Dbając o nerki dbasz również o serce! Każdej doby oczyszczają ok.1500 litrów krwi i wydalają około 1,5 litra moczu. Jak dbać o jeden z najważniejszych naszych organów?



Nerki są jednym z najważniejszych naszych organów, odpowiadają za wiele ważnych funkcji naszego organizmu. Są niewielkie – waga wynosi od 120 do 175 gramów, a średnia długość to około 11 cm. Położone są z tyłu jamy brzusznej, po obu stronach kręgosłupa. Jeśli niesprawnie działają obydwie nerki może dojść nawet do śmierci. Zdrowe nerki są zatem podstawą dla prawidłowego funkcjonowania naszego ciała, naszego zdrowia i sił witalnych.

Nerki filtrują krew, usuwają nadmiar wody, oczyszczają organizm z toksyn oraz neutralizują kwasy. Wraz z moczem z organizmu usuwanych jest wiele związków chemicznych, takich jak kwas moczowy, mocznik, metabolity leków i inne substancje chemiczne, mogące mieć toksyczny wpływ na inne tkanki organizmu. Ponadto nerki biorą udział w regulacji gospodarki wodno-elektrolitowej oraz kwasowo-zasadowej organizmu – mówi Artur Gabrysiak, specjalista medycyny laboratoryjnej American Heart of Poland.

Nieprawidłowe funkcjonowanie nerek wpływa destrukcyjnie na cały organizm.

Nie wszyscy kojarzą nerki z chorobami sercowo-naczyniowymi. Nerki wpływają też na nasze tętno i ciśnienie krwi, nadmiar wody zawarty w organizmie jest usuwany, czego wynikiem jest zmniejszenie objętości krwi krążącej w układzie krwionośnym i obniżenie ciśnienia tętniczego. W momencie odwodnienia mocz staje się bardziej zagęszczony, co pozwala na oszczędzanie wody. Ponadto w nerkach, dzięki bardzo dużemu unaczynieniu tego narządu, możemy zweryfikować stan najmniejszych naczyń krwionośnych w całym ciele człowieka. Takie same naczynia mamy w mózgu i sercu – wyjaśnia specjalista.

Jakie objawy mogą świadczyć o chorobie nerek?

Funkcje nerek dotyczą całego organizmu, stąd objawy, mogą nie być charakterystyczne i zlokalizowane w miejscu położenia nerek jak np. ból. Ból zazwyczaj jest stanem wymagającym pilnej interwencji. Może być to uczucie ciągłego zmęczenia, częste oddawanie moczu, opuchlizna rąk, stóp i kostek. Nerki również się starzeją – ich sprawność obniża się wraz z wiekiem – oznajmił specjalista ds. medycyny laboratoryjnej American Heart of Poland.




Badając nerki oceniamy zagrożenie dotyczące 3 narządów. Jak się je diagnozuje?

Wykonując testy:
• kreatynina wraz ze wzorem eGFR (wskaźnik filtracji)
• mocz z oceną wskaźnika albumina/kreatynina otrzymujemy kompleksową ocenę funkcji nerek oraz ocenę stanu naczyń. Nieprawidłowości w tych badaniach powinny być początkiem pogłębionej diagnostyki.

Wartość eGFR:
• poniżej 90 ml/min/173cm wymaga weryfikacji i konsultacji z lekarzem
• poniżej 60 – konsultacji nefrologicznych
• poniżej 30 – rozważane jest leczenie w stacji dializ

Wartości wskaźnika albumina/kreatynina (uACR lub ACR):
• powinny być mniejsze od 30 mg/g
• powyżej 300 mg/g powinny włączyć alarm

Jak dbać o nerki?

Pijmy dużo zwykłej wody. Nie ma znaczenia, czy mineralna/źródlana, czy w wielu miejscach, po prostu z kranu. Ważne, żeby nie były to napoje słodzone. Sklepowe soki owocowe, jako podstawowy płyn, to też nienajlepsze rozwiązanie. Są dosładzane cukrem lub sztucznymi syropami. Zdrowa dieta ma również wpływ na nerki – owoce i warzywa poprawiają funkcjonowanie nerek. Warto zmniejszyć spożycie soli i produktów przetworzonych – sód obciąża nie tylko nerki, ale również pracę serca – dodał Artur Gabrysiak.

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ