UNICEF dostarcza ratującą życie pomoc, aby wesprzeć rodziny, które uciekły do Polski przed wojną w Ukrainie



UNICEF dostarcza ratującą życie pomoc, aby wesprzeć rodziny, które uciekły do Polski przed wojną w Ukrainie. Pomoc humanitarna najbardziej potrzebującym dzieciom w Polsce jest wciąż potrzebna. UNICEF kontynuuje niezbędne wsparcie w czasie zimowych miesięcy.

UNICEF dostarcza środki higieniczne i sanitarne, apteczki pierwszej pomocy oraz ratujący życie sprzęt medyczny, który wesprze ponad 350 000 uchodźców w Polsce, uciekających przed wojną w Ukrainie.

Biuro UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce, które powstało w naszym kraju kilka dni po wybuchu wojny w Ukrainie, dostarcza także materiały edukacyjne, w tym długopisy, zeszyty i inne przybory do nauki. Z tej pomocy skorzysta 360 000 dzieci. UNICEF dostarczył także 17 000 różnego rodzaju urządzeń cyfrowych.

– Byłem w wielu miejscach w Polsce i rozmawiałem z dziećmi oraz rodzinami z Ukrainy, które zostawiły za sobą wszystko: domy, cały dobytek, a nawet swoich bliskich. Wielu potrzebuje podstawowej pomocy, aby zacząć życie od nowa, powiedział Rashed Mustafa, Krajowy Koordynator Biura UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce. Nasza pomoc humanitarna musi być kontynuowana, a te produkty są bardzo potrzebne, zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach. Dzieci i rodziny również potrzebują wsparcia, aby kontynuować naukę oraz uzyskać dostęp do opieki zdrowotnej i usług społecznych.

Obecnie UNICEF dostarcza 10 000 apteczek pierwszej pomocy, 4000 instytucjonalnych zestawów higienicznych (jeden zestaw przeznaczony jest dla 50 osób) oraz 80 000 rodzinnych zestawów higienicznych (każdy zestaw przeznaczony jest dla czteroosobowej rodziny). Większość dystrybuowana jest w 12 miastach, z którymi UNICEF ma podpisane porozumienie: Warszawie, Łodzi, Białymstoku, Lublinie, Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach i Rzeszowie. Miasta te z kolei dystrybuują pomoc do szkół, przedszkoli, domów kultury i centrów wsparcia. Produkty dostarczane są również do ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców i siedmiu Centrów Wsparcia Dziecka i Rodziny (tzw. Blue Dots) zlokalizowanych w najbardziej uczęszczanych punktach tranzytowych.

UNICEF dostarczył także karetkę do Medycznego Centrum Tranzytowego w Rzeszowie, sprzęt do opieki nad noworodkami dla Białostockiego Uniwersytetu Klinicznego oraz Instytutu Matki i Dziecka, a także sprzęt do ultrasonografii do lubelskiego szpitala. Organizacja zakupiła również 50 000 szczepionek przeciwko polio i 5000 szczepionek przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, a także 50 000 strzykawek, aby utrzymać tempo szczepień w obliczu zwiększonego zapotrzebowania.

Oprócz pomocy medycznej i edukacyjnej, UNICEF dostarczył do przedszkoli i placówek dziennej opieki zestawy wspomagające naukę i zabawę dla małych dzieci, a także sprzęt sportowy do szkół, które przyjęły uczniów z Ukrainy. Pomoc ta wesprze nie tylko proces integracji czy wypełni luki w nauce, ale także będzie miała pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie. 17 000 tabletów i laptopów pomoże także dzieciom z Ukrainy, które zdecydują się kontynuować naukę online.




Zakup tych artykułów medycznych i edukacyjnych był możliwy dzięki hojnym darowiznom otrzymanym od wieloletnich partnerów UNICEF z sektora publicznego, Biura ds. Ludności, Uchodźców i Migracji (PRM) Departamentu Stanu USA oraz rządu Japonii i rządu Korei, a także bezprecedensowego wsparcia prywatnych darczyńców.

– Każde dziecko ma prawo do odpowiedniej jakości edukacji. Jednak skuteczna nauka wymaga również odpowiednich narzędzi, powiedział Rashed Mustafa. Dystrybucja materiałów edukacyjnych i urządzeń cyfrowych jest nie tylko korzystna dla edukacji dziecka, ale także niezbędna do zbudowania solidnego fundamentu pod lepszą przyszłość.

Program edukacyjny UNICEF w Polsce obejmuje 480 000 dzieci, które uczęszczają na zajęcia formalne i pozaformalne. Współpracujemy z Ministerstwem Edukacji i miastami, aby zapewnić ukraińskim dzieciom dostęp do polskiego systemu edukacji, w tym poprzez lekcje języka, zajęcia wyrównawcze i zatrudnianie ukraińskich asystentów międzykulturowych. Wspieramy również dzieci uczące się online według ukraińskiego programu nauczania za pośrednictwem 50 Centrów Edukacji i Rozwoju. Są to bezpieczne miejsca, w których młodzi ludzie mogą uczyć się online, otrzymać pomoc w odrabianiu lekcji, kontaktować się z rówieśnikami, a także uczęszczać na lekcje języka polskiego i uzyskać wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego.

Biuro UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce powstało w rekordowym tempie w marcu 2022 r., aby wspierać rodziny uciekające przed wojną i pomagać im w powrocie do normalności. Biuro współpracuje z władzami krajowymi i samorządowymi, a także partnerami społeczeństwa obywatelskiego, aby zapewnić dzieciom naukę, zdrowie i bezpieczeństwo. Od Blue Dots przy ruchliwych punktach tranzytowych po zapewnienie dzieciom dostępu do szkoły i opieki zdrowotnej — UNICEF wspiera wszystkie rodziny szukające schronienia. Działamy na rzecz praw każdego dziecka w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej potrzebujących dzieci.

O UNICEF
UNICEF działa w ponad 190 krajach świata, aby dotrzeć z pomocą do dzieci znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji. Pracujemy dla każdego dziecka, aby budować lepszy świat dla wszystkich. Więcej informacji o UNICEF na stronie: www.unicef.org. Znajdź nas: Twitter i Facebook

O Biurze UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce
Biuro UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce powstało w marcu 2022 r. Biuro współpracuje z władzami krajowymi i samorządami, a także z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, aby wesprzeć dzieci i rodziny, które znalazły schronienie w Polsce uciekając przed wojną w Ukrainie. Więcej informacji na stronie: www.unicef.org/eca/pl/biuro-unicef-ds-reagowania-kryzysowego-w-polsce

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ