Rodzaje hulajnóg dla dzieci – którą wybrać?



Aktywność fizyczna u dzieci to kluczowy element ich rozwoju. Aby zapewnić maluchowi rozrywkę i odpowiednią dawkę ruchu warto postawić na zabawki i gadżety w postaci rowerków biegowych oraz jeździków dla najmłodszych, hulajnóg, deskorolek, czy wrotek dla starszych pociech. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu stanie się wówczas przyjemnością, sposobem na poprawę humoru i możliwością zabawy z rówieśnikami.

Rodzaje hulajnóg dla dzieci — którą wybrać?  

Jeśli przymierzamy się do zakupu hulajnogi dla dziecka, to z pewnością ilość dostępnych produktów może być nieco przytłaczająca. Szczególnie jeśli chcemy dopasować pojazd w taki sposób, aby ten został z pociechą na dłużej, a jednocześnie był dopasowany do jego potrzeb i możliwości. Wśród rodzajów hulajnóg dla dzieci wyróżniamy:

– Hulajnogi balansowe, które pozwalają, jak sama nazwa wskazuje, na sterowanie za pomocą balansowania ciałem. Pojazdy te polecane są szczególnie najmłodszym, którzy jeszcze nie są w stanie opanować jazdy tradycyjną hulajnogą.  

– Trójkołowe, czyli takie, które mają dodatkowe koło z przodu zapewniające bezpieczeństwo i stabilizacje podczas jazdy.

– Dwukołowe dla małych i większych dzieci, dostępne w wielu rozmiarach z możliwością dopasowania wysokości kierownicy.

– Wyczynowe ważące mniej niż tradycyjne hulajnogi, służące do jazdy wyczynowej i wykonywania sztuczek na skateparkach.

Hulajnoga dla dzieci — od jakiego wieku?  

Podstawowym warunkiem korzystania z hulajnogi będzie odpowiedni wiek dziecka i dopasowanie sprzętu do jego umiejętności, wzrostu i potrzeb. Zalecenia mówią, że optymalnym wiekiem do korzystania z takiego pojazdu jest około 2. rok życia, kiedy to maluch osiąga podstawy koordynacji ruchowej, umie już bez problemu chodzić i biegać oraz jest w stanie utrzymać równowagę. Na rynku możemy spotkać się jednak z hulajnogami przeznaczonymi nawet dla młodszych dzieci, bo już 18. miesięczne pociechy mogą korzystać ze specjalnie przystosowanych pojazdów trójkołowych, czy balansowych. Jest to produkt przejściowy pomiędzy tradycyjną hulajnogą i świetna alternatywa dla rowerka.




Hulajnoga balansowa – czym się charakteryzuje?  

Wspomniana już wcześniej hulajnoga balansowa to idealna opcja dla malucha, który dopiero zaczyna swoją przygodę z tego rodzaju pojazdami i nie jest w stanie opanować tradycyjnego pojazdu. Sposób sterowania taką hulajnogą jest niezwykle prosty i polega na balansowaniu ciałem, kiedy chcemy zmienić kierunek jazdy. Aby skręcić, wystarczy więc przechylić swój ciężar w odpowiednią stronę, pociągając za sobą kierownicę. Korzyści, które niesie za sobą korzystanie z tego rodzaju pojazdu to:

– Ćwiczenie balansu i równowagi maluszka, gdyż jazda wymaga umiejętności stania na jednej nodze, podczas gdy druga odpycha się od ziemi, wprowadzając pojazd w ruch.

– Rozwój motoryki — używanie rąk i nóg niezależnie od siebie.

– Rozwój koordynacji.

– Trening dla mięśni całego ciała — taka jazda aktywuje pracę stóp, łydek, ud i pośladków, a także mięśnie pleców i brzucha.

Jeśli zastanawiamy się, czy hulajnoga jest dobrym pomysłem na prezent dla malucha, to warto wziąć pod uwagę wszelkie korzyści, które niesie za sobą jazda takim sprzętem. Dodatkowym atutem jest bezpieczeństwo takiego pojazdu, choć zawsze, niezależnie od miejsca, w jakim porusza się dziecko, należy pamiętać o kasku i ochraniaczach. #Hulajnoga to też nie tylko rozwój motoryki, ale również mnóstwo frajdy i zabawy na świeżym powietrzu.

Więcej informacji na temat hulajnóg dla dzieci można znaleźć na stronie Qkids.pl.

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ