Inspiracje na pyszny karnawał – Oponki z lukrem



Przed nami najbardziej intensywny czas – zabaw i beztroskich szaleństw, bo karnawał to świetny pretekst do częstych spotkań przy muzyce i pysznym jedzeniu. Skąd pochodzi karnawał? Jak go pysznie i radośnie przeżyć? W artykule zebraliśmy garść smacznych inspiracji!

Karnawał to czas zimowych zabaw, bali kostiumowych, spotkań ze znajomymi, a także imprez firmowych. W tym roku, ten wesoły czas, rozpoczął się 6 stycznia i potrwa do 22 lutego. Choć obecnie nie jest tak hucznie obchodzony, jak za czasów naszych pradziadów, to w dalszym ciągu tradycyjnie urządzane są bale i spotkania, podczas których jedynym wymogiem jest zabawa w doborowym towarzystwie, szczególnie w tzw. ostatki (dawniej zapusty), czyli ostatni dzień karnawału.

Carnevale

Karnawał z włoskiego „carnevale”, pochodzi z łaciny „carne-levàmen”, co oznacza pożegnanie mięsa. To czas, kiedy wraz z dźwiękami muzyki, suto zastawionymi stołami i zabawą przygotowywano się na Wielki Post. Karnawał w Polsce był to okres zimowych szaleństw z kuligami, trwającymi nawet kilka dni, podczas których jeżdżono wozami lub saniami od jednego domostwa do kolejnego na wystawne uczty.

Ze względu na koloryt oraz spektakularność, najbardziej znane są karnawały: włoski z Wenecji i brazylijski z Rio de Janeiro. Wenecki słynie z pięknych strojów z epoki oraz misternie zdobionych masek. Tradycyjnie był to wyjątkowy czas, kiedy, dzięki maskom, zacierały się różnice społeczne, dając możliwość każdemu, niezależnie od pochodzenia, wziąć udział w zabawie na ulicach miasta. W Rio de Janeiro przygotowania do karnawału trwają cały rok. Ludzie wychodzą na ulice w kostiumach, tańcząc sambę przez 5 dni i nocy, bez przerwy! A jak obecnie świętujemy czas karnawału?

Karnawałowe inspiracje

Bal kostiumowy to doskonały pomysł dla wszystkich tych, którzy lubią przebieranki. Takie bale często mają temat przewodni, typu postaci filmowe lub z konkretnego serialu fantasy. Możliwości jest wiele. A jak bal, to oczywiście odpowiednia muzyka oraz przekąski i napoje. Rekomendujemy szybkie tosty. Nawet jeśli zabraknie ich podczas imprezy, można bez problemu przygotować kolejną turę.

Wieczór z grami planszowymi, które nie tracą na popularności, to również świetny sposób na miło spędzony czas i doskonały pretekst do spotkania. Oczywiście polecany jest tym, którzy od hucznych zabaw, wolą kameralne spotkania w bliskim gronie. Idealną przekąską na wieczór będzie mozzarella w panierce z ulubionym sosem. Równie dobrze sprawdzi się podczas wieczoru ze znajomymi w zaciszu domowym przy maratonie filmowym.

A na ostatni tydzień karnawału, który rozpoczyna Tłusty czwartek rekomendujemy słodkie oponki z lukrem. Po prostu rozpływają się w ustach i doskonale pasują na zakończenie okresu zabaw. Smacznego!




Oponki z lukrem
Czas przygotowania: 60 minut
Liczba porcji: 8

Składniki:

• 250 ml wody
• 125 g masła
• 140 g mąki pszennej
• 4 jajka
• 1l oleju do smażenia

Lukier:

• 170 g cukru pudru
• 30 ml wody

Sposób przygotowania:

1. Do garnka wlej wodę. Dodaj masło. Doprowadź do wrzenia i całkowitego rozpuszczenia się masła. Wsyp mąkę i energicznie mieszaj, aż powstanie gładkie ciasto. Odstaw do wystudzenia.
2. Ciasto miksuj lub mieszaj, wbijając po kolei jajka. Powinno być gęste.
3. Z papieru do pieczenia wytnij kwadraty o wymiarach ok. 10 x 10 cm. Porcje ciasta przełóż do rękawa cukierniczego i wyciskaj okrągłe oponki.
4. Olej doprowadź do wrzenia. Na rozgrzany olej wkładaj papierki z oponkami (oponką do dołu). Po 2 – 3 minutach ściągnij papier i odwróć oponki na druga stronę.
5. Oponki smaż na złoty kolor. Odcedź z nadmiaru tłuszczu.
6. Cukier puder wymieszaj z wodą, aż powstanie gesty lukier. Polewaj nim oponki.

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ