Jak prawidłowo dbać o oczy zimą?



Zima to wymagający czas dla całego ludzkiego organizmu. Również nasze oczy są w tym okresie narażone na wiele niekorzystnych czynników. W zimowych miesiącach często borykamy się z nadmiernym łzawieniem, pieczeniem czy uczuciem suchości oczu. Na kondycję narządu wzroku wpływ mają nie tylko warunki pogodowe, fatalna jakość powietrza czy ostre, zimowe słońce, ale też długotrwałe przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach i przy sztucznym oświetleniu. To wszystko sprawia, że w zimowych miesiącach powinniśmy szczególnie zatroszczyć się o nasz wzrok. Jak chronić oczy zimą?

W zimowym okresie zdecydowanie częściej borykamy się z ogólnym zmęczeniem organizmu, sennością, słabszą kondycją skóry i zwiększoną podatnością na infekcje i przeziębienia. To trudny czas również dla naszych oczu. Mroźny wiatr, suche powietrze, niedostateczne nawilżenie organizmu oraz długie godziny spędzane przed ekranem komputera lub telewizora przyczyniają się do łzawienia, pieczenia, a nawet bólu oczu. By się przed nimi uchronić, należy pamiętać o kilku zasadach dbania o oczy zimą.

Zadbaj o odpowiednie nawilżenie

Kluczowym elementem właściwej pielęgnacji wzroku zimową porą jest odpowiednie nawilżanie oczu. Niskie temperatury na zewnątrz oraz ogrzewanie w pomieszczeniach wysuszają powietrze. Suchość oczu, której często towarzyszy pieczenie, szczypanie, zaczerwienienie, uczucie piasku pod powiekami, światłowstręt czy nadmierne łzawienie to jeden z najczęstszych problemów z oczami, z którymi borykamy się zimą.

Jak temu zapobiec? Zacznijmy od tego, że warto dbać o nawilżenie organizmu, dostarczając mu przynajmniej 2 litry wody dziennie. Dobrym pomysłem będzie także częste wietrzenie pomieszczeń, w których przebywamy oraz używanie nawilżaczy mających przywrócić odpowiednią wilgotność powietrza w domu lub biurze. Dobrze też trzymać się z dala od źródeł bezpośredniego ogrzewania i nie dopuszczać do przegrzewania pomieszczeń.

„W trosce o dobry komfort widzenia warto regularnie nawilżać oczy. Przede wszystkim pamiętajmy o częstym mruganiu. To naturalny sposób nawilżania oka, o którym najczęściej zapominamy, gdy skupiamy się na pracy przed ekranem. Jeśli jest taka potrzeba, zaopatrzmy się też w dobre krople nawilżające do oczu – najlepiej takie bez konserwantów. Najbezpieczniej jest najpierw skonsultować się ze specjalistą ochrony wzroku ew. farmaceutą, a krople zakupić w aptece.” – radzi Agnieszka Szopa, ekspert firmy Hoya Lens Poland.

Zadbaj o higienę pracy

Długie godziny spędzane przed telewizorem, komputerem czy telefonem, do których zachęca nas zimowa aura również negatywnie wpływają na nasze oczy. Winowajcą jest emitowane przez ekrany wysokoenergetyczne światło niebieskie, którego nadmiar jest szkodliwy dla oczu. Naszym oczom nie sprzyja także długie przebywanie w sztucznym oświetleniu, na które skazani jesteśmy zimową porą. Prowadzić może ono do szybkiego męczenia się oczu, ich przesuszenia i zaczerwienienia.

Warto zatem ograniczyć czas spędzany przed monitorem, a jeśli to trudne do wykonania, pamiętajmy by regularnie robić choćby kilkuminutowe przerwy, podczas których oderwijmy wzrok od ekranu, spójrzmy za okno i dajmy naszym oczom odpocząć. Pracując przy komputerze najlepiej korzystać ze światła dziennego, a jeżeli nie ma takiej możliwości to z jasnego, nieoślepiającego światła sztucznego. Zwróćmy też uwagę na ustawienie monitora, które powinno minimalizować tworzenie się na nim refleksów świetlnych.

„Spędzając długie godziny przed komputerem, osoby korzystające z okularów powinny wybrać soczewki okularowe z powłoką, która neutralizuje nadmiar wysokoenergetycznego światła niebieskiego. Należy pamiętać także o właściwym odpoczynku dla oczu i zamiast oglądać telewizję, wybrać się choćby na krótki spacer.” –
radzi Agnieszka Szopa, ekspert firmy Hoya Lens Poland.




Promieniowanie słoneczne zimą

Lato to wbrew pozorom nie jedyny czas, kiedy powinno się zwracać uwagę na ochronę oczu przed promieniami słonecznymi. Zimą trzeba chronić wzrok przed promieniowaniem UV tak samo jak podczas upałów. Do oczu oprócz bezpośrednich promieni światła dociera nawet 85% promieni odbitych od działającej jak lustro powierzchni śniegu czy lodu.

Zjawisko to jest nie tylko niekomfortowe, ale przede wszystkim niebezpieczne dla ludzkiego wzroku. Kilka godzin zabawy na śniegu przy pełnym słońcu bez ochrony oczu może prowadzić do ostrego zapalenia spojówek, a nawet uszkodzenia rogówki oka. Ekspozycja na promieniowanie UV ma charakter kumulacyjny, więc nawet jeśli doraźnie nie odczuwamy dolegliwości, to jej skutki możemy odczuć w przyszłości. Regularny kontakt z promieniowaniem słonecznym bez właściwej ochrony zwiększa ryzyko zaćmy oraz zwyrodnienia plamki, która odpowiada za ostrość widzenia. Ponadto może doprowadzić do oparzenia spojówki i nabłonka rogówki, które potocznie nazywane jest ślepotą śnieżną.

„Niezbędnym zimowym atrybutem powinny stać się dla nas dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, w które warto zaopatrzyć się u optyka. To gwarancja, że soczewki spełniają obowiązujące normy i realnie chronią nasz wzrok. Okulary z filtrem polaryzacyjnym niwelują uciążliwe refleksy świetlne i tym samym podnoszą kontrast widzenia, zapewniając lepszy komfort w trakcie jazdy samochodem czy podczas treningu na świeżym powietrzu” – tłumaczy Agnieszka Szopa, ekspert firmy Hoya Lens Poland.

Zimowe sporty a ochrona oczu

Odpowiedni dobór okularów jest jedną z najważniejszych kwestii również dla miłośników sportów zimowych. Okulary, z których korzystamy na co dzień mogą nie zdać egzaminu podczas szusowania na stoku, a nawet stwarzać zagrożenie przy upadku. Alternatywą mogą być okulary sportowe, których odpowiednio wyprofilowana oprawa i właściwie dobrane soczewki okularowe chronią nie tylko przed szkodliwym promieniowaniem, ale również zimnym wiatrem. Kolor soczewek warto dostosować do panujących warunków atmosferycznych: odcienie żółte, pomarańczowe sprawdzą się najlepiej w pochmurne dni, a soczewki w odcieniach brązu, zwiększające kontrast i ostrość widzenia zdadzą egzamin przy dużym nasłonecznieniu.

Na koniec, nie zapominajmy o najważniejszym – dobrym, długim śnie, podczas którego regenerują się nie tylko nasze oczy, ale cały organizm. Po całym dniu zasługujemy na odpoczynek. Nasze oczy będą nam za to wdzięczne.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ