Makijaż na upały, czyli jak malować się latem?



#Makijaż stał się nieodłącznym elementem codziennej rutyny wielu kobiet. Malujemy się przed wyjściem do pracy, na uczelnie czy też spotkanie towarzyskie. Ciężko jest więc całkowicie z niego zrezygnować nawet w wakacje. Piękna pogoda sprawia, że częściej spędzamy czas na świeżym powietrzu.

I o ile wybierając się na plażę możemy bez problemu zrezygnować z makijażu, to w przypadku spotkania biznesowego w szczycie sezonu letniego, może być to trudniejsze do przełknięcia. Przygotowanie dobrego, letniego makijażu jest znacznie bardziej skomplikowane niż początkowo mogłoby się to wydawać. Upały sprawiają przecież, że już po kilkudziesięciu minutach zaczyna on spływać po twarzy. Na szczęście, stosując się do kilku zasad można korzystnie wpłynąć na swój wygląd.

Odpowiednia pielęgnacja jako podstawa

<strong>Makijaż jest wykonywany nie tylko po to, aby uatrakcyjnić wygląd. Zwykle stosuje się też go po to, aby ukryć niedoskonałości cery. Niestety, tych latem nie jest wcale mało. Nawet skóra, która zwykle nie jest problematyczna ma latem skłonność do przetłuszczania się. Nadmierna produkcja sebum prowadzi do powstawania wyprysków i sprawia, że zatuszowanie niekorzystnych zmian wymaga stosowania grubej warstwy podkładu. Nietrudno się domyślić, że nie jest to kosmetyk pielęgnacyjny lubiany przez skórę.

Jeśli więc letni makijaż ma zachwycać, warto zmodyfikować nieco listę zabiegów pielęgnacyjnych stosowanych w czasie wakacyjnych miesięcy. Już wprowadzenie kilku zmian może wpłynąć przecież korzystnie na cerę. Najważniejsza dotyczy oczyszczania. Jest to najważniejszy element pielęgnacji bez względu na porę roku, latem oczyszczanie skóry powinno być jednak pierwszym zabiegiem, na który należy się zdecydować po powrocie do domu. Należy pozbywać się nie tylko resztek makijażu, ale i innych zanieczyszczeń.

Niestety, jest ich coraz więcej, a drobinki niewidoczne gołym okiem zagrażają cerze wcale nie mniej niż niestarannie usunięty makijaż. Oczyszczanie skóry z użyciem odpowiednich kosmetyków należy przeprowadzić nawet nie mając makijażu. Usunięcia wymagają przecież także pozostałości kremu z filtrem.

Jeśli do tej pory w codziennej pielęgnacji znajdowały zastosowanie kosmetyki z olejami w swoim składzie, lato jest dobrym momentem na ich odstawienie. Nie wszystkie oleje w takim samym stopniu zatykają skórę, lista tych, które latem mogą przyczynić się do nadprodukcji sebum jest jednak dość długa. O szczególnej ostrożności mówi się w kontekście kosmetyków z udziałem oleju kokosowego. Latem dobrze jest też zmniejszyć częstotliwość sięgania po olej z kiełków pszenicy oraz po olej z awokado lub olej palmowy. Zamiast nich warto stosować lżejsze kosmetyki, które są tak samo skuteczne.

Szczególnie polecamy stosować dwuetapowe oczyszczanie twarzy. W pierwszym etapie za pomocą mleczka, emulsji lub balsamu do demakijażu usuwamy resztki kremu z filtrem i makijażu.





Latem sprawdzą się te produkty:

Balsam do demakijażu od Fluff – Maliny z migdałami

Mleczko do twarzy od Frojo – Marchewka-pomarańcza

Lekka emulsja 2w1 od Shy Deer

Kojąca Galaretka do mycia twarzy od Mohani

Krem z filtrem nie tylko na plażę

Lata, w czasie których krem z filtrem SPF 50 nakładano na twarz jedynie wychodząc na plażę, są już jedynie wspomnieniem. Dziś takie podejście jest uważane za szkodliwe dla skóry. Nie tylko zmniejsza szansę na makijaż, który będzie się długo utrzymywał, ale również stanowi zagrożenie dla zdrowia skóry. Co więcej, dziś krem z filtrem SPF 50 to absolutne minimum w miesiącach wyższego nasłonecznienia, a za takie uchodzą przecież wszystkie miesiące wakacyjne.

Oczywiście, nie każdy krem z filtrem jest odpowiedni dla każdego typu cery. Prowadząc poszukiwania najlepszego rozwiązania warto więc przeanalizować tak informacje o wykorzystywanych w nim składnikach, jak i o rodzaju samego filtra. Dziś coraz częściej możemy już spotkać się nie tylko z filtrami chemicznymi, ale również mineralnymi, znanymi z tego, że posiadają znacznie większe cząsteczki.

Oba rodzaje filtrów chronią przed przedostawaniem się promieniowania UV do skóry, choć to filtry mineralne zwracają na siebie uwagę jako delikatniejsze. Często wspomina się o nich w kontekście cery wrażliwej, atopowej oraz suchej.

„Zarówno filtry mineralne, jak i chemiczne mogą być w pełni bezpieczne dla skóry. Polecamy zwracać uwagę na skład wybranego kremu.” – wyjaśnia Mariola Dabińska z Triny.pl

– „Najskuteczniejsze kremy przeciwsłoneczne z filtrami mineralnymi zawierają w składzie dwutlenek tytanu (Titanium Dioxide) oraz tlenek cynku (Zinc Oxide). Natomiast w kremach z filtrami chemicznymi szukajmy bezpiecznych filtrów, jak np. Ethylhexyl Salicylate, Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate, Diethylhexyl Butamido Triazone czy też Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol.

Polecane skuteczne i bezpieczne kremy z filtrem:

Aloe Waterproof Sun Gel od Holika Holika

Sunscreen Fluid SPF50 od Altruist

Normalizujący krem ochronny do twarzy SPF 50 od Vianek




Letni makijaż – tego warto unikać

Nie wszystkie kosmetyki do makijażu stosowane w ciągu roku przydadzą się latem. Wskazane jest więc zarówno unikanie bazy (szczególnie, gdy w jej składzie znajdują się silikony obciążające skórę), jak i ciężkich podkładów. Oczywiście, nie zawsze można pozwolić sobie na całkowitą rezygnację z podkładu. Warto jednak pamiętać, że klasyczne rozwiązania tego rodzaju mają swoje zdecydowanie lżejsze odpowiedniki. Na takie miano zasługują zarówno podkłady mineralne, jak i kremy BB oraz CC. Tym ostatnim poświęca się zresztą coraz więcej uwagi.

Obie grupy kremów doskonale sprawdzą się jako podkład podczas wykonywania letniego makijażu. Ich formuła jest przy tym znacznie lżejsza niż ta, do której przyzwyczaiły nas kryjące fluidy. To właśnie ona sprawia, że można na nie liczyć w czasie letnich dni, gdy temperatura przekracza trzydzieści stopni. Co warte podkreślenia, kremy BB i CC mają te same właściwości co klasyczne podkłady. Nie tylko chronią skórę przed szkodliwym promieniowaniem, ale również ujednolicają jej koloryt.

Delikatny makijaż na lato

Jeśli makijaż na lato ma utrzymywać się przez długi czas, nie powinien być zbyt ciężki. Od przynajmniej kilku lat w wakacje stawia się na świeży wygląd skóry, warto więc podążyć za tym trendem właśnie dlatego, że znacząco zwiększy on nasze bezpieczeństwo. Tak zwany make-up no make-up to makijaż koncentrujący się przede wszystkim na tym, aby rozświetlić cerę i lekko podkreślić rzęsy, brwi i linię oka.

Chcąc poprawić nie tylko jego trwałość, ale i bezpieczeństwo samej skóry, warto pomyśleć o zastosowaniu do niego kosmetyków mineralnych. Są one znane ze swojej lekkości, chronią skórę przed promieniowaniem słonecznym, a przy tym odżywiają i nawilżają ją, a więc gwarantują skórze to wszystko, czego może latem potrzebować.

„W produktach mineralnych, należy zwrócić uwagę na to, aby skład był krótki, nie zawierał zbędnych konserwantów i barwników.” – zwraca uwagę Mariola z Triny.pl

– „Na pewno nie powinno natomiast w nim być takich składników jak: Paraffinum Liquidum, Dimethicone, Phenoxyethanol, Methylparaben, Propylparaben. Są to pochodne ropy naftowej i konserwanty, które nie mają nic wspólnego z naturalnym makijażem!”.

Koniecznie sprawdź te polecane kremy BB i kremy CC:

Upiększający krem BB od JOIK

LET’S GLOW Rozświetlająco-nawilżający lekki krem BB od Veoli Botanica

Miejski krem CC przeciw zanieczyszczeniom SPF 15 z kwasem hialuronowym od Madara


Multi-pielęgnacyjny krem BB od Sensum Mare

Organiczny krem BB 5w1 od So Bio

Reaplikacja SPF w ciągu dnia i jej znaczenie

Kosmetyczki, kosmetolodzy oraz makijażystki coraz częściej przypominają o tym, że reaplikacja filtru SPF w ciągu dnia jest nie mniej ważna niż używanie odpowiednich kosmetyków do letniego makijażu. Wiele kobiet nie ukrywa jednak, że choć jest to zalecenie zrozumiałe, jego realizacja wydaje się niełatwa. Jak nakładać krem z filtrem, gdy ma się nałożony już podkład, szminkę i róż? Latem warto postawić nie tylko na klasyczny krem z filtrem, ale również na filtr SPF w mgiełce. Jego aplikacja jest wyjątkowo prosta i może być dokonana w każdej chwili. Jakby tego było mało, mgiełka wzmacniając ochronę przed promieniowaniem UV, nie niszczy makijażu.

Triny.pl to sklep internetowy oferujący kosmetyki naturalne, akcesoria less waste oraz ekologiczne środki czystości. Wyróżnia się bogatą ofertą i profesjonalną obsługą nastawioną na potrzeby klienta. Produkty pakowane są w sposób ograniczający produkcję odpadów. W paczkach nie znajdziesz zbędnego plastiku!

Ciche zagrożenie, które można opanować. 17 maja obchodzimy Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego

Nadciśnienie tętnicze nazywane jest „cichym zabójcą” - przez długie lata może bowiem nie dawać objawów, a nieleczone prowadzi do poważnych…
CZYTAJ

Pielęgnacja skóry po zimie – czego naprawdę potrzebuje Twoja cera?

Zima, choć piękna i pełna uroku, potrafi być bezlitosna dla naszej skóry. Mróz, wiatr i suche powietrze w pomieszczeniach mogą…
CZYTAJ

Odpad czy surowiec, czyli drugie życie opakowań

Gdy rośnie presja społeczna i regulacyjna, firmy muszą spojrzeć na opakowania zupełnie inaczej. To, co jeszcze niedawno trafiało na wysypiska,…
CZYTAJ

Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca: jakich objawów nie wolno ignorować?

5-11 maja obchodzone są Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Tegoroczna edycja odbywa się pod mottem „Niewydolność serca nas nie zatrzymuje”.…
CZYTAJ

0,3–4% przypadków boreliozy kończy się powikłaniami sercowymi – zagrożenie, o którym mało się mówi

Wycieczki na łono natury to dla wielu obowiązkowy punkt majówki. Warto jednak pamiętać, że wśród przyrody czają się niewidoczne gołym…
CZYTAJ

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym? 4 skuteczne porady psychologa

Lęk, który towarzyszy wielu maturzystom przed egzaminami, jest czymś naturalnym, ale może również paraliżować i utrudniać koncentrację. Jak zauważa Ewa…
CZYTAJ

Odkryj nowe sosy na grilla – tak pyszne, że HELL, MANN!

Rozgrzej grilla i przygotuj się na smak tak pyszny, że HELL, MANN! Wystarczy sięgnąć po sosy i majonezy Hellmann’s, by…
CZYTAJ

Grill bez mięsa? Dietetyk zdradza, co warto wrzucić na ruszt

Sezon grillowy tuż za rogiem, coraz więcej osób szuka alternatywy dla tradycyjnych dań mięsnych. Czy grill bez mięsa może być…
CZYTAJ

Czego żałujemy przed śmiercią?

Ponad 30% badanych chciałoby, aby ich ostatni list trafił do partnera lub współmałżonka. Jako społeczeństwo unikamy rozmów o śmierci, budzi…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do leczenia zespołu jelita drażliwego (IBS). Szacuje się, że…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto zastawionych stołach. Wiele osób zastanawia się, jak teraz…
CZYTAJ

Szybki detoks po świętach? Dietetyczka ostrzega przed niebezpiecznymi środkami przeczyszczającymi

Po świątecznym przejedzeniu wiele osób sięga po herbatki i tabletki przeczyszczające, licząc na szybki detoks. Jednak Ania Janiszewska-Janowicz, dietetyczka Grupy…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Ciche zagrożenie, które można opanować. 17 maja obchodzimy Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego

Nadciśnienie tętnicze nazywane jest „cichym zabójcą” - przez długie lata może bowiem…
CZYTAJ

Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca: jakich objawów nie wolno ignorować?

5-11 maja obchodzone są Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Tegoroczna edycja odbywa…
CZYTAJ

0,3–4% przypadków boreliozy kończy się powikłaniami sercowymi – zagrożenie, o którym mało się mówi

Wycieczki na łono natury to dla wielu obowiązkowy punkt majówki. Warto jednak…
CZYTAJ

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym? 4 skuteczne porady psychologa

Lęk, który towarzyszy wielu maturzystom przed egzaminami, jest czymś naturalnym, ale może…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do…
CZYTAJ