Odczuwasz pieczenie oczu? Zadbaj o sen, a Twój organizm Ci za to podziękuje



Pieczenie oczu jest jedną z częstych dolegliwości związanych z narządem wzroku, która negatywnie wpływa na komfort widzenia. Jak wynika z badania „Godzina dla oka” aż 8 na 10 Polaków skarży się na nieprzyjemne dolegliwości ze strony oczu, z czego aż 47 proc. badanych jako główny objaw wskazuje właśnie pieczenie. Ten fizyczny bodziec, odczuwany na co dzień, determinuje nastrój i powoduje jego obniżenie. Jakie powody kryją się za tak częstym pojawianiem się tego problemu oraz co zrobić, by wyeliminować go ze swojego stylu życia? Cennymi wskazówkami dzieli się Alina Adamowicz – terapeutka i ekspertka kampanii #GodzinaDlaOka.

Przecież każdy wie, że…

…sen to zdrowie. To maksyma powtarzana z pokolenia na pokolenie, ale co dokładnie oznacza? Wiemy, że jakościowy sen pozytywnie wpływa na naszą odporność, redukuje stres i pozwala na regenerację nie tylko ciała, ale i duszy. Dlaczego więc w codziennej pielęgnacji dbamy o ciało, skórę, włosy, a o śnie, który przynosi tyle dobrego, często zapominamy i go nie doceniamy? „Dobry sen jest świetnym i naturalnym „lekarstwem”. Wzmacnia zdrowie psychiczne, regeneruje, daje również wytchnienie naszym oczom, które cały dzień wykonują ciężką pracę. Dajmy im odpocząć, tak jak tego potrzebują” – mówi Alina Adamowicz, ekspertka kampanii #GodzinaDlaOka. Jak wskazują respondenci biorący udział w badaniu „Godzina dla oka” – pieczeniu oczu towarzyszą także inne objawy, takie jak: łzawienie (48 proc.), zaczerwienienie oczu (39 proc.), swędzenie (38 proc.) oraz uczucie piasku pod powiekami (33 proc.). Jedną z głównych przyczyn powyższych dolegliwości może być zbyt krótki lub niskojakościowy sen.

Polacy śpią zbyt mało

Jak wynika ze wspomnianego badania, aż 34% osób w wieku 26-40 lat, przeznacza na sen mniej niż 6 godzin w ciągu doby . Podobny wynik dotyczy także pozostałych grup wiekowych: 26% osób w wieku 18-25 lat i 33% osób w wieku 41-60 lat. „Kiedy brakuje nam snu i jesteśmy przemęczeni, nasz organizm nie ma siły funkcjonować prawidłowo. Nie mamy energii, by stawiać czoła zadaniom, które każdego dnia pojawiają się na naszej drodze. Jesteśmy mniej wydajni, mniej uśmiechnięci i bardziej nerwowi. A przecież nerwy i stres to nasz największy wróg. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o sen. Większość specjalistów uważa, że najlepsza regeneracja organizmu następuje przy przynajmniej 7 godzinach snu u osoby dorosłej” – dodaje Alina Adamowicz.

Pamiętajmy również, że zbyt krótki, płytki i nieefektywny sen negatywnie wpływa na kondycję naszego wzroku – pogarsza się jakość widzenia i zaczynają pojawiać się uporczywe dolegliwości, jak pieczenie czy zaczerwienienie. Dobrym sposobem na poprawę jakości snu jest wprowadzenie do swojej codziennej rutyny zdrowych nawyków, takich jak dbanie o regularne pory kładzenia się do łóżka oraz unikanie światła niebieskiego na minimum godzinę przed planowanym snem.

Światło to jest sygnałem dla naszego mózgu, mówiącym mu, że właśnie trwa dzień, czyli czas aktywności. W ten sposób dochodzi do zaburzenia wydzielania w organizmie melatoniny – hormonu, który ułatwia wejście w zdrowy, spokojny i regenerujący sen. Zatem, zamiast kończyć dzień przed ekranem, lepiej będzie poczytać ulubioną książkę lub poukładać puzzle. Automotywacja i otwartość na to, co w życiu dobre i pozytywne pomoże nam w sukcesywnym wdrażaniu i utrzymywaniu pozytywnych nawyków. Warto spróbować nowych sposobów, które uspokoją umysł i pomogą nam w odpowiednim czasie wyciszyć ciało i umysł.




Codziennie wieczorem, pomyśl o trzech dobrych rzeczach, które przytrafiły ci się w ciągu dnia. Niech to będą nawet małe drobnostki, za które jesteś wdzięczny(a). Naucz się je dostrzegać także wtedy, gdy masz gorszy dzień. Przed snem staraj się nie skupiać na problemach i niezałatwionych sprawach. W ten sposób będziesz praktykować wdzięczność. Praktykowanie tej emocji uspokaja umysł i przywraca równowagę. To ćwiczenie o wielkiej, pozytywnej mocy. Niech stanie Twoim codziennym rytuałem. To proste ćwiczenie na spokojny sen, oparte na psychologii pozytywnej dodaje Alina Adamowicz, terapeutka i eksperta kampanii #GodzinaDlaOka

Co prócz snu pomoże zmęczonym oczom?

Zazwyczaj dopiero odczuwane dolegliwości, takie jak pieczenie, swędzenie czy łzawienie oczu skłaniają nas do zastanowienia się nad przyczyną problemu. Jednak w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”, postawmy najpierw na profilaktykę i traktujmy ten ważny narząd z należytą troską i uwagą. Poza dbaniem o jakość i ilość snu oraz zdrową dietę należy także robić sobie regularne przerwy od patrzenia w ekran.

Wystarczy nawet 5 minut w trakcie pełnej godziny. Pomocnym i dobrym nawykiem, który łatwo wdrożyć jest także stosowanie nawilżających kropli do oczu, które w ciągu ciężkiego dnia przyniosą ulgę. Gdy nasze dłonie są suche – używamy kremu, gdy usta pierzchną – sięgamy po krem lub pomadkę, gdy czujemy, że oczy dają znać, że są zmęczone – po prostu sięgnijmy po krople bez konserwantów. Uważajmy również na szkodliwe działanie promieni UV – korzystajmy z przyciemnionych okularów z odpowiednim filtrem.

1. Raport „Godzina dla oka”, badanie ilościowe realizowane techniką CAWI, maj 2022 r.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ