Kofeina przed treningiem? Tak, ale nie z kawy, a z herbaty cold brew!



Stosowanie tzw. pre-workoutów, czyli suplementów przedtreningowych, jest coraz popularniejsze – dzięki nim, każda aktywność fizyczna, jakiej się podejmujemy daje znacznie lepsze efekty. I choć na rynku dostępnych jest wiele suplementów w postaci syntetycznej, to warto sięgnąć po jeden z najpopularniejszych pre-workoutów w formie naturalnego związku organicznego, jakim jest kofeina.

Dlaczego? Po wypiciu napoju z kofeiną, na godzinę przed aktywnością fizyczną, nasza wydajność treningowa może wzrosnąć o ponad 5%! Jednocześnie kofeina potrafi zmniejszyć odczuwalny wysiłkowy ból mięśni o ponad 40%!

Kofeina – booster dla tych, którzy chcą się zmobilizować do ćwiczeń

Co ważne, pobudzające działanie kofeiny sprawdzi się nie tylko u osób, które regularnie i od dawna trenują. Wpływ tego związku jest też zbawienny dla tych, którzy mają kłopot ze zmobilizowaniem się do ćwiczeń. Dlatego, jeśli po całym dniu pracy dopada nas ogromne zmęczenie, przez które znów nie udaje nam się pójść na basen albo choćby spacer, odpowiednia dawka kofeiny będzie jak prawdziwy booster – impuls, który pozwoli przełamać się i nie odkładać treningu na później!

Kofeina z yerba mate lepsza od kawy

Większości z nas kofeina kojarzy się przede wszystkim z kawą. Ale warto wiedzieć, że ten naturalny organiczny związek może być także obecny w kakao, czy też w napojach z liści herbaty gyokuro, która dużą zawartość kofeiny zawdzięcza specjalnej metodzie uprawy: na kilka tygodni przed zbiorami ogranicza się dostęp światła słonecznego do liści. To sprawia, że zawartość kofeiny jest w nich większa, spada zaś zawartość tanin. Wysokiej jakości kofeinę znajdziemy również w yerba mate. Równie ważne, jak wybór produktu, jest też odpowiednie dawkowanie kofeiny.

Jeśli chodzi o zastosowanie kofeiny przed treningiem, najczęściej poleca się ją w ilości 1 – 3 mg na kilogram masy ciała na godzinę przed ćwiczeniami. Łatwo policzyć, że jeśli ważymy np. 65 kg, to optymalną dawką jest taka zwierająca od 65-195 mg. Tymczasem jedna filiżanka mocnego espresso potrafi zawierać nawet 200 mg kofeiny, przy czym zalecana maksymalna dawka dla dorosłych osób zdrowych to 300 mg na dobę. Jeśli więc pijemy kawę nie tylko przed treningiem, ale także w innych porach dnia, wystarczy dodatkowo jedna mała filiżanka, aby narazić się na przekroczenie dawki, poza którą zaczynamy już odczuwać skutki uboczne, takie jak np. ból głowy, drażliwość czy kołatanie serca.

Trzeba też wiedzieć, że kofeina zawarta w kawie mocno „uderza” w nasz układ nerwowy; problem w tym, że później również „skokowo” następuje gwałtowny spadek naszej energii. Tymczasem, jak pokazują badania, napary z yerba mate, które choć mają mniejszą zawartość kofeiny, to jednocześnie wykazują dłuższe działanie pobudzające. Główną tego przyczyną są dodatkowe substancje zawarte w tym herbacianym naparze. Poza kofeiną występują w nim również antyoksydanty, kwas pantotenowy, potas, czy witamina C.

W yerba mate znajdziemy też cenne ksantyny, które towarzysząc kofeinie, działają jednocześnie jak „bufor” bezpieczeństwa: przez rozszerzanie naczyń krwionośnych regulują ciśnienie krwi. Pobudzające działanie yerba mate ustępuje stopniowo, bez szoku dla naszego organizmu, jej działanie jest stabilniejsze.




Kofeina nie tylko w kawie – po jakie zamienniki można sięgnąć?

Na rynku istnieją już wartościowe napoje, dzięki którym możemy dostarczyć naszemu organizmowi wysokiej jakości kofeinę, w napoju z liści japońskiej herbaty lub liści ostrokrzewu paragwajskiego.

– W trakcie zaparzania SOTI Natural Pure Yerba Mate udało nam się uzyskać skuteczną pod względem pobudzania, a jednocześnie bezpieczną zawartość naturalnej kofeiny, a dokładniej 32 mg/100 ml, a więc w jednej butelce 500 ml mamy około 160 mg kofeiny. Taka ilość stanowi idealnie wyważony suplement dla wszystkich stosujących przedtreningówki. Dla osób dbających sylwetkę, a co za tym idzie, zwracających wagę na naturalny i zdrowy skład produktów, istotna zaletą jest też fakt, że to pierwsze i jedyne yerba mate w wersji niegazowanej, składające się w 100% z naparu, bez dodatku fruktozy, cukrów, słodzików oraz aromatów. Jest więc jednocześnie energetycznie i zdrowo – mówi Monika Kowal, właścicielka SOTI Natural.

Co więcej, taką herbatę łatwo można zabrać ze sobą na siłownię czy bieżnię, dzięki wygodnej butelkowanej formie:

– Naszą Pure Yerba Mate można łatwością wrzucić do plecaka: to lekka półlitrowa, zakręcana bezpiecznie butelka, wykonana jest w całości z surowca z recyklingu. Taki naturalny napar nie tylko oczyszcza umysł, ale i dostarcza dodatkowego, i co ważne naturalnego, zastrzyku energii, dzięki czemu nasza motywacja do ruchu jest większa – dodaje Monika Kowal.

O SOTI Natural
Marka SOTI Natural powstała po to, by tworzyć napoje, jakich oczekują świadomi, nowocześni konsumenci. Są to stuprocentowe napary tworzone wyłącznie z organicznych składników, bez dodatku cukru czy sztucznych słodzików. Unikalna metoda parzenia według 15 parametrów powoduje, że napoje SOTI Natural zachowują naturalny smak, skład i wyjątkowe walory zdrowotne. Opakowania zaś wytwarzane są z surowca z recyklingu, który dodatkowo posiada certyfikat BPA free.

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ