuje homeostazę przestrzeni pozakomórkowej i wykazuje właściwości antyoksydacyjne. W linii SOLVERX® HYDRO zawarty został kwas hialuronowy o trzech różnych wielkościach cząsteczek, dzięki czemu możliwe jest wiązanie wody na różnych poziomach naskórka. Zapewnia to maksymalną skuteczność nawilżenia – dodaje.

Jako drugą kluczową dla skóry substancję naukowcy wymieniają niacynamid, czyli pochodną witaminy B3. Z chemicznego punktu widzenia jest to połączenie dwóch związków: kwasu nikotynowego i jego amidu… a z praktycznego – substancja, która uszczelnia barierę hydro-lipidową skóry, zapobiegając jej przesuszeniu i wzmacniając właściwości ochronne.

– Warto zwrócić uwagę, że niacynamid posiada także właściwości regenerujące i jest polecany po ekspozycji na słońce oraz po zabiegach medycyny estetycznej. Ma także działanie przeciwzmarszczkowe oraz ujędrniające, ponieważ pełni ważną rolę w syntezie aminokwasów i kwasów nukleinowych, które wpływają na syntezę kolagenu oraz elastyny. Co bardzo cenne, jest także silnym antyoskydantem – mówi Agnieszka Kowalska.

Fakt nr 4: Regularność – klucz do zdrowej cery.

Przesuszenie to tendencja, która „lubi” nawracać. Jak wskazują dermatolodzy i kosmetolodzy, w przypadku zapobiegania utracie wody kluczowe jest ukształtowanie w sobie odpowiednich nawyków pielęgnacyjnych. Jakich? Po pierwsze, dobór spersonalizowanych produktów opartych na składnikach sprzyjających utrzymaniu właściwego poziomu nawilżenia (np. wykorzystujących właściwości kwasu hialuronowego).

Po drugie, niezwykle istotne jest aplikacja produktów z odpowiednią częstotliwością. O tym, że to „must-have”, wie każda z nas i… także większość z nas wprowadza tę wiedzę w czyn, smarując twarz kremem jedynie raz dziennie, po wieczornej kąpieli. To zdecydowanie zbyt rzadko! Wybierz taki zestaw produktów, który składa się z kremu na dzień i na noc, serum, produktów do demakijażu i mgiełki. W ten sposób nawilżenie będzie towarzyszyć Ci przez cały dzień podczas wszystkich aktywności pielęgnacyjnych, niezależnie od tego, co akurat zaplanujesz.

Po trzecie, ważne, byśmy – mimo nawet całkowitego ustąpienia dotkliwych objawów swędzenia i ściągnięcia (to naprawdę jest możliwe!) nie wracały do dawnych nawyków i… unikały stosowania przypadkowych kosmetyków – nawet „tylko na chwilę”. Będźmy konsekwentne.

Fakt nr 5: Nawilżenie musi być kompleksowe.

Co to oznacza? Bazą codziennego nawilżenia są kremy na dzień i na noc… ale to zdecydowanie nie jest jeszcze synonim słowa „kompleksowy”. – Procedura nawilżenia zaczyna się już na etapie demakijażu. Warto już do tego celu wybrać produkty, które same w sobie będą zapobiegały utracie wody, np. SOLVERX® HYDRO Pianka do mycia twarzy i demakijażu. Kolejny krok to SOLVERX® HYDRO Serum do twarzy, po którym stosujemy krem na dzień. Wybierzmy krem mogący stanowić bazę pod makijaż. Analogicznie wybierajmy produkty do pielęgnacji wieczornej. Latem – w ciągu dnia posiłkujmy się dodatkowo nawilżającą mgiełką, która pozostawi nas z uczuciem świeżości. W procedurze nawilżenia komfort i relaks są bardzo ważne – mówi Agnieszka Kowalska.




Nawilżenie skóry to podstawa sukcesu pielęgnacyjnego! Zdrowie i piękny wygląd cery kryje się w odpowiednich nawykach i doborze składników aktywnych. Wsłuchaj się w potrzeby swojego organizmu i wyjdź im naprzeciw… doceniając i chroniąc każdą kroplę wody.

SOLVERX® HYDRO
Pianka do mycia twarzy i demakijażu

99% składników pochodzenia naturalnego
Doskonale oczyszcza i przygotowuje skórę na kolejne etapy pielęgnacyjne.
Ogranicza nadmierne odparowanie wody.
Wzmacnia barierę lipidową naskórka.
Zmiękcza i wygładza skórę.
Zwiększa jędrność, sprężystość i elastyczność skóry.
Chroni przed wolnymi rodnikami.
Pojemność: 200 ml, cena: 29,99 zł

SOLVERX® HYDRO
Krem do twarzy & baza pod makijaż 2w1

Kompozycja wyselekcjonowanych składników.
Doskonale i długotrwale nawilża skórę.
Jest również idealną bazą pod makijaż.
Ogranicza nadmierne odparowywanie wody.
Wzmacnia barierę lipidową naskórka.
Spowalnia procesy starzenia się skóry.
Zwiększa jędrność, sprężystość i elastyczność skóry.
Chroni przed wolnymi rodnikami.
Pojemność: 50 ml, cena: 49,99 zł

W SKŁAD LINII HYDRO WCHODZĄ także:
SOLVERX® HYDRO Mgiełka, 150 ml – cena 29,99 zł
SOLVERX® HYDRO Krem na noc, 50 ml – 49,99 zł
SOLVERX® HYDRO Serum do twarzy – 30 ml – 39,99 zł
SOLVERX® HYDRO Serum pod oczy – 15 ml – 39,99 zł

###
SOLVERX® to dermokosmetyki, których zadaniem jest zapewnienie komfortu skórze wrażliwej i atopowej. Skład kosmetyków oparty jest na innowacyjnie dobranych komponentach, takich jak kwas laktobionowy, glicyryzynowy, ekstrakt z krwawnika, olej z czarnuszki, olej jojoba, olej z wiesiołka. Dzięki takiemu połączeniu produkty SOLVERX skutecznie oczyszczają i pielęgnują skórę wymagającą, także nadwrażliwą, atopową, z problemami naczynkowymi oraz ze skłonnością do alergii. Marka bazuje na doświadczeniu wywodzącym się z kosmetologii i medycyny estetycznej, od dekady łącząc efektywność z delikatną pielęgnacją.

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ