Kofeina przed treningiem? Tak, ale nie z kawy, a z herbaty cold brew!



Stosowanie tzw. pre-workoutów, czyli suplementów przedtreningowych, jest coraz popularniejsze – dzięki nim, każda aktywność fizyczna, jakiej się podejmujemy daje znacznie lepsze efekty. I choć na rynku dostępnych jest wiele suplementów w postaci syntetycznej, to warto sięgnąć po jeden z najpopularniejszych pre-workoutów w formie naturalnego związku organicznego, jakim jest kofeina.

Dlaczego? Po wypiciu napoju z kofeiną, na godzinę przed aktywnością fizyczną, nasza wydajność treningowa może wzrosnąć o ponad 5%! Jednocześnie kofeina potrafi zmniejszyć odczuwalny wysiłkowy ból mięśni o ponad 40%!

Kofeina – booster dla tych, którzy chcą się zmobilizować do ćwiczeń

Co ważne, pobudzające działanie kofeiny sprawdzi się nie tylko u osób, które regularnie i od dawna trenują. Wpływ tego związku jest też zbawienny dla tych, którzy mają kłopot ze zmobilizowaniem się do ćwiczeń. Dlatego, jeśli po całym dniu pracy dopada nas ogromne zmęczenie, przez które znów nie udaje nam się pójść na basen albo choćby spacer, odpowiednia dawka kofeiny będzie jak prawdziwy booster – impuls, który pozwoli przełamać się i nie odkładać treningu na później!

Kofeina z yerba mate lepsza od kawy

Większości z nas kofeina kojarzy się przede wszystkim z kawą. Ale warto wiedzieć, że ten naturalny organiczny związek może być także obecny w kakao, czy też w napojach z liści herbaty gyokuro, która dużą zawartość kofeiny zawdzięcza specjalnej metodzie uprawy: na kilka tygodni przed zbiorami ogranicza się dostęp światła słonecznego do liści. To sprawia, że zawartość kofeiny jest w nich większa, spada zaś zawartość tanin. Wysokiej jakości kofeinę znajdziemy również w yerba mate. Równie ważne, jak wybór produktu, jest też odpowiednie dawkowanie kofeiny.

Jeśli chodzi o zastosowanie kofeiny przed treningiem, najczęściej poleca się ją w ilości 1 – 3 mg na kilogram masy ciała na godzinę przed ćwiczeniami. Łatwo policzyć, że jeśli ważymy np. 65 kg, to optymalną dawką jest taka zwierająca od 65-195 mg. Tymczasem jedna filiżanka mocnego espresso potrafi zawierać nawet 200 mg kofeiny, przy czym zalecana maksymalna dawka dla dorosłych osób zdrowych to 300 mg na dobę. Jeśli więc pijemy kawę nie tylko przed treningiem, ale także w innych porach dnia, wystarczy dodatkowo jedna mała filiżanka, aby narazić się na przekroczenie dawki, poza którą zaczynamy już odczuwać skutki uboczne, takie jak np. ból głowy, drażliwość czy kołatanie serca.

Trzeba też wiedzieć, że kofeina zawarta w kawie mocno „uderza” w nasz układ nerwowy; problem w tym, że później również „skokowo” następuje gwałtowny spadek naszej energii. Tymczasem, jak pokazują badania, napary z yerba mate, które choć mają mniejszą zawartość kofeiny, to jednocześnie wykazują dłuższe działanie pobudzające. Główną tego przyczyną są dodatkowe substancje zawarte w tym herbacianym naparze. Poza kofeiną występują w nim również antyoksydanty, kwas pantotenowy, potas, czy witamina C.

W yerba mate znajdziemy też cenne ksantyny, które towarzysząc kofeinie, działają jednocześnie jak „bufor” bezpieczeństwa: przez rozszerzanie naczyń krwionośnych regulują ciśnienie krwi. Pobudzające działanie yerba mate ustępuje stopniowo, bez szoku dla naszego organizmu, jej działanie jest stabilniejsze.




Kofeina nie tylko w kawie – po jakie zamienniki można sięgnąć?

Na rynku istnieją już wartościowe napoje, dzięki którym możemy dostarczyć naszemu organizmowi wysokiej jakości kofeinę, w napoju z liści japońskiej herbaty lub liści ostrokrzewu paragwajskiego.

– W trakcie zaparzania SOTI Natural Pure Yerba Mate udało nam się uzyskać skuteczną pod względem pobudzania, a jednocześnie bezpieczną zawartość naturalnej kofeiny, a dokładniej 32 mg/100 ml, a więc w jednej butelce 500 ml mamy około 160 mg kofeiny. Taka ilość stanowi idealnie wyważony suplement dla wszystkich stosujących przedtreningówki. Dla osób dbających sylwetkę, a co za tym idzie, zwracających wagę na naturalny i zdrowy skład produktów, istotna zaletą jest też fakt, że to pierwsze i jedyne yerba mate w wersji niegazowanej, składające się w 100% z naparu, bez dodatku fruktozy, cukrów, słodzików oraz aromatów. Jest więc jednocześnie energetycznie i zdrowo – mówi Monika Kowal, właścicielka SOTI Natural.

Co więcej, taką herbatę łatwo można zabrać ze sobą na siłownię czy bieżnię, dzięki wygodnej butelkowanej formie:

– Naszą Pure Yerba Mate można łatwością wrzucić do plecaka: to lekka półlitrowa, zakręcana bezpiecznie butelka, wykonana jest w całości z surowca z recyklingu. Taki naturalny napar nie tylko oczyszcza umysł, ale i dostarcza dodatkowego, i co ważne naturalnego, zastrzyku energii, dzięki czemu nasza motywacja do ruchu jest większa – dodaje Monika Kowal.

O SOTI Natural
Marka SOTI Natural powstała po to, by tworzyć napoje, jakich oczekują świadomi, nowocześni konsumenci. Są to stuprocentowe napary tworzone wyłącznie z organicznych składników, bez dodatku cukru czy sztucznych słodzików. Unikalna metoda parzenia według 15 parametrów powoduje, że napoje SOTI Natural zachowują naturalny smak, skład i wyjątkowe walory zdrowotne. Opakowania zaś wytwarzane są z surowca z recyklingu, który dodatkowo posiada certyfikat BPA free.

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni.…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza…
CZYTAJ