Osteoporoza – „cichy złodziej” kości. Jak ją rozpoznać i przeciwdziałać? Kto jest na nią szczególnie narażony?



Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę przypada na 24 czerwca, jest to doskonała okazja do zwrócenia uwagi społeczeństwa na tę istotną chorobę cywilizacyjną, uznawaną przez Światową Organizację Zdrowia. W skali globalnej dotyka ona ponad 20% kobiet oraz blisko 6% mężczyzn powyżej 50. roku życia. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią ponad 2 mln chorych, z czego leczy się zaledwie około 1/10. O tym, jakie objawy powinny nas zaniepokoić i w jaki sposób zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby w Światowym Dniu Chorych na Osteoporozę mówi Danuta Klus, specjalista chorób wewnętrznych i reumatologii Grupa American Heart of Poland.

#Osteoporoza jest chorobą, która atakuje nasz układ szkieletowy, doprowadzając do zmniejszenia liczby beleczek kostnych i zaburzeń spójności tkanek kości. Skutkuje to zwiększeniem podatności na złamania, które mogą się pojawiać nawet przy niewielkich obciążeniach.

Według Światowej Organizacji Zdrowia w ostatnich dziesięcioleciach osteoporoza stała się jednym z najważniejszych problemów zdrowotnych. Z jednej strony jest to związane ze zmianami demograficznymi i starzeniem się społeczeństwa, z drugiej – z siedzącego trybu życia.

Ruch, witamina D i dieta bogata w wapń

– Niestety, wszystko, co ułatwia nam poruszanie się, jak samochody, windy czy schody ruchome wyłącza nas z codziennej aktywności fizycznej, a co za tym idzie sprzyja rozwijaniu się osteoporozy. Już nawet jeden dzień spędzony w całkowitym bezruchu sprzyja odwapnieniu naszego kośćca – przestrzega Danuta Klus, specjalista chorób wewnętrznych i reumatologii z Uzdrowiska Ustroń Grupy American Heart of Poland.

Obok codziennej dawki ruchu drugim istotnym czynnikiem, który jest naszym sprzymierzeńcem w walce z osteoporozą jest odpowiednia dieta. Powinniśmy pamiętać o spożywaniu produktów bogatych w wapń, jak np. mleko i jego przetwory, ryby, rośliny strączkowe, warzywa, orzechy i nasiona. Kluczowa jest również suplementacja witaminy D.



Kto jest szczególnie narażony?

Osteoporoza bywa nazywana „cichym złodziejem kości”, ponieważ zazwyczaj przez długi czas nie daje żadnych objawów – chory nie ma świadomości co do zmian w swoim układzie kostnym, dopóki nie dojdzie do złamania.

– Jednym z istotnych sygnałów ostrzegawczych przy osteoporozie są złamania kości nadgarstka oraz bóle kręgosłupa, które mogą świadczyć o uszkodzeniu kręgów. Wówczas warto wykonać badanie densytometrii – wyjaśnia ekspert Uzdrowiska Ustroń Grupy American Heart of Poland.

– Większą czujnością pod kątem osteoporozy powinny się wykazać także osoby z chorą tarczycą oraz przyjmujące sterydy, leki przeciwpadaczkowe lub przeciwzakrzepowe. Czynnikiem ryzyka jest również wczesna menopauza oraz obciążenia genetyczne. Rozwojowi osteoporozy sprzyja też palenie papierosów. – dodaje Danuta Klus.

Przeciwdziałaj chorobom starszym, dbając o zdrowie od młodości.

Pomimo tego, że osteoporoza objawia się najczęściej w późniejszym wieku, to profilaktykę w jej kierunku warto prowadzić od najmłodszych lat. W okresie, gdy kościec się rozwija powinniśmy przykładać szczególną wagę do odpowiedniej diety i kształtowania prawidłowej postawy ciała.

– W okresie dojrzewania podaż wapnia jest szczególnie istotna. Podczas gdy u dorosłego człowieka dzienne zapotrzebowanie wynosi ok. 1 – 1,2 g, u dzieci może to być nawet 2 g. Równie istotnym czynnikami jest codzienna dawka ruchu i ekspozycja na słońce, która przekłada się na odpowiednią podaż witaminy D – wyjaśnia Danuta Klus.

– Pamiętajmy też o tym, byśmy jako rodzice nie bagatelizowali zgłaszanych przez dzieci problemów z kręgosłupem. Wielu nieprawidłowości w obrębie kształtowania się naszego kośćca można by bowiem uniknąć przy odpowiednio wczesnej reakcji w młodym wieku – podkreśla specjalista American Heart of Poland.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ