To nie sprint, a maraton. Jak po roku od wybuchu wojny wygląda pomoc medyczna i wsparcie zawodowe dla uchodźców z Ukrainy?



Mija rok od rosyjskiej agresji na Ukrainę. Według danych Straży Granicznej, do tej pory granicę polsko-ukraińską przekroczyło blisko 10 mln uchodźców. To głównie kobiety z dziećmi i osoby starsze. Wiele z nich, po przybyciu do Polski, szukało doraźnej pomocy medycznej lub musiało kontynuować leczenie.

Z pomocą przyszła Grupa LUX MED, która już w 24 godziny od wybuchu wojny zaoferowała uchodźcom pilną, bezpłatną pomoc medyczną we wszystkich swoich centrach medycznych i szpitalach. Do tej pory pomogła ponad 180 tys. osób, świadcząc ponad 320 tys. usług medycznych. Uruchomiła też program wsparcia zawodowego dla uchodźców – pracowników ochrony zdrowia z Ukrainy i zatrudniła już 240 z nich.

W marcu 2022 roku właściciel Grupy LUX MED – firma Bupa przekazała kwotę 6 milionów funtów na rzecz pomocy uchodźcom, co pozwoliło rozszerzyć dotychczasowy zakres działań pomocowych i kontynuować je do dziś. Działania realizowane są głównie przez Fundację LUX MED im. dr Joanny Perkowicz.

– Atak Rosji na Ukrainę był dla wszystkich szokiem. W momencie gdy do Polski ruszyło morze uchodźców, ruszyła też fala wsparcia. Dziś nikt nie wie, kiedy skończy się wojna, ale z pewnością wiemy, że na dramat naszych wschodnich sąsiadów nie możemy pozostać obojętnymi – podkreśla Anna Rulkiewicz, Prezes Grupy LUX MED.

Firma zaoferowała bezpłatną pomoc medyczną we wszystkich 270 placówkach i 14 szpitalach.

– Na prośbę wojewody zorganizowaliśmy punkt medyczny na Dworcu Centralnym w Warszawie, a następnie w Centrum Pomocy Humanitarnej PTAK w Nadarzynie – największym centrum tego typu w Polsce. Uruchomiliśmy też centrum medyczne dla uchodźców w budynku Marriott w Warszawie, w którym zatrudnienie znalazł także personel z Ukrainy – wskazuje Prezes Grupy LUX MED.




Jak dodaje, z perspektywy podmiotu leczniczego, poza kontynuacją leczenia chorób przewlekłych takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, epilepsja, przewlekłe choroby i bóle pleców, specjaliści LUX MED leczący uchodźców wojennych, obserwują wzrost zapotrzebowania na porady psychologów.

– Trwająca już blisko rok wojna i przebywanie w stanie niepewności, z daleka od bliskich, czy też brak perspektyw na powrót powoduje, że widzimy u wielu stany depresyjne, przewlekłego lęku lub rezygnacji – zaznacza Anna Rulkiewcz.

Specjalny Program Wsparcia Medycznego i Zawodowego Grupy LUX MED dla uchodźców z Ukrainy składa się z trzech filarów: pomocy doraźnej, leczenia szpitalnego i rozwoju zawodowego. W ramach tego ostatniego elementu firma zaoferowała osobom, które przed wojną pracowały w branży medycznej m.in. wsparcie prawne i pomoc w uzyskaniu Prawa Wykonywania Zawodu Lekarza, intensywną naukę języka polskiego czy szkolenia medyczne. Dotychczas Grupa LUX MED zatrudniła 240 osób – m.in. lekarzy, pielęgniarki i pozostały personel medyczny oraz pracowników administracyjnych, zapewniając pełne wsparcie, także w kwestiach formalno-prawnych.

Historie lekarzy, którym pomógł LUX MED:

Małżeństwo lekarzy Maryna i Oleksandr Pushko razem z rodziną uciekli z bombardowanego przez rosyjskie wojsko Mariupola – https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7034466325569617920
Oksana Okhniku-Dymytruk wraz z synem i matką uciekali przed okrucieństwem wojny pieszo. W Polsce otrzymała „bilet do życia” – https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7034080765927669760
Natalia Shadorska jest kardiologiem dziecięcym. Przed atakiem Rosji na Ukrainę 🇺🇦 mieszkała wraz z mężem i dziećmi w Kijowie – https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7033747531725516800

– Jestem bardzo dumna z tego co robimy i mam przekonanie, że jako społeczeństwo dobrze zdajemy egzamin z człowieczeństwa – dodaje Anna Rulkiewicz.

Grupa LUX MED jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią międzynarodowej grupy Bupa (od 2013), która działa, jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Firma świadczy swoje usługi w Polsce już od 30 lat. Podczas pandemii COVID – 19 Grupa włączyła się aktywnie do walki o zdrowie i życie Polaków, wspierając sektor publiczny. Grupa LUX MED zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną, szpitalną i długoterminową dla ponad 2 500 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 270 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, 14 szpitali oraz blisko 3000 poradni partnerskich. Grupa LUX MED zatrudnia ponad 20 000 osób, w tym około 8000 lekarzy i 5000 wspierającego personelu medycznego, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska. Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

#StandWithUkraine

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ