6 czynników, powodujących suchość i pieczenie oczu. Sprawdź, które z nich możesz wyeliminować



Od przebudzenia, aż do momentu zasypiania, nasze oczy wykonują nieustanną pracę. Ich zmęczenie, suchość, pieczenie i swędzenie często traktujemy jak coś normalnego, a przecież do każdego nieprzyjemnego objawu powinniśmy podchodzić poważnie. Nasze oczy mogą być bardziej wypoczęte, musimy tylko wiedzieć jak poprawnie o nie zadbać. Przedstawiamy 6 czynników, powodujących suchość i pieczenie oczu, których wyeliminowanie pomoże poradzić sobie z uczuciem dyskomfortu.

1. Długotrwałe narażanie wzroku na niebieskie światło

Spędzanie czasu przed ekranem komputera, smartfona czy telewizora to jeden z najbardziej powszechnych czynników, wpływających na niekorzystną kondycję naszych oczu. Według raportu „Godzina dla Oka” przed komputerem spędzamy średnio 10 godzin dziennie, a osoby, pracujące w biurze – aż 12. Dodatkowo nasz wolny czas zdominowany jest przez oglądanie seriali, przeglądanie mediów społecznościowych czy granie na konsoli. W konsekwencji, nasze oczy zamiast odpoczywać – podejmują kolejne wyzwania.

Niebieskie światło wpływa bardzo niekorzystnie na oczy, dlatego jeśli na co dzień pracujemy w towarzystwie ekranów, zadbajmy, by po powrocie do domu dać nieco odpocząć swoim oczom. Może dobrą propozycją będzie zabranie domowników na spacer do parku lub wspólne granie w planszówki? Starajmy się znaleźć choć godzinę, którą spędzimy z dala od ekranów smartfonów i komputerów. Pamiętajmy też, by w pracy robić sobie systematyczne przerwy od patrzenia w monitor. Według zasad BHP na każdą godzinę pracy przy komputerze rekomenduje się 5 minut przerwy.

2. Niedobór składników odżywczych w diecie

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale jednym z czynników, powodujących suchość i pieczenie oczu może być niedobór składników odżywczych w naszej diecie. Odpowiednio zbilansowane posiłki mogą mieć wpływ nie tylko na zdrowie całego naszego organizmu, ale też zdrowie oczu. Ponadto warto wiedzieć, że witamina C i E pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym, a DHA i cynk wspierają utrzymanie prawidłowego widzenia. W przypadku DHA korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 250 mg dziennie. Składnik ten znajdziemy np. w suplemencie diety Ocuvite Complete.

– Warto jeść przede wszystkim tłuste ryby morskie, takie jak łosoś i śledź, ale też orzechy włoskie oraz siemię lniane. Uzupełnijmy naszą dietę też o zielone oraz czerwone warzywa, cytrusy i owoce jagodowe – mówi Sandra Ataniel, dietetyk.

3. Niedostateczne nawodnienie organizmu

Człowiek składa się w ok. 70% z wody. To budulec, który jest podstawą naszego zdrowego funkcjonowania. Nie inaczej jest w przypadku zmysłu wzroku. Osobom, którym dokucza suchość oczu – automatycznie na myśl nasuwa się brak odpowiedniego nawilżenia. A o to możemy zadbać także od wewnątrz.

Nawadnianie naszego organizmu przyniesie pozytywne skutki całemu ciału, także naszym oczom. Dziennie powinniśmy wypijać około 2 litrów płynów, w tym wody. Jeśli temperatura na zewnątrz wzrasta lub wykonujemy intensywne aktywności fizyczne, powinniśmy pić jej jeszcze więcej. Ostatecznie nasze zapotrzebowanie zależy od wielu czynników, należy jednak pamiętać, że pragnienie może być już objawem odwodnienia.




4. Przebywanie w pomieszczeniach z klimatyzacją

To dość nietypowy czynnik, ale w istocie – chłodzenie i ogrzewanie pomieszczeń może wpływać na suchość naszych oczu. Niska wilgotność powietrza w tego typu miejscach przyczynia się do parowania wody z filmu łzowego, a przez to prawdopodobieństwo wysuszenia oczu wzrasta. Najczęściej reagujemy na to tarciem, co tylko pogarsza sytuację. Nie powinniśmy bagatelizować nieprzyjemnych objawów, a na co dzień pamiętajmy, by zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza w miejscu, w którym przebywamy i regularnie je wietrzmy.

5. Dym papierosowy

Palacze są grupą osób, która jest bardziej narażona na problemy z narządem wzroku. Dym papierosowy jest bardzo niekorzystny dla naszych oczu i również może wpływać na obniżenie nawilżenia, dodatkowo podrażnia oczy. W konsekwencji zaczynają nas swędzieć i piec. Przebywanie w zadymionych miejscach zdecydowanie nie sprzyja zachowaniu odpowiedniej kondycji wzroku.

6. Leki hormonalne i przeciwhistaminowe

Jeśli regularnie zażywamy leki hormonalne lub jesteśmy alergikami i korzystamy z tabletek przeciwhistaminowych warto wiedzieć, że ich stosowanie może powodować uczucie suchego oka. W takim wypadku warto skonsultować problem ze specjalistą, który oceni problem i pomoże sobie z nim poradzić.

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ