Edukacja a zdrowie. Sprawdź, w których miastach dzieci i młodzież mają najlepsze wyniki



Edukacja stanowi jeden z bardzo ważnych obszarów wspierania polityki zdrowotnej. Poziom wykształcenia koreluje ze stanem zdrowia ludności. Dlatego też edukacja została jedną z ośmiu kategorii Indeksu Zdrowych Miast. Badacze ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Fundacji GAP i eksperci Grupy LUX MED sprawdzili m.in. w których 66 miastach na prawach powiatu uczniowie otrzymują najlepsze wyniki z egzaminów ósmoklasisty oraz matur. Na podium znalazły się Białystok, Nowy Sącz i Warszawa.

Lepsza edukacja zapewnia dostęp do wiedzy i buduje świadomość – również z zakresu profilaktyki, szeroko rozumianego zdrowia (zarówno fizycznego, jak i psychicznego), czy sposobów na unikanie chorób cywilizacyjnych.

– Zależało nam na stworzeniu drogowskazu dla miast, który uwzględni także obszar bezpośrednio dotyczący młodszych mieszkańców. W końcu to dla nich powinniśmy zostawić planetę w jak najlepszy stanie, a już teraz jesteśmy odpowiedzialni za ich start w dorosłość. Dobrej jakości edukacja prowadzi do wyższego poziomu wykształcenia, a w przyszłości także większej świadomości zdrowotnej – podkreśla Anna Rulkiewicz, Prezeska Grupy LUX MED.

Edukacja najmłodszych a zdrowie w przyszłości

Obszar edukacji został dogłębnie przeanalizowany przez badaczy zaangażowanych w Indeks Zdrowych Miast, którzy wyłonili 6 czynników, obrazujących stan wiedzy dzieci i młodzieży, ich wejście do systemu edukacji oraz czy korzystają ze wsparcia finansowego w postaci zasiłku rodzinnego ze strony państwa.

Pierwsze cztery wskaźniki odnoszą się osiągnięć dzieci i młodzież w testach i egzaminach. Są to wyniki z egzaminów ósmoklasisty (średnie wyniki z języka polskiego oraz matematyki) oraz matur (średnie wyniki z podstawy z języka polskiego oraz matematyki). Pozwala to na porównanie wyników uczniów kończących szkoły podstawowe, licea ogólnokształcące oraz technika pomiędzy analizowanymi miastami.

– Podstawą do zbadania tego obszaru były średnie wyniki egzaminów z 2021 roku, podane w punktach, uzyskane przez dzieci i młodzież w analizowanych miastach. Dane te zostały pozyskane z Centralnej Komisji Edukacyjnej. Ten obszar dla badaczy był istotny ze względu na fakt, że edukacja i propagowanie postaw prozdrowotnych powinny pojawiać się na jak najwcześniejszym etapie życia młodego człowieka – wyjaśnia dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prof. SGH – Prorektorka ds. nauki, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie



Analizując kategorię „Edukacja” Indeksu Zdrowych Miast, badacze wzięli pod uwagę również udział dzieci w wieku do 17 lat, na które rodzice otrzymują zasiłek rodzinny, w ogólnej liczbie dzieci w tym wieku, a także uczestnictwo dzieci w wieku 3-5 lat w edukacji przedszkolnej. Dostęp do edukacji na wczesnych etapach życia również stanowi jeden z czynników wpływających na budowanie świadomości i zdrowotnej.

Zwycięzcy kategorii

Liderem w kategorii „Edukacja” został Białystok, a tuż obok niego na podium stanęły Nowy Sącz i Warszawa. W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się: Krosno, Lublin, Tarnów, Kraków, Łomża, Rzeszów, Chełm.

Białystok, który okazał się liderem w swojej kategorii osiągnął następujące wyniki:

• Średni wynik egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego – 63,33 pkt.
• Średni wynik egzaminu ósmoklasisty z matematyki – 56,50 pkt.
• Średni wynik matur z języka polskiego – 61,35 pkt.
• Średni wynik matur z matematyki – 68,16 pkt.
• Liczba dzieci w placówkach wychowania przedszkolnego w wieku 3-5 lat (na 1 tys.) – 1 040
• Udział dzieci w wieku do 17 lat, na które rodzice otrzymują zasiłek rodzinny, w ogólnej liczbie dzieci w tym wieku – ponad 17 %

Więcej: https://www.luxmed.pl/assets/media/Indeks_Zdrowych_Miast.pdf

Grupa LUX MED jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią międzynarodowej grupy Bupa (od 2013), która działa, jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Firma świadczy swoje usługi w Polsce już od 30 lat. Podczas pandemii COVID – 19 Grupa włączyła się aktywnie do walki o zdrowie i życie Polaków, wspierając sektor publiczny. Grupa LUX MED zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną, szpitalną i długoterminową dla ponad 2 500 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 270 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, 14 szpitali oraz blisko 3000 poradni partnerskich. Grupa LUX MED zatrudnia ponad 20 000 osób, w tym około 8000 lekarzy i 5000 wspierającego personelu medycznego, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska. Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ