Odczuwasz suchość i zmęczenie oczu? Poznaj sposoby, by zminimalizować dyskomfort



Żyjemy w czasach, w których nasze oczy i wzrok każdego dnia są eksploatowane niemal do granic możliwości. Często zapominamy, by o nie odpowiednio zadbać, a pierwsze pojawiające się nieprzyjemne objawy, jak suchość czy pieczenie, traktujemy po macoszemu. Wzrok, jest tylko jeden, więc warto zadbać o jego dobrą kondycję. Większość osób nie dba o oczy, dopóki nie doświadczy nieprzyjemnych dolegliwości. Nasz tryb życia także nie sprzyja ich zdrowiu. Niestety kilka godzin snu to często za mało na odpowiednią regenerację, dlatego warto wiedzieć, jakie działania można podjąć, by jak najlepiej dbać o oczy.

Jakie objawy świadczą, że oczy wołają o pomoc?

Uczucie suchości oczu – brzmi niewinnie, jednak pewnie większość z nas choć raz w życiu tego doświadczyła. Zaczerwienienie bądź podrażnienie oczu to częsty objaw spotykający nas na co dzień, który może być spowodowany np. długotrwałą pracą przy komputerze czy korzystaniem ze smartfona. Jak na to reagujemy? Zazwyczaj tarciem oka, co tylko pogarsza sytuację. A jakie objawy jeszcze świadczą o tym, że oczy są przemęczone i wysuszone?

Najczęściej będziemy odczuwać dyskomfort, czując jakby coś wpadło nam do oka. Nasze oczy mogą nas piec i zauważymy, że są zaczerwienione. Dodatkowo będziemy odczuwać zmęczenie.

Co może powodować suchość oczu?

Brak odpowiedniego nawilżenia oczu to niestety bardzo duży problem w XXI wieku. Za mało snu, niepełnowartościowa dieta, wielogodzinna praca przy komputerze. Brzmi znajomo, prawda? Nie oszukujmy się – większość z nas niemal każdego dnia spędza dużo czasu przed ekranami urządzeń elektronicznych. Komputerów i telefonów używamy w pracy, ale też odpoczywając. Szybkie tempo życia i nadmierny stres to kolejne czynniki, które negatywnie wpływają na nasz wzrok. Niewielu zdaje sobie z tego sprawę, ale przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach także może wysuszyć nasze oczy.



Pomoże dieta?

Zbilansowana dieta jest bardzo korzystna dla wzroku i może pomóc w utrzymaniu prawidłowego widzenia. Jej stosowanie też pomoże zwiększyć ilość i poprawić skład filmu łzowego, a to on w dużej mierze jest „odpowiedzialny” za ochronę oczu. Istotne jest, żeby dostarczać im witaminy A, B2, C, D i E, ale też np. cynk. Bardzo korzystnie działają także kwasy tłuszczowe omega-3 (w szczególności kwas DHA). Dla utrzymania dobrej kondycji wzroku kluczowe jest dostarczenie tych składników do organizmu. Pamiętajmy też o nawadnianiu się. Spożywajmy co najmniej 2 litry wody z różnych źródeł.

Co powinniśmy jeść, by pomóc naszym oczom?

– Jesteśmy tym, co jemy, więc powinniśmy pomagać naszemu organizmowi, dostarczając mu potrzebne elementy. Warto jeść przede wszystkim ryby morskie, oleje roślinne, ale też orzechy, warzywa i owoce oraz produkty pełnoziarniste. Stosowanie zdrowej i zbilansowanej diety to dobry sposób na utrzymanie zdrowia – mówi Sandra Ataniel, dietetyk.

Dieta, która wspomoże działanie naszych oczu powinna zawierać:

· owoce i warzywa. Kluczowe witaminy zawiera m.in. marchew, szpinak, jagody, dynia i mango,
· oleje roślinne, orzechy, ryby morskie, jaja i nabiał,
· pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż, kasza.

Ponadto warto wiedzieć, że witamina C i E pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym, a DHA i cynk wspierają utrzymanie prawidłowego widzenia. W przypadku DHA korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 250 mg dziennie, które są obecne np. w suplemencie diety Ocuvite Complete.

W jaki sposób jeszcze dbać o dobrą kondycję oczu?

Zdrowa dieta to podstawa utrzymania dobrej kondycji naszych oczu, jednak warto też wyrobić sobie pewne nawyki, które pomogą nam poprawić nasze zdrowie:

· Pamiętajmy o odpowiedniej ilości odpoczynku. Sen to nic innego, jak regeneracja dla całego organizmu. Zmęczenie oczu i nieprzyjemna suchość może być spowodowana niewysypianiem się.
· Spędzajmy wolny czas aktywnie. Nawet krótki spacer może skutecznie „odciążyć” nasze oczy.
· Pamiętajmy, by robić sobie odpowiednio długie przerwy podczas korzystania z urządzeń typu laptop, komputer czy smartfon. Nasz wzrok podziękuje za 5 minut odpoczynku na każdą godzinę pracy przed ekranem.

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza…
CZYTAJ