Wielkanoc, czyli jak rodzinnie spędzić czas – Kremowa zupa z topinamburu z oliwą truflową i chipsem ziemniaczanym



Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Zamiast nerwowo wycierać kurze z najmroczniejszych zakamarków domu, potraktuj te kilka świątecznych dni jako okazję na zwolnienie tempa, odpoczynek i spędzenie czasu z bliskimi. Koniecznie przy świątecznych smakołykach. Przestawiamy propozycje tradycyjnych dań, których nie może zabraknąć na wielkanocnym stole, ale też patenty na wprowadzenie apetycznych innowacji. Te święta długo będziesz wspominać z uśmiechem na ustach.

Święta z wiosennym klimatem

Święta Wielkanocne przypadają wiosną, kiedy po okresie zimowej stagnacji cała natura budzi się do życia. Czy Ty również czujesz, że masz więcej energii? Przeznacz ją na jakościowe spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Zamiast zamykać się w czterech ścianach, wyjdźcie na spacer albo wybierzcie się na rowerową przejażdżkę. Może w tym roku w końcu spełnisz swoje postanowienie i nauczysz się jeździć na rolkach albo zaczniesz eksplorować górskie szlaki? Pamiętaj, że w towarzystwie zawsze jest weselej, a święta nie muszą ograniczać się do trasy między kuchnią a jadalnią.

Z nową energią w stronę świątecznego menu

Gdy już przewietrzysz głowę, z ochotą zaczniesz eksperymentować w kuchni. Nie musisz całkowicie łamać kulinarnych tradycji, ale małe urozmaicenie jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Gdy myślimy o Wielkanocy, jako pierwsze przychodzą na myśl jajka. Samo malowanie pisanek to doskonały sposób na zaangażowanie wszystkich domowników, niezależnie od wieku, w przygotowanie święconki. Malujcie, owijajcie włóczką, róbcie kraszanki… Spróbujcie czegoś innego niż do tej pory! A podczas uroczystego śniadania skosztujcie frittaty z białą kiełbasą i boczkiem zamiast klasycznej jajecznicy.

Kremowa zupa z topinamburu z oliwą truflową i chipsem ziemniaczanym
Czas przygotowania: 45 minut
Liczba porcji: 8

Składniki:
• 200 g topinamburu
• 3 ziemniaki
• 2 kostki Bulionu Warzywnego Knorr
• 100 g kalafiora
• 1 biała cebula
• 2 liście laurowe
• 3 ziarna ziela angielskiego
• 200 ml mleka
• 2 łyżki masła
• 1 łyżka oliwy truflowej
• 1 garść świeżych ziół do dekoracji

Sposób przygotowania:

1. Cebulę pokrój w kostkę. Topinambur oraz ziemniaki (jeden odłóż) obierz i pokrój na mniejsze kawałki. Kalafiora podziel na małe różyczki.
2. W garnku rozgrzej masło i zeszklij cebulę. Dodaj ziemniaki, topinambur oraz kalafiora. Całość zalej 1 litrem gorącej wody, dodaj mleko, liście laurowe oraz ziarna ziela angielskiego. Całość doprowadź do wrzenia.
3. Do garnka włóż kostki bulionowe, zamieszaj. Zmniejsz ogień i gotuj około 25 minut – do miękkości warzyw. Po tym czasie zupę zmiksuj w kielichu blendera.
4. Odłożonego ziemniaka pokrój w cienkie plasterki i usmaż na niewielkiej ilości rozgrzanego tłuszczu, odsącz na papierowym ręczniku i oprósz lekko solą.
5. Gotową zupę nalej do talerzy, wierzch skrop oliwa truflową. Udekoruj świeżymi ziołami i podawaj – oczywiście z chipsami.




Wielkanoc nie tylko przy stole

W niektórych krajach uwielbianym przez dzieci zwyczajem jest poszukiwanie w poranek wielkanocny czekoladowych łakoci. Ta tradycja znana jest także w niektórych regionach Polski. W Wielkopolsce, na Śląsku i Pomorzu Zachodnim drobne podarunki zostawia Zajączek. Jeśli nie znasz tego zwyczaju, to koniecznie zorganizuj tę świąteczną zabawę. Zapewniamy, że ucieszą się nie tylko najmłodsi! Polowanie na słodycze albo drobiazgi przygotowane samodzielnie porwą do zabawy wszystkich. Nie pozwól więc, by Wielkanoc minęła przed ekranem telewizora albo smartfona.

Uroczysty obiad musi być!

Po takich przygodach apetyt będzie wszystkim dopisywać. Uroczysty obiad bez barszczu białego w wielu domach się nie liczy! Jeśli masz jednak ochotę na odmianę, zaserwuj kremową zupę z topinamburu z oliwą truflową i chipsem ziemniaczanym, której nie brakuje elegancji. Pamiętaj, by odświętnie udekorować stół – niech każdy, kto wejdzie do jadalni od razu poczuje wyjątkową atmosferę. Zamiast kupować stroik w kwiaciarni, już wcześniej zaangażuj bliskich w zrobienie czegoś własnoręcznie. Może zgłębicie tajniki okolicznościowego origami albo zrobicie króliczki z kolorowego papieru? Nie musi być idealnie równo – ważne, że będą przypominać wam o wspólnie spędzonym czasie.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ