Dmuchaj… na zimne! Komfort skóry wrażliwej i atopowej w chłodne dni



Zima to trudny czas dla „wrażliwców”. Osoby o delikatnej skórze podczas chłodnych miesięcy jeszcze częściej odczuwają dyskomfort wynikający z jej podrażnienia i przesuszenia. Zimą bardzo często dochodzi także do zaostrzenia objawów AZS. Czy można skutecznie zadbać o skórę bardzo wrażliwą i atopową… i nie uronić ani „skrawka” z zimowych, śnieżnych atrakcji? Kosmetolodzy podpowiadają, że tak! Kluczem jest zapobieganie podrażnieniom i stanom zapalnym, a także dobra rutyna pielęgnacyjna.

Kochamy zimę! Niestety, jeśli mamy skórę atopową, naczynkową lub bardzo wrażliwą… taka cera zwykle nie „podziela naszego entuzjazmu”. Ferie oznaczają szaleństwa na śniegu, lepienie bałwana, długie spacery i piękne widoki… ale także mogą równać się podrażnieniu, przesuszeniu i zaostrzeniu objawów związanych z atopią. Do zaostrzenia AZS może prowadzić także suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach, na które zimą jesteśmy narażeni. Czy to znaczy, że atopicy i „wrażliwcy” muszą zrezygnować z wymarzonych, zimowych zabaw na świeżym powietrzu i unikać ogrzewanych przestrzeni? Nic bardziej mylnego. Eksperci wskazują na skuteczne działanie trio: kwas laktobionowy, pantenol i gliceryna. Kluczem do sukcesu pielęgnacyjnego skóry wrażliwej jest wdrożenie trzech zasad: łagodzenie podrażnień, nawilżanie i zapobieganie nawrotom AZS.

Zasada pierwsza – łagodzenie podrażnień

Zimą cera atopowa jeszcze częściej niż zwykle bywa zaczerwieniona i podrażniona. Atopicy odczuwają wtedy dotkliwe pieczenie i dyskomfort, a także obawę przed nadkażeniem mikrouszkodzeń skóry oraz pogorszeniem jej kondycji. W konsekwencji, często rezygnują z uczestnictwa w zimowych aktywnościach. Nic bardziej błędnego. Należy tylko przygotować wrażliwą skórę do zimowego sezonu, a także na bieżąco obserwować ciało i natychmiast łagodzić podrażnienia. Jak? Poprzez włączenie do pielęgnacji kombinacji skutecznych komponentów łagodzących. Kosmetolodzy wskazują na kwas laktobionowy, pantenol i glicerynę, wsparte działaniem olejów naturalnych.

– Kwas laktobionowy łagodzi podrażnienia i utrzymuje wysoki poziom nawilżenia skóry. Z kolei olej jojoba i oliwa z oliwek naturalnie natłuszczają ciało. W przypadku AZS to absolutna podstawa. Skóra atopowa jest bardzo reaktywna, dlatego niezwykle łatwo „daje nam” sygnał, czy dany preparat jest dla niej właściwy. Warto nauczyć się uważnie ją obserwować i wyciągać wnioski. Badania kliniczne przeprowadzone na zlecenie Empire Pharma* pokazały, że zestawienie kwasu laktobionowego, pantenolu, gliceryny i naturalnych olejów działa nadzwyczaj szybko i dobrze nawet w przypadku ostrych stanów zaostrzenia AZS – powiedziała Agnieszka Kowalska, Medical Advisor, ekspert marki SOLVERX®.

Zasada druga – regularne nawilżanie

Zimowe wyzwanie numer dwa w przypadku Atopowego Zapalenia Skóry to nawilżenie. Przesuszenie charakterystyczne dla #AZS niesie ze sobą dotkliwy świąd i podatność na podrażnienie, pękanie oraz alergię. Odwodniona cera traci swoją naturalną barierę ochronną, która jest kluczowa. Jak wskazują eksperci, priorytetem atopików w codziennej, zimowej pielęgnacji jest maksymalna dbałość o częste i efektywne nawilżanie ciała.

– Jeśli mamy skórę atopową lub po prostu ze skłonnością do nadmiernego przesuszania, kluczowe jest ukształtowanie odpowiednich nawyków, m.in. regularnej aplikacji preparatów nawilżających oraz wykorzystywania odpowiedniej ich ilości. Badania pokazują, że atopicy powinni stosować do nawilżenia emolienty co najmniej kilka razy dziennie – skomentowała Agnieszka Kowalska. – Warto wiedzieć, że skóra atopowa wymaga zużycia aż 500 ml emolientu tygodniowo! To oczywiście bardzo dużo i nie zawsze jesteśmy w stanie tak często powtarzać aplikację, by sprostać temu wyzwaniu. Należy jednak robić to bezwzględnie jak najczęściej, co najmniej rano i wieczorem, a w przypadku dłoni, kilka razy dziennie – dodała.

Zasada trzecia – zapobieganie nawrotom AZS

Atopowe Zapalenie Skóry oznacza naprzemiennie występujące okresy zaostrzenia i remisji choroby. Okres zimowy, niestety, częściej oznacza zaostrzenia, z uwagi na występujące czynniki zewnętrzne. Zmiany temperatury, suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach, a także grube, niekiedy szorstkie ubrania, które nosimy, zdecydowanie nie pomagają. Jak zapobiegać nawrotom AZS? Specjaliści podpowiadają, że trzeba… „dmuchać na zimne”!

Hasło-klucz to delikatna pielęgnacja. – Skóra atopowa to doskonały „trener” cierpliwości. W przypadku pielęgnacji, konieczny jest odpowiedni dobór kosmetyków przeznaczonych specjalnie do skóry atopowej i systematyczne, niezwykle delikatne postępowanie. Bez gorącej wody, długich kąpieli, szorstkich ubrań i ręczników, a także bez kosmetyków o mocnych zapachach. Krok po kroku jesteśmy w stanie osiągnąć stan remisji atopii i przygotować ciało do trudnego okresu zimy. W ten sposób znacznie zminimalizujemy prawdopodobieństwo nasilenia objawów AZS zimą – powiedziała Agnieszka Kowalska.

*Badanie przeprowadzone w ostatnim kw. 2021 roku w Dermoklinice Centrum Medycznym w Łodzi, 50 uczestników.





Atopic Skin Balsam do ciała SERIA ATOPIC SKIN

– Balsam przeznaczony do skóry atopowej o potrójnym działaniu.
– Zastosowany w produkcie kompleks kwasu laktobionowego, alantoiny i pantenolu zmniejsza uczucie swędzenia, łagodzi podrażnienia, a także wykazuje działanie przeciwzapalne.
– Zastosowanie w odpowiednich proporcjach oleju jojoba, oliwy z oliwek oraz masła shea przywraca funkcję bariery hydrolipidowej skóry. Dzięki temu łagodzi uczucie ściągnięcia oraz eliminuje dyskomfort suchej skóry.
– Balsam bardzo łatwo rozprowadza się na skórze i jednocześnie szybko się wchłania, nie pozostawiając tłustego filmu.
Pojemność: 400 ml
Cena: 55,90 zł

Atopic Skin Emulsja pod prysznic SERIA ATOPIC SKIN

– Emulsja pod prysznic przeznaczona do skóry atopowej i łuszczycowej. Cechuje ją wyjątkowa delikatność uzyskana z naturalnych składników.
– Olej lniany z zawartymi w nim NNKT Omega 3 i Omega 6 odpowiada za właściwe nawilżenie skóry oraz odbudowanie płaszcza lipidowego.
– Olej jojoba wspomaga naturalne funkcjonowanie skóry oraz spowalnia jej starzenie się.
– Zastosowany w produkcie potrójny kompleks kwasu laktobionowego, alantoiny i pantenolu zmniejsza uczucie swędzenia, łagodzi podrażnienia, a także działa przeciwzapalne. Wpływa pozytywnie na regenerację naskórka.
Pojemność: 500 ml
Cena: 66,15 zł

Atopic Skin Hand Cream SERIA ATOPIC SKIN

– Krem do rąk przeznaczony do skóry atopowej.
– Zawiera oleje z owocu oliwki europejskiej, nasion lnu oraz ze słonecznika, które odpowiadają za nawilżenie i nawodnienie skóry.
– Wszystkie składniki wzajemnie uzupełniając się, powodują głębokie odżywienie i regenerację naskórka, jednocześnie opóźniając procesy starzenia się skóry.
– Zastosowany w produkcie potrójny kompleks kwasu laktobionowego, alantoiny i pantenolu zmniejsza uczucie swędzenia, łagodzi mikrourazy, działa przeciwzapalnie oraz długotrwale nawilża.
Pojemność: 50 ml
Cena: 21,50 zł

###
SOLVERX® to dermokosmetyki, których zadaniem jest zapewnienie komfortu skórze wrażliwej i atopowej. Skład kosmetyków oparty jest na innowacyjnie dobranych komponentach, takich jak kwas laktobionowy, glicyryzynowy, ekstrakt z krwawnika, olej z czarnuszki, olej jojoba, olej z wiesiołka. Dzięki takiemu połączeniu produkty SOLVERX skutecznie oczyszczają i pielęgnują skórę wymagającą, także nadwrażliwą, atopową, z problemami naczynkowymi oraz ze skłonnością do alergii. Marka bazuje na doświadczeniu wywodzącym się z kosmetologii i medycyny estetycznej, od dekady łącząc efektywność z delikatną pielęgnacją.

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ