Rodzaje hulajnóg dla dzieci – którą wybrać?



Aktywność fizyczna u dzieci to kluczowy element ich rozwoju. Aby zapewnić maluchowi rozrywkę i odpowiednią dawkę ruchu warto postawić na zabawki i gadżety w postaci rowerków biegowych oraz jeździków dla najmłodszych, hulajnóg, deskorolek, czy wrotek dla starszych pociech. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu stanie się wówczas przyjemnością, sposobem na poprawę humoru i możliwością zabawy z rówieśnikami.

Rodzaje hulajnóg dla dzieci — którą wybrać?  

Jeśli przymierzamy się do zakupu hulajnogi dla dziecka, to z pewnością ilość dostępnych produktów może być nieco przytłaczająca. Szczególnie jeśli chcemy dopasować pojazd w taki sposób, aby ten został z pociechą na dłużej, a jednocześnie był dopasowany do jego potrzeb i możliwości. Wśród rodzajów hulajnóg dla dzieci wyróżniamy:

– Hulajnogi balansowe, które pozwalają, jak sama nazwa wskazuje, na sterowanie za pomocą balansowania ciałem. Pojazdy te polecane są szczególnie najmłodszym, którzy jeszcze nie są w stanie opanować jazdy tradycyjną hulajnogą.  

– Trójkołowe, czyli takie, które mają dodatkowe koło z przodu zapewniające bezpieczeństwo i stabilizacje podczas jazdy.

– Dwukołowe dla małych i większych dzieci, dostępne w wielu rozmiarach z możliwością dopasowania wysokości kierownicy.

– Wyczynowe ważące mniej niż tradycyjne hulajnogi, służące do jazdy wyczynowej i wykonywania sztuczek na skateparkach.

Hulajnoga dla dzieci — od jakiego wieku?  

Podstawowym warunkiem korzystania z hulajnogi będzie odpowiedni wiek dziecka i dopasowanie sprzętu do jego umiejętności, wzrostu i potrzeb. Zalecenia mówią, że optymalnym wiekiem do korzystania z takiego pojazdu jest około 2. rok życia, kiedy to maluch osiąga podstawy koordynacji ruchowej, umie już bez problemu chodzić i biegać oraz jest w stanie utrzymać równowagę. Na rynku możemy spotkać się jednak z hulajnogami przeznaczonymi nawet dla młodszych dzieci, bo już 18. miesięczne pociechy mogą korzystać ze specjalnie przystosowanych pojazdów trójkołowych, czy balansowych. Jest to produkt przejściowy pomiędzy tradycyjną hulajnogą i świetna alternatywa dla rowerka.




Hulajnoga balansowa – czym się charakteryzuje?  

Wspomniana już wcześniej hulajnoga balansowa to idealna opcja dla malucha, który dopiero zaczyna swoją przygodę z tego rodzaju pojazdami i nie jest w stanie opanować tradycyjnego pojazdu. Sposób sterowania taką hulajnogą jest niezwykle prosty i polega na balansowaniu ciałem, kiedy chcemy zmienić kierunek jazdy. Aby skręcić, wystarczy więc przechylić swój ciężar w odpowiednią stronę, pociągając za sobą kierownicę. Korzyści, które niesie za sobą korzystanie z tego rodzaju pojazdu to:

– Ćwiczenie balansu i równowagi maluszka, gdyż jazda wymaga umiejętności stania na jednej nodze, podczas gdy druga odpycha się od ziemi, wprowadzając pojazd w ruch.

– Rozwój motoryki — używanie rąk i nóg niezależnie od siebie.

– Rozwój koordynacji.

– Trening dla mięśni całego ciała — taka jazda aktywuje pracę stóp, łydek, ud i pośladków, a także mięśnie pleców i brzucha.

Jeśli zastanawiamy się, czy hulajnoga jest dobrym pomysłem na prezent dla malucha, to warto wziąć pod uwagę wszelkie korzyści, które niesie za sobą jazda takim sprzętem. Dodatkowym atutem jest bezpieczeństwo takiego pojazdu, choć zawsze, niezależnie od miejsca, w jakim porusza się dziecko, należy pamiętać o kasku i ochraniaczach. #Hulajnoga to też nie tylko rozwój motoryki, ale również mnóstwo frajdy i zabawy na świeżym powietrzu.

Więcej informacji na temat hulajnóg dla dzieci można znaleźć na stronie Qkids.pl.

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej świadomości społecznej, osoby chorujące na otyłość nadal spotykają…
CZYTAJ

Ile naprawdę kosztuje produkcja żywności? Think tank Żywność dla Przyszłości podsumowuje koszty środowiskowe i zdrowotne w nowym raporcie

Według danych FAO za rok 2023, globalna wartość ukrytych kosztów zdrowotnych i środowiskowych systemów rolno-spożywczych wynosi ok. 12,7 biliona dolarów,…
CZYTAJ

Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą – Polska nadal w cieniu suszy

17 czerwca obchodzimy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą – święto ustanowione przez ONZ, które ma przypominać o narastającym problemie…
CZYTAJ

Higiena jamy ustnej podczas leczenia nowotworu jamy ustnej

Rozpoznanie nowotworu jamy ustnej to ogromne wyzwanie dla chorego – zarówno emocjonalne, jak i fizyczne. Każdego roku ponad 4 tysiące…
CZYTAJ

Przystosowanie miast do zmian klimatu – Nowe regulacje dotyczące Miejskich Planów Adaptacji

Zmiany klimatu to jedno z największych wyzwań współczesnego świata, w tym także Polski. Z analiz Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego…
CZYTAJ

Mikroflora w jamie ustnej – mały ekosystem, wielkie znaczenie

Kiedy myślimy o mikroflorze, zwykle mamy na myśli jelita. Tymczasem równie złożony i ważny ekosystem mikroorganizmów funkcjonuje w naszej jamie…
CZYTAJ

Rola roweru i transportu publicznego w dążeniu do neutralności klimatycznej – Światowy Dzień Roweru 2025

Z okazji Światowego Dnia Roweru, obchodzonego 3 czerwca, warto przypomnieć o licznych korzyściach płynących z jazdy na rowerze. Raport Europejskiej…
CZYTAJ

29 maja to Światowy Dzień Układu Pokarmowego. Niestety, o mikrobiocie nadal wiemy zbyt mało

Z okazji Światowego Dnia Układu Pokarmowego eksperci zwracają uwagę na kluczową rolę mikrobioty jelitowej w utrzymaniu zdrowia człowieka. Ten złożony…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ

29 maja to Światowy Dzień Układu Pokarmowego. Niestety, o mikrobiocie nadal wiemy zbyt mało

Z okazji Światowego Dnia Układu Pokarmowego eksperci zwracają uwagę na kluczową rolę…
CZYTAJ

Koniec z bólem i dyskomfortem: laserowe leczenie żylaków to Twoje rozwiązanie!

Żylaki to powszechny problem, który dotyka coraz więcej osób. Niezależnie od tego,…
CZYTAJ

Światowy Dzień Tarczycy: Niedoczynność i nadczynność tarczycy – co musisz wiedzieć?

Z okazji Światowego Dnia Tarczycy lek. Claude Mawa, specjalista medycyny rodzinnej Grupy…
CZYTAJ

Nadwaga a zdrowie: 4 nieoczywiste schorzenia związane z otyłością, które warto znać

22 maja przypada Europejski Dzień Walki z Otyłością. Z tej okazji warto…
CZYTAJ