Rocznica wybuchu wojny w Ukrainie – ponad 1000 uchodźców w Ustroniu



Łącznie od początku wybuchu wojny Uzdrowisko Ustroń zapewniło mieszkanie wraz z wyżywieniem oraz opiekę medyczną dla ponad 1000 obywateli Ukrainy. Grupa American Heart of Poland od roku nieustannie pomaga osobom, które uciekły przed wojną.

Na obecną chwilę w Uzdrowisku Ustroń należącym do Grupy American Heart of Poland przebywa ok. 225 uchodźców, w tym prawie 120 dzieci. W ramach pomocy na granicę polsko-ukraińską przez kilka miesięcy co drugi dzień wysyłanych było 15 000 kanapek. W Uzdrowisku Ustroń rodzinom z dziećmi zapewniono wszystko, co jest niezbędne do codziennego funkcjonowania.

Grupa American Heart of Poland zaangażowała się w pomoc dla Ukrainy od samego początku wybuchu wojny. Dla gości z Ukrainy zapewnione zostały zajęcia terapeutyczne, zakwaterowanie, wyżywienie, pomoc medyczna, wsparcie tłumacza w uzupełnianiu dokumentów, rehabilitacja, lekcje języka polskiego.

– Już w kilka godzin po wybuchu wojny, jeszcze przed ogłoszeniem rządowego planu pomocy, wiedzieliśmy, że musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, by pomóc naszym wschodnim sąsiadom w obliczu tej tragedii. W ciągu kilku pierwszych dni po wybuchu wojny trafiły do nas matki z dziećmi oraz młodzież i dzieci z domów dziecka z okolic Doniecka. Priorytetem było nie tylko zorganizowanie miejsc dla osób, które będą uciekać z ogarniętej wojną Ukrainy, ale też zapewnienie im odpowiedniej opieki medycznej i psychologicznej- mówi Adam Szlachta, prezes Zarządu Grupy American Heart of Poland.

Schronienie dla rodzin oraz dzieci z ukraińskich domów dziecka

Pierwsze osoby z Ukrainy przybyły do Uzdrowiska Ustroń już w cztery dni po wybuchu wojny – były to trzy Ukrainki z dzieckiem. 1 marca dotarły natomiast pierwsze autokary z dziećmi z domów dziecka z Doniecka.

– Kiedy przyjechaliśmy tutaj, do Sanatorium „Narcyz”, wydawaliśmy się tacy bezbronni i zdezorientowani, nasze rodzinne domy zostały porzucone, a oczy dzieci wypełniał strach przed zniszczeniami i wybuchami, które widziały – wspomina Olena Tsarenko, dziennikarka, matka niepełnosprawnego dziecka.

– Dziękujemy każdemu pracownikowi, który na co dzień troszczy się o życie najsłabszych – dzieci z Ukrainy, które ucierpiały w wyniku wojny. W czasie II wojny światowej tych, którzy ratowali ludzi przed faszyzmem, nazywano Sprawiedliwymi Świata. Teraz historia się powtarza, a Sprawiedliwymi Świata są Polacy, którzy udzielili schronienia Ukraińcom. Anioły na Ziemi mają skrzydła – to Wasze ręce i ręce pracowników, którzy codziennie opiekują się kilkuset osobami z Ukrainy – podkreśla.

We współpracy z Ośrodkiem Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Wychowawczym w Ustroniu-Nierodzimiu dla dzieci został uruchomiony kompleksowy program terapeutyczny. Dzięki wsparciu Ośrodka zakupiony został m.in. elektryczny wózek inwalidzki dla jednej z podopiecznych, sprzęt ortopedyczny służący do pionizacji dzieci, a także wyposażenie potrzebne im w codziennym życiu, jak np. plecaki szkolne czy buty.

Zatrudniona została też wykwalifikowana kadra psychologów i pedagogów pochodzenia ukraińskiego, by złagodzić stres w nowym miejscu. Dzieci mają zapewnione miejsce do nauki i wypoczynku, salę zabaw z interaktywną podłogą, salę gier oraz ciche pomieszczenie do zabawy z interaktywnym monitorem.

Utworzono zbiórkę pieniędzy oraz uruchomiono infolinię w języku ukraińskim i polskim

Od samego początku wybuchu wojny pomoc płynęła również do Ukrainy. W kilka dni wyruszył konwój z pomocą do polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Korczowej. Na miejscu otworzono punkt informacyjno-koordynacyjny, zapewniony transport do Uzdrowiska Ustroń.

Dzięki współpracy z Caritas i lokalnymi dostawcami przez kilka miesięcy trzy razy w tygodniu na granicę trafiało blisko 15 000 kanapek przygotowanych przez wolontariuszy i pracowników Uzdrowiska Ustroń.




Szeroka współpraca i wsparcie

Jak podkreśla Wojciech Budzowski, prezes Zarządu Uzdrowiska Ustroń, pomoc na tak szeroką skalę nie byłaby możliwa bez wsparcia innych firm, fundacji, lokalnych dostawców. Pomagali oni m.in. w wyposażeniu sal dla dzieci, dostarczali wodę w butelkach, zapewniali ubrania, sprzęt oraz środki chemiczne do utrzymania czystości, przekazywali środki finansowe. Cały czas Uzdrowisko Ustroń było i jest nadal w stałym kontakcie ze stroną samorządową.

– Pomoc naszym wschodnim sąsiadom w obliczu tragedii wojny to da nas wszystkich ogromne wyzwanie. Jestem dumny z empatii naszych mieszkańców i lokalnych podmiotów z tego, jak każdego dnia okazują serce i wsparcie potrzebującym. Bardzo się cieszę, że w tym ciężkim czasie goście z Ukrainy mogli znaleźć w naszym powiecie spokojne schronienie i namiastkę domu – mówi starosta powiatu cieszyńskiego Mieczysław Szczurek.

Bezpłatna badania dla Ukraińców

Grupa American Heart of Poland świadczy dla obywateli Ukrainy również bezpłatną pomoc medyczną. Opieka kardiologiczna jest tutaj szczególnie ważna, ponieważ silny i długotrwały stres, spowodowany wojną i koniecznością ucieczki, może przyczyniać się m.in. do niedokrwienia mięśnia sercowego. Dodatkowo niektórzy z Ukraińców zmagali się już wcześniej z chorobami układu krążenia, ale w obliczu zajść wojennych musieli przerwać leczenie – do nich również kierowana jest pomoc kardiologów.

Obecnie Grupa American Heart of Poland, wspólnie z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Pacjentów „EcoSerce”, prowadzi bezpłatne badania dla Ukraińców w Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca w Bielsku-Białej. Oferowane są kompleksowe pakiety kardiologiczne i konsultacje lekarskie.

Jak możesz pomóc?

Wszystkie osoby, który chciałyby nadal wspierać uchodźców przebywających obecnie w Uzdrowisku Ustroń mogą wziąć udział w zbiórce darów. Szczególnie wskazane są środki chemiczne i produkty suche, takie jak makarony, ryże, mąki, kasze, herbaty, itp. Można je przynosić do Uzdrowiska Ustroń, ul. Sanatoryjna 1.

#StandWithUkraine

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza…
CZYTAJ