Kofeina przed treningiem? Tak, ale nie z kawy, a z herbaty cold brew!



Stosowanie tzw. pre-workoutów, czyli suplementów przedtreningowych, jest coraz popularniejsze – dzięki nim, każda aktywność fizyczna, jakiej się podejmujemy daje znacznie lepsze efekty. I choć na rynku dostępnych jest wiele suplementów w postaci syntetycznej, to warto sięgnąć po jeden z najpopularniejszych pre-workoutów w formie naturalnego związku organicznego, jakim jest kofeina.

Dlaczego? Po wypiciu napoju z kofeiną, na godzinę przed aktywnością fizyczną, nasza wydajność treningowa może wzrosnąć o ponad 5%! Jednocześnie kofeina potrafi zmniejszyć odczuwalny wysiłkowy ból mięśni o ponad 40%!

Kofeina – booster dla tych, którzy chcą się zmobilizować do ćwiczeń

Co ważne, pobudzające działanie kofeiny sprawdzi się nie tylko u osób, które regularnie i od dawna trenują. Wpływ tego związku jest też zbawienny dla tych, którzy mają kłopot ze zmobilizowaniem się do ćwiczeń. Dlatego, jeśli po całym dniu pracy dopada nas ogromne zmęczenie, przez które znów nie udaje nam się pójść na basen albo choćby spacer, odpowiednia dawka kofeiny będzie jak prawdziwy booster – impuls, który pozwoli przełamać się i nie odkładać treningu na później!

Kofeina z yerba mate lepsza od kawy

Większości z nas kofeina kojarzy się przede wszystkim z kawą. Ale warto wiedzieć, że ten naturalny organiczny związek może być także obecny w kakao, czy też w napojach z liści herbaty gyokuro, która dużą zawartość kofeiny zawdzięcza specjalnej metodzie uprawy: na kilka tygodni przed zbiorami ogranicza się dostęp światła słonecznego do liści. To sprawia, że zawartość kofeiny jest w nich większa, spada zaś zawartość tanin. Wysokiej jakości kofeinę znajdziemy również w yerba mate. Równie ważne, jak wybór produktu, jest też odpowiednie dawkowanie kofeiny.

Jeśli chodzi o zastosowanie kofeiny przed treningiem, najczęściej poleca się ją w ilości 1 – 3 mg na kilogram masy ciała na godzinę przed ćwiczeniami. Łatwo policzyć, że jeśli ważymy np. 65 kg, to optymalną dawką jest taka zwierająca od 65-195 mg. Tymczasem jedna filiżanka mocnego espresso potrafi zawierać nawet 200 mg kofeiny, przy czym zalecana maksymalna dawka dla dorosłych osób zdrowych to 300 mg na dobę. Jeśli więc pijemy kawę nie tylko przed treningiem, ale także w innych porach dnia, wystarczy dodatkowo jedna mała filiżanka, aby narazić się na przekroczenie dawki, poza którą zaczynamy już odczuwać skutki uboczne, takie jak np. ból głowy, drażliwość czy kołatanie serca.

Trzeba też wiedzieć, że kofeina zawarta w kawie mocno „uderza” w nasz układ nerwowy; problem w tym, że później również „skokowo” następuje gwałtowny spadek naszej energii. Tymczasem, jak pokazują badania, napary z yerba mate, które choć mają mniejszą zawartość kofeiny, to jednocześnie wykazują dłuższe działanie pobudzające. Główną tego przyczyną są dodatkowe substancje zawarte w tym herbacianym naparze. Poza kofeiną występują w nim również antyoksydanty, kwas pantotenowy, potas, czy witamina C.

W yerba mate znajdziemy też cenne ksantyny, które towarzysząc kofeinie, działają jednocześnie jak „bufor” bezpieczeństwa: przez rozszerzanie naczyń krwionośnych regulują ciśnienie krwi. Pobudzające działanie yerba mate ustępuje stopniowo, bez szoku dla naszego organizmu, jej działanie jest stabilniejsze.




Kofeina nie tylko w kawie – po jakie zamienniki można sięgnąć?

Na rynku istnieją już wartościowe napoje, dzięki którym możemy dostarczyć naszemu organizmowi wysokiej jakości kofeinę, w napoju z liści japońskiej herbaty lub liści ostrokrzewu paragwajskiego.

– W trakcie zaparzania SOTI Natural Pure Yerba Mate udało nam się uzyskać skuteczną pod względem pobudzania, a jednocześnie bezpieczną zawartość naturalnej kofeiny, a dokładniej 32 mg/100 ml, a więc w jednej butelce 500 ml mamy około 160 mg kofeiny. Taka ilość stanowi idealnie wyważony suplement dla wszystkich stosujących przedtreningówki. Dla osób dbających sylwetkę, a co za tym idzie, zwracających wagę na naturalny i zdrowy skład produktów, istotna zaletą jest też fakt, że to pierwsze i jedyne yerba mate w wersji niegazowanej, składające się w 100% z naparu, bez dodatku fruktozy, cukrów, słodzików oraz aromatów. Jest więc jednocześnie energetycznie i zdrowo – mówi Monika Kowal, właścicielka SOTI Natural.

Co więcej, taką herbatę łatwo można zabrać ze sobą na siłownię czy bieżnię, dzięki wygodnej butelkowanej formie:

– Naszą Pure Yerba Mate można łatwością wrzucić do plecaka: to lekka półlitrowa, zakręcana bezpiecznie butelka, wykonana jest w całości z surowca z recyklingu. Taki naturalny napar nie tylko oczyszcza umysł, ale i dostarcza dodatkowego, i co ważne naturalnego, zastrzyku energii, dzięki czemu nasza motywacja do ruchu jest większa – dodaje Monika Kowal.

O SOTI Natural
Marka SOTI Natural powstała po to, by tworzyć napoje, jakich oczekują świadomi, nowocześni konsumenci. Są to stuprocentowe napary tworzone wyłącznie z organicznych składników, bez dodatku cukru czy sztucznych słodzików. Unikalna metoda parzenia według 15 parametrów powoduje, że napoje SOTI Natural zachowują naturalny smak, skład i wyjątkowe walory zdrowotne. Opakowania zaś wytwarzane są z surowca z recyklingu, który dodatkowo posiada certyfikat BPA free.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ