Upalne lato to wyzwanie dla organizmu. Czy wiesz na co narażone są Twoje oczy?



Na wakacyjne miesiące czekamy z utęsknieniem. W końcu to czas pięknej pogody, wyczekiwanych urlopów, a także weekendowych wyjazdów w góry czy nad morze. Jednak, kiedy my cieszymy się słońcem, nasze ciało wymaga dodatkowej ochrony, szczególnie jeśli temperatury za oknem stają się niebezpiecznie wysokie. Wsparcie potrzebne jest zarówno z zewnątrz, by ochronić skórę i oczy przed szkodliwymi promieniami słonecznymi, ale bardzo ważne jest też zadbanie o organizm od środka. Podpowiadamy co zrobić, by cieszyć się nadchodzącym latem, bez narażania naszego zdrowia.

Dla Europy miniony rok był drugim najcieplejszym w historii , wszystko wskazuje więc na to, że tegoroczne lato może być jeszcze bardziej upalnie, niż poprzednie. Choć kilka dni wysokich temperatur może cieszyć, szczególnie jeśli odpoczywamy nad wodą, to jednak przedłużające się upały będą dotkliwe nawet dla najwytrwalszych. Stosowanie się do poniższych wskazówek pomoże nam ochronić organizm i znacząco poprawić komfort naszego funkcjonowania.

Bez filtrów ani rusz

Zasada numer jeden, która powinna już stać się naszym nawykiem, to stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Choć świadomość w tym zakresie rośnie, wciąż wiele osób wraca z wakacji z poparzoną od słońca skórą. Zaczerwienienie, swędzenie, suchość i pojawiające się przebarwienia to skutek kosmetyczny. Pamiętajmy jednak, że to niejedyne zagrożenie, a brak odpowiedniej prewencji może prowadzić do szybszego starzenia się skóry, a nawet do wystąpienia zmian nowotworowych. Pamiętajmy więc o odpowiedniej ochronie i nakładajmy na twarz i ciało kremy z wysokim filtrem – najlepiej SPF 50. W przypadku długiej ekspozycji na promieniowanie UVA i UVB czynność tę należy powtarzać w ciągu dnia.

Nie zapominaj o oczach

Słońce szkodzi nie tylko skórze, ale także narządowi wzroku. Upał w połączeniu z mocnymi promieniami może prowadzić do wysuszenia oczu, tym samym wywoływać dyskomfort, suchość i pieczenie. Pomocne okazuje się noszenie okularów przeciwsłonecznych, które dodatkowo posiadają ochronę przed szkodliwym promieniowaniem. Dobrze dobrane okulary w pełni blokują przedostawanie się promieni przez szkła, pamiętajmy tylko aby kupować je u sprawdzonego optyka i zdecydowanie unikać zakupu np. na nadmorskich straganach.

Okrycie głowy od zaraz

Równie ważna jest ochrona skóry głowy, jak i włosów – one też nie lubią nadmiaru promieni słonecznych. Od długotrwałego przebywania na słońcu może rozboleć nas głowa, a dodatkowo wysoce prawdopodobne, że taki dzień skończy się poparzeniami skóry. Z kolei włosy stają się suche, matowe i łamliwe. Rozwiązaniem jest noszenie czapki lub kapelusza. Sprawdzającym się dodatkiem będą także kolorowe apaszki, które możemy przewiązać na głowie, dbając nie tylko o swoje zdrowie, ale także zapewniając modną stylizację.



Wsparcie od wewnątrz

W czasie upałów nasz apetyt często spada, z kolei odwodnienie może prowadzić do utraty cennych witamin i składników mineralnych. Na szczęście latem mamy z czego wybierać, dlatego dbajmy o urozmaicone menu. Dieta powinna być bogata w owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, ryby i owoce morza oraz orzechy. Produkty te zawierają w sobie wartości odżywcze niezbędne do zachowania zdrowia oczu, takie jak kwasy omega-3 (szczególnie kwas dokozaheksaenowy – DHA) oraz witaminy A, C i E. Warto wiedzieć, że witamina C i E pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym, a DHA i cynk wspierają utrzymanie prawidłowego widzenia. W przypadku DHA korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 250 mg dziennie. Składnik ten znajdziemy w odpowiedniej ilości np. w suplemencie diety Ocuvite Complete.
Dbajmy też o odpowiednie nawodnienie organizmu. Szczególnie w czasie upałów podaż płynów powinna być wzmożona – nawet do 4 litrów dziennie.

– Pijmy głównie wodę mineralną. Dobrym rozwiązaniem zamiast słodkich napojów gazowanych są też domowej roboty lemoniady, czyli woda z dodatkiem cytryny, plastrów ogórka, pomarańczy czy malin. Dorzucenie kilku kostek lodu i listków mięty to sposób na zdrowe i dietetyczne orzeźwienie – tłumaczy dietetyk Sandra Ataniel, dietetyczka i ekspertka kampanii „Tarcza dla oczu”.

Pamiętajmy, by wakacje były czasem odpoczynku nie tylko dla naszej psychiki, ale też organizmu. Zadbajmy o dobry sen, zdrową dietę, a jeśli to możliwe, ograniczmy też korzystanie z urządzeń elektronicznych. Za taki urlop nasz organizm odwdzięczy się dobrym zdrowiem.

Bibliografia:

NCEZ – strona główna


https://forsal.pl/lifestyle/nauka/artykuly/8632208,rok-2022-byl-drugim-najcieplejszym-w-historii-europy.html
1. https://forsal.pl/lifestyle/nauka/artykuly/8632208,rok-2022-byl-drugim-najcieplejszym-w-historii-europy.html

#zdroweoczy

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ