Wielkanoc, czyli jak rodzinnie spędzić czas – Pasztet domowy



Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Zamiast nerwowo wycierać kurze z najmroczniejszych zakamarków domu, potraktuj te kilka świątecznych dni jako okazję na zwolnienie tempa, odpoczynek i spędzenie czasu z bliskimi. Koniecznie przy świątecznych smakołykach. Przestawiamy propozycje tradycyjnych dań, których nie może zabraknąć na wielkanocnym stole, ale też patenty na wprowadzenie apetycznych innowacji. Te święta długo będziesz wspominać z uśmiechem na ustach.

Święta z wiosennym klimatem

Święta Wielkanocne przypadają wiosną, kiedy po okresie zimowej stagnacji cała natura budzi się do życia. Czy Ty również czujesz, że masz więcej energii? Przeznacz ją na jakościowe spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Zamiast zamykać się w czterech ścianach, wyjdźcie na spacer albo wybierzcie się na rowerową przejażdżkę. Może w tym roku w końcu spełnisz swoje postanowienie i nauczysz się jeździć na rolkach albo zaczniesz eksplorować górskie szlaki? Pamiętaj, że w towarzystwie zawsze jest weselej, a święta nie muszą ograniczać się do trasy między kuchnią a jadalnią.

Z nową energią w stronę świątecznego menu

Gdy już przewietrzysz głowę, z ochotą zaczniesz eksperymentować w kuchni. Nie musisz całkowicie łamać kulinarnych tradycji, ale małe urozmaicenie jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Gdy myślimy o Wielkanocy, jako pierwsze przychodzą na myśl jajka. Samo malowanie pisanek to doskonały sposób na zaangażowanie wszystkich domowników, niezależnie od wieku, w przygotowanie święconki. Malujcie, owijajcie włóczką, róbcie kraszanki… Spróbujcie czegoś innego niż do tej pory! A podczas uroczystego śniadania skosztujcie frittaty z białą kiełbasą i boczkiem zamiast klasycznej jajecznicy.

Wielkanocny piknik? Jesteśmy na tak!

Jeśli nie spodziewasz się najazdu gości z rożnych stron świata, wybierz się z najbliższymi w plener. Piknik na świeżym powietrzu w ramach przełamania świątecznej rutyny wszystkim wyjdzie na zdrowie. Zapakujcie wiktuały, które bez trudu zniosą transport. Nie musicie ograniczać się do nudnych kanapek – zrób tradycyjny pasztet domowy, który serwowany na kocu w parku smakuje jeszcze lepiej. Jeśli planujesz bardziej uroczystą i mniej kameralną biesiadę, zaproponuj gościom popołudniowy poczęstunek na tarasie lub w ogrodzie. Oczywiście, jeśli tylko pozwoli na to pogoda. Wiosenna aura wszystkich wprawi w szampański nastrój.




Pasztet domowy
Czas przygotowania: 90 minut
Liczba porcji: 7

Składniki:
• 1 kg mięsa wieprzowego i wołowego
• 1 Rosół Wołowy Knorr
• 200 g podgardla
• 200 g wątróbki drobiowej
• 100 g boczku
• 2 jajka
• 1 pęczek włoszczyzny
• 1 cebula
• 2 grzyby suszone
• 1 łyżeczka majeranku
• 2 liście laurowe
• 3 ziarna ziela angielskiego
• 4 gałązki jałowca
• 4 łyżki bułki tartej
• 1 szczypta soli
• 1 szczypta czarnego pieprzu mielonego
• 2 łyżki smalcu
• 700 ml wody

Sposób przygotowania:

1. Umyte podgardle pokrój na mniejsze kawałki i ugotuj w małej ilości wody razem z listkiem laurowym i zielem angielskim. Wątróbkę opłucz, osusz i oprósz mąką, a następnie usmaż na patelni z pokrojoną w piórka cebulą – dopraw solą, pieprzem i wystudź.
2. Warzywa obierz i pokrój na mniejsze kawałki. Umyte mięso wieprzowe i wołowe pokrój w dużą kostkę. W garnku rozpuść łyżkę smalcu, wrzuć warzywa, dodaj listek laurowy, ziele angielskie, czarny pieprz oraz jałowiec i smaż na mocnym ogniu. Po chwili dodaj osuszone mięso, smaż przez chwilę.
3. Całość zalej około 700 mililitrami wody, dodaj kostkę rosołową Knorr, majeranek, suszone grzyby i doprowadź do wrzenia. Zmniejsz ogień i duś około 1 godziny, do momentu, gdy mięso będzie miękkie. Wystudź.
4. Wystudzone podgardle, wątróbki oraz mięso z warzywami przepuść przez maszynkę do mielenia. Masę przełóż do miski, dodaj jajka, dopraw do smaku solą oraz pieprzem i dokładnie wymieszaj.
5. Formę do pieczenia – keksówkę posmaruj tłuszczem i obsyp bułką tartą. Gotową masę przełóż do formy, wygładź i wstaw do nagrzanego piekarnika. Pasztet piecz przez 45 minut w temperaturze 180°C. Gotowe!

Wielkanoc nie tylko przy stole

W niektórych krajach uwielbianym przez dzieci zwyczajem jest poszukiwanie w poranek wielkanocny czekoladowych łakoci. Ta tradycja znana jest także w niektórych regionach Polski. W Wielkopolsce, na Śląsku i Pomorzu Zachodnim drobne podarunki zostawia Zajączek. Jeśli nie znasz tego zwyczaju, to koniecznie zorganizuj tę świąteczną zabawę. Zapewniamy, że ucieszą się nie tylko najmłodsi! Polowanie na słodycze albo drobiazgi przygotowane samodzielnie porwą do zabawy wszystkich. Nie pozwól więc, by Wielkanoc minęła przed ekranem telewizora albo smartfona.

Uroczysty obiad musi być!

Po takich przygodach apetyt będzie wszystkim dopisywać. Uroczysty obiad bez barszczu białego w wielu domach się nie liczy! Jeśli masz jednak ochotę na odmianę, zaserwuj kremową zupę z topinamburu z oliwą truflową i chipsem ziemniaczanym, której nie brakuje elegancji. Pamiętaj, by odświętnie udekorować stół – niech każdy, kto wejdzie do jadalni od razu poczuje wyjątkową atmosferę. Zamiast kupować stroik w kwiaciarni, już wcześniej zaangażuj bliskich w zrobienie czegoś własnoręcznie. Może zgłębicie tajniki okolicznościowego origami albo zrobicie króliczki z kolorowego papieru? Nie musi być idealnie równo – ważne, że będą przypominać wam o wspólnie spędzonym czasie.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ