Rocznica wybuchu wojny w Ukrainie – ponad 1000 uchodźców w Ustroniu



Łącznie od początku wybuchu wojny Uzdrowisko Ustroń zapewniło mieszkanie wraz z wyżywieniem oraz opiekę medyczną dla ponad 1000 obywateli Ukrainy. Grupa American Heart of Poland od roku nieustannie pomaga osobom, które uciekły przed wojną.

Na obecną chwilę w Uzdrowisku Ustroń należącym do Grupy American Heart of Poland przebywa ok. 225 uchodźców, w tym prawie 120 dzieci. W ramach pomocy na granicę polsko-ukraińską przez kilka miesięcy co drugi dzień wysyłanych było 15 000 kanapek. W Uzdrowisku Ustroń rodzinom z dziećmi zapewniono wszystko, co jest niezbędne do codziennego funkcjonowania.

Grupa American Heart of Poland zaangażowała się w pomoc dla Ukrainy od samego początku wybuchu wojny. Dla gości z Ukrainy zapewnione zostały zajęcia terapeutyczne, zakwaterowanie, wyżywienie, pomoc medyczna, wsparcie tłumacza w uzupełnianiu dokumentów, rehabilitacja, lekcje języka polskiego.

– Już w kilka godzin po wybuchu wojny, jeszcze przed ogłoszeniem rządowego planu pomocy, wiedzieliśmy, że musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, by pomóc naszym wschodnim sąsiadom w obliczu tej tragedii. W ciągu kilku pierwszych dni po wybuchu wojny trafiły do nas matki z dziećmi oraz młodzież i dzieci z domów dziecka z okolic Doniecka. Priorytetem było nie tylko zorganizowanie miejsc dla osób, które będą uciekać z ogarniętej wojną Ukrainy, ale też zapewnienie im odpowiedniej opieki medycznej i psychologicznej- mówi Adam Szlachta, prezes Zarządu Grupy American Heart of Poland.

Schronienie dla rodzin oraz dzieci z ukraińskich domów dziecka

Pierwsze osoby z Ukrainy przybyły do Uzdrowiska Ustroń już w cztery dni po wybuchu wojny – były to trzy Ukrainki z dzieckiem. 1 marca dotarły natomiast pierwsze autokary z dziećmi z domów dziecka z Doniecka.

– Kiedy przyjechaliśmy tutaj, do Sanatorium „Narcyz”, wydawaliśmy się tacy bezbronni i zdezorientowani, nasze rodzinne domy zostały porzucone, a oczy dzieci wypełniał strach przed zniszczeniami i wybuchami, które widziały – wspomina Olena Tsarenko, dziennikarka, matka niepełnosprawnego dziecka.

– Dziękujemy każdemu pracownikowi, który na co dzień troszczy się o życie najsłabszych – dzieci z Ukrainy, które ucierpiały w wyniku wojny. W czasie II wojny światowej tych, którzy ratowali ludzi przed faszyzmem, nazywano Sprawiedliwymi Świata. Teraz historia się powtarza, a Sprawiedliwymi Świata są Polacy, którzy udzielili schronienia Ukraińcom. Anioły na Ziemi mają skrzydła – to Wasze ręce i ręce pracowników, którzy codziennie opiekują się kilkuset osobami z Ukrainy – podkreśla.

We współpracy z Ośrodkiem Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Wychowawczym w Ustroniu-Nierodzimiu dla dzieci został uruchomiony kompleksowy program terapeutyczny. Dzięki wsparciu Ośrodka zakupiony został m.in. elektryczny wózek inwalidzki dla jednej z podopiecznych, sprzęt ortopedyczny służący do pionizacji dzieci, a także wyposażenie potrzebne im w codziennym życiu, jak np. plecaki szkolne czy buty.

Zatrudniona została też wykwalifikowana kadra psychologów i pedagogów pochodzenia ukraińskiego, by złagodzić stres w nowym miejscu. Dzieci mają zapewnione miejsce do nauki i wypoczynku, salę zabaw z interaktywną podłogą, salę gier oraz ciche pomieszczenie do zabawy z interaktywnym monitorem.

Utworzono zbiórkę pieniędzy oraz uruchomiono infolinię w języku ukraińskim i polskim

Od samego początku wybuchu wojny pomoc płynęła również do Ukrainy. W kilka dni wyruszył konwój z pomocą do polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Korczowej. Na miejscu otworzono punkt informacyjno-koordynacyjny, zapewniony transport do Uzdrowiska Ustroń.

Dzięki współpracy z Caritas i lokalnymi dostawcami przez kilka miesięcy trzy razy w tygodniu na granicę trafiało blisko 15 000 kanapek przygotowanych przez wolontariuszy i pracowników Uzdrowiska Ustroń.




Szeroka współpraca i wsparcie

Jak podkreśla Wojciech Budzowski, prezes Zarządu Uzdrowiska Ustroń, pomoc na tak szeroką skalę nie byłaby możliwa bez wsparcia innych firm, fundacji, lokalnych dostawców. Pomagali oni m.in. w wyposażeniu sal dla dzieci, dostarczali wodę w butelkach, zapewniali ubrania, sprzęt oraz środki chemiczne do utrzymania czystości, przekazywali środki finansowe. Cały czas Uzdrowisko Ustroń było i jest nadal w stałym kontakcie ze stroną samorządową.

– Pomoc naszym wschodnim sąsiadom w obliczu tragedii wojny to da nas wszystkich ogromne wyzwanie. Jestem dumny z empatii naszych mieszkańców i lokalnych podmiotów z tego, jak każdego dnia okazują serce i wsparcie potrzebującym. Bardzo się cieszę, że w tym ciężkim czasie goście z Ukrainy mogli znaleźć w naszym powiecie spokojne schronienie i namiastkę domu – mówi starosta powiatu cieszyńskiego Mieczysław Szczurek.

Bezpłatna badania dla Ukraińców

Grupa American Heart of Poland świadczy dla obywateli Ukrainy również bezpłatną pomoc medyczną. Opieka kardiologiczna jest tutaj szczególnie ważna, ponieważ silny i długotrwały stres, spowodowany wojną i koniecznością ucieczki, może przyczyniać się m.in. do niedokrwienia mięśnia sercowego. Dodatkowo niektórzy z Ukraińców zmagali się już wcześniej z chorobami układu krążenia, ale w obliczu zajść wojennych musieli przerwać leczenie – do nich również kierowana jest pomoc kardiologów.

Obecnie Grupa American Heart of Poland, wspólnie z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Pacjentów „EcoSerce”, prowadzi bezpłatne badania dla Ukraińców w Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca w Bielsku-Białej. Oferowane są kompleksowe pakiety kardiologiczne i konsultacje lekarskie.

Jak możesz pomóc?

Wszystkie osoby, który chciałyby nadal wspierać uchodźców przebywających obecnie w Uzdrowisku Ustroń mogą wziąć udział w zbiórce darów. Szczególnie wskazane są środki chemiczne i produkty suche, takie jak makarony, ryże, mąki, kasze, herbaty, itp. Można je przynosić do Uzdrowiska Ustroń, ul. Sanatoryjna 1.

#StandWithUkraine

Dobra rutyna, micele i odpowiednie pH Co warto wiedzieć o demakijażu wrażliwej cery?

Początek wiosny to czas, kiedy chcemy wyglądać olśniewająco. To właśnie teraz układamy beauty-plany, sięgamy po nowe składniki aktywne i włączamy…
CZYTAJ

Wiosna to czas alergii. Sprawdź, co pyli w Twojej okolicy

Rozpoczął się sezon pylenia olchy i brzozy – roślin, których pyłki należą do jednych z najczęstszych alergenów w Polsce. Zakład…
CZYTAJ

Moc antyoksydacji i anti-agingu Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to niekwestionowany król antyoksydacji, który swoją multifunkcjonalnością podbija świat beauty. Regeneruje skórę, zapobiega fotostarzeniu i działa anti-agingowo. Od…
CZYTAJ

Zupa krem z zielonego groszku i cukinii

Zupa krem z zielonego groszku i cukinii. Zielona moc warzyw! Pełna świeżości i aksamitnej konsystencji zupa z groszku i cukinii…
CZYTAJ

Krztusiec – co warto wiedzieć? Nie myl go z przeziębieniem

Krztusiec, znany również jako "kaszel 100-dniowy", to choroba wywołana przez bakterię Bordetella pertussis. Charakteryzuje się intensywnym, przerywanym kaszlem, który trwa…
CZYTAJ

Jakość powietrza a czystość ulic: wpływ otoczenia miejskiego na zdrowie publiczne

Jakość powietrza stała się jednym z najważniejszych rozważanych zagadnień z zakresu zdrowia publicznego w XXI wieku. W miarę jak świadomość…
CZYTAJ

Otyłość – poważny problem współczesnego społeczeństwa. Czy można zapobiec tej chorobie?

4 marca przypada Światowy Dzień Otyłości. To schorzenie jest jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych, przed którymi stoi dzisiejsze społeczeństwo. Otyłość…
CZYTAJ

4 mity na temat otyłości. Sprawdź, czy znasz je wszystkie

Otyłość to choroba obarczona wieloma mitami, które często prowadzą do błędnych przekonań i stygmatyzacji. Czy rzeczywiście jest wyłącznie kwestią genów?…
CZYTAJ

Nawilżenie, antyoksydacja i odmłodzenie 3 potrzeby cery w oczekiwaniu na wiosnę

Koniec zimy to moment, w którym najbardziej pragniemy nowości w beauty-rutynie. Obserwujemy kondycję skóry, robimy podsumowania, ustalamy kosmetyczne strategie. Przygotowujemy…
CZYTAJ

Morsowanie – jak zacząć i kto nie powinien zanurzać się w lodowatej wodzie? Wszystko, co trzeba wiedzieć przed pierwszą zimową kąpielą

Morsowanie, czyli zanurzanie się w zimnej wodzie, stało się jednym z popularniejszych trendów ostatnich lat. Choć jeszcze niedawno była to…
CZYTAJ

Temperatura powietrza a jego jakość

W ostatnich dniach w Polsce odnotowano znaczne spadki temperatur, a miejscami nawet rekordowo niskie wartości. Inwersje temperatury, niskie prędkości wiatru…
CZYTAJ

Jak kontakt ze zwierzętami wspiera zdrowie psychiczne?

Światowy Dzień Walki z Depresją, obchodzony 23 lutego, to doskonała okazja, by zwrócić uwagę na nowoczesne i alternatywne metody wspierania…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Wiosna to czas alergii. Sprawdź, co pyli w Twojej okolicy

Rozpoczął się sezon pylenia olchy i brzozy – roślin, których pyłki należą…
CZYTAJ

Krztusiec – co warto wiedzieć? Nie myl go z przeziębieniem

Krztusiec, znany również jako "kaszel 100-dniowy", to choroba wywołana przez bakterię Bordetella…
CZYTAJ

Morsowanie – jak zacząć i kto nie powinien zanurzać się w lodowatej wodzie? Wszystko, co trzeba wiedzieć przed pierwszą zimową kąpielą

Morsowanie, czyli zanurzanie się w zimnej wodzie, stało się jednym z popularniejszych…
CZYTAJ

Jak kontakt ze zwierzętami wspiera zdrowie psychiczne?

Światowy Dzień Walki z Depresją, obchodzony 23 lutego, to doskonała okazja, by…
CZYTAJ

Bezpieczne sporty zimowe – o czym pamiętać, by uniknąć kontuzji i cieszyć się dobrą kondycją?

Aktywność fizyczna to podstawowy element profilaktyki zdrowotnej. Sporty zimowe to doskonały sposób…
CZYTAJ