Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na aromatyczny, koktajl z truskawkami i słonecznikiem – dla mocnych i zdrowych zębów



Chcąc zadbać o zdrowie swoich zębów, warto włączyć do swojej diety koktajle z owoców i warzyw bogatych w witaminy i minerały. Koktajle są nie tylko pyszne i orzeźwiające, ale także dostarczają organizmowi składników odżywczych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania zębów i dziąseł. Oto propozycja koktajlu, który możesz przygotować w domu.

Składniki na 2 porcje:

• 2 jabłka
• 6 truskawek
• 1 marchewka
• 2 łyżki nasion łuskanego słonecznika
• ½ szklanki jogurtu naturalnego
• Ksylitol

Czas przygotowania: ok. 3 minuty
Wartość odżywcza: 1 porcja ok 190 kcal

Sposób przygotowania: Truskawki umyć i obrać z szypułek, jabłka i marchewkę obrać ze skórki, oczyścić z nasion i niepotrzebnych części. Wszystkie składniki miksować przez ok 1 minutę.

Warto wiedzieć: Owoce to źródło wielu witamin i minerałów, które mają korzystny wpływ na zdrowie całego organizmu, w tym także na zęby. Jednak nie wszystkie owoce są równie dobre dla naszego uzębienia. Niektóre z nich zawierają dużo cukru lub kwasów, które mogą sprzyjać rozwojowi próchnicy lub uszkadzać szkliwo. Dlatego warto wiedzieć, jakie owoce są najzdrowsze dla zębów i jak je spożywać, by nie narazić się na niepotrzebne ryzyko.

Najbardziej wskazane dla zębów są jabłka. Nie są ani za słodkie, ani za kwaśne, a dodatkowo mają właściwości oczyszczające jamę ustną. Jedząc jabłko, pobudzamy wydzielanie śliny, która neutralizuje kwasy i wypłukuje resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych. Jabłka zawierają też pektyny, które hamują rozwój bakterii próchnicotwórczych.

Ponadto jabłka dostarczają nam witaminy C i A oraz składników mineralnych, takich jak potas, magnez czy żelazo. Truskawki także są wyjątkowo przyjazne dla zębów. Zawierają dużo witaminy C, która wzmacnia dziąsła i naczynia krwionośne oraz zapobiega krwawieniu i zapaleniu dziąseł. Truskawki mają też właściwości wybielające szkliwo dzięki kwasowi jabłkowemu i malinowemu oraz kwasowi salicylowemu, który działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Truskawki są też bogate w antyoksydanty i flawonoidy, które chronią zęby przed uszkodzeniami.




W przypadku owoców cytrusowych sprawa się nieco komplikuje, gdyż należy ich unikać. Choć cytrusy zawierają duże ilości witaminy C, posiadają również kwas cytrynowy, który negatywnie wpływa na szkliwo zębów. Dlatego należy je spożywać z umiarem i zachować kilka zasad ostrożności. Po zjedzeniu owoców cytrusowych należy odczekać co najmniej pół godziny przed umyciem zębów, by nie uszkodzić osłabionego szkliwa. Można też przepłukać usta wodą lub napić się mleka lub jogurtu naturalnego, które neutralizują kwasy. Owoce cytrusowe najlepiej jest też łączyć z owocami o odczynie zasadowym, np. melonem lub arbuzem. – zaleca dr. Romana Markiewicz-Piotrowska, z Kliniki Stomatologicznej Piotrowscy i Bejnarowicz.

Podsumowując, owoce są ważnym elementem diety dla zdrowych zębów, ale należy je spożywać rozsądnie i dbać o higienę jamy ustnej. Nie zapominajmy też o innych produktach bogatych w składniki odżywcze dla zębów, takich jak ryby, nabiał czy warzywa.

Więcej o zdrowych zębach na piotrowscybejnarowicz.pl

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ