Rodzaje hulajnóg dla dzieci – którą wybrać?



Aktywność fizyczna u dzieci to kluczowy element ich rozwoju. Aby zapewnić maluchowi rozrywkę i odpowiednią dawkę ruchu warto postawić na zabawki i gadżety w postaci rowerków biegowych oraz jeździków dla najmłodszych, hulajnóg, deskorolek, czy wrotek dla starszych pociech. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu stanie się wówczas przyjemnością, sposobem na poprawę humoru i możliwością zabawy z rówieśnikami.

Rodzaje hulajnóg dla dzieci — którą wybrać?  

Jeśli przymierzamy się do zakupu hulajnogi dla dziecka, to z pewnością ilość dostępnych produktów może być nieco przytłaczająca. Szczególnie jeśli chcemy dopasować pojazd w taki sposób, aby ten został z pociechą na dłużej, a jednocześnie był dopasowany do jego potrzeb i możliwości. Wśród rodzajów hulajnóg dla dzieci wyróżniamy:

– Hulajnogi balansowe, które pozwalają, jak sama nazwa wskazuje, na sterowanie za pomocą balansowania ciałem. Pojazdy te polecane są szczególnie najmłodszym, którzy jeszcze nie są w stanie opanować jazdy tradycyjną hulajnogą.  

– Trójkołowe, czyli takie, które mają dodatkowe koło z przodu zapewniające bezpieczeństwo i stabilizacje podczas jazdy.

– Dwukołowe dla małych i większych dzieci, dostępne w wielu rozmiarach z możliwością dopasowania wysokości kierownicy.

– Wyczynowe ważące mniej niż tradycyjne hulajnogi, służące do jazdy wyczynowej i wykonywania sztuczek na skateparkach.

Hulajnoga dla dzieci — od jakiego wieku?  

Podstawowym warunkiem korzystania z hulajnogi będzie odpowiedni wiek dziecka i dopasowanie sprzętu do jego umiejętności, wzrostu i potrzeb. Zalecenia mówią, że optymalnym wiekiem do korzystania z takiego pojazdu jest około 2. rok życia, kiedy to maluch osiąga podstawy koordynacji ruchowej, umie już bez problemu chodzić i biegać oraz jest w stanie utrzymać równowagę. Na rynku możemy spotkać się jednak z hulajnogami przeznaczonymi nawet dla młodszych dzieci, bo już 18. miesięczne pociechy mogą korzystać ze specjalnie przystosowanych pojazdów trójkołowych, czy balansowych. Jest to produkt przejściowy pomiędzy tradycyjną hulajnogą i świetna alternatywa dla rowerka.




Hulajnoga balansowa – czym się charakteryzuje?  

Wspomniana już wcześniej hulajnoga balansowa to idealna opcja dla malucha, który dopiero zaczyna swoją przygodę z tego rodzaju pojazdami i nie jest w stanie opanować tradycyjnego pojazdu. Sposób sterowania taką hulajnogą jest niezwykle prosty i polega na balansowaniu ciałem, kiedy chcemy zmienić kierunek jazdy. Aby skręcić, wystarczy więc przechylić swój ciężar w odpowiednią stronę, pociągając za sobą kierownicę. Korzyści, które niesie za sobą korzystanie z tego rodzaju pojazdu to:

– Ćwiczenie balansu i równowagi maluszka, gdyż jazda wymaga umiejętności stania na jednej nodze, podczas gdy druga odpycha się od ziemi, wprowadzając pojazd w ruch.

– Rozwój motoryki — używanie rąk i nóg niezależnie od siebie.

– Rozwój koordynacji.

– Trening dla mięśni całego ciała — taka jazda aktywuje pracę stóp, łydek, ud i pośladków, a także mięśnie pleców i brzucha.

Jeśli zastanawiamy się, czy hulajnoga jest dobrym pomysłem na prezent dla malucha, to warto wziąć pod uwagę wszelkie korzyści, które niesie za sobą jazda takim sprzętem. Dodatkowym atutem jest bezpieczeństwo takiego pojazdu, choć zawsze, niezależnie od miejsca, w jakim porusza się dziecko, należy pamiętać o kasku i ochraniaczach. #Hulajnoga to też nie tylko rozwój motoryki, ale również mnóstwo frajdy i zabawy na świeżym powietrzu.

Więcej informacji na temat hulajnóg dla dzieci można znaleźć na stronie Qkids.pl.

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza…
CZYTAJ