Trycholog obala mity na temat łysienia



Wypadanie włosów to powszechny problem, który dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn — często niezależnie od ich wieku. Polki i Polacy plasują się w czołówce niechlubnego rankingu najbardziej łysiejących narodów świata. Choć nasza wiedza oraz świadomość tego, jak walczyć z utratą włosów stale rośnie, to w społeczeństwie wciąż funkcjonuje wiele mitów. Dziś pora rozprawić się z tymi najczęściej powtarzanymi.

-Szacuje się, że z problemem łysienia zmaga się nawet kilkaset milionów ludzi na całym świecie. Współczesna medycyna oraz rynek produktów trychologicznych oferują im wsparcie w leczeniu i niwelowaniu skutków utraty włosów. Aby jednak mówić o skutecznej terapii, kluczowym jest precyzyjne określenie przyczyny problemu. Niestety nie zawsze jest to łatwe, gdyż lista czynników powodujących opisywane zjawisko jest długa. Wśród nich wymienić należy chociażby złą dietę, niewłaściwie dobraną farmakoterapię czy wreszcie predyspozycje genetyczne-
tłumaczy Ewelina Wysoczańska, trycholog, założycielka Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego i pomysłodawczyni marki kosmetyków Bionigree.

Wszystkiemu winne są geny – MIT

Współcześnie wyróżnia się aż 7 typów łysienia – różnych ze względu na swoją przyczynę, jak i miejsca, w których się objawia. Do tych najczęściej występujących zaliczyć należy łysienie androgenowe męskie i żeńskie. — W obu rodzajach za ich bezpośrednią przyczynę uznaje się negatywny wpływ dihydrotestosteronu na mieszki włosowe. Pochodna testosteronu doprowadza do ich stopniowego zaniku – miniaturyzacji. Wrażliwość na DHT i tzw. „gen łysienia” są uwarunkowane genetycznie — dziedziczone pokoleniowo ze strony matki, ojca lub obojga rodziców- objaśnia trycholog.

Łysienie androgenowe jest w pewnym momencie nieodwracalne. Kiedy mieszek włosowy zminiaturyzuje się, a włos zacznie z niego wyrastać całkowicie przezroczysty i zamieni się we włos typu wellus, niemal niemożliwym staje się odwrócenie tego procesu. Przyjmuje się, że jeżeli proces trwa 5 lat lub dłużej to bardzo ciężko go odwrócić, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Należy jednak zaznaczyć, że za utratę włosów odpowiedzialne mogą być nie tylko geny, ale także hormony. Nadmierny, długotrwały stres wpływa negatywnie na kondycję ludzkiego organizmu i może przyspieszać utratę włosów niezależnie od rodzaju łysienia z jakim się zmagamy. W przypadku kobiet wyróżnia się ponadto łysienie menopauzalne i poporodowe. Oba mają bezpośredni związek ze spadkiem poziomu estrogenów.




Ratunek tylko w przeszczepie – MIT

Współczesna medycyna oraz rynek kosmetyków trychologicznych oferują wiele rozwiązań niwelujących lub powstrzymujących nadmierną utratę włosów. Należy jednak pamiętać, że od rodzaju łysienia oraz stopnia jego zaawansowania zależeć będą wyniki kuracji. Im wcześniej postawiona diagnoza i rozpoczęte leczenie, tym większe szanse na skuteczność terapii. Kluczowym jest więc moment, w którym zdecydujemy się na wizytę u trychologi i dermatologa.

– Podczas spotkania konsultacyjnego przeprowadzany jest bardzo dokładny wywiad, w trakcie którego omawia się ogólny stan zdrowia pacjenta, przyjmowane przez niego leki, a nawet dietę. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie badania krwi i poziomu hormonów. Dopiero na podstawie tych wszystkich informacji zapada diagnoza i dobierany jest odpowiedni sposób kuracji-
mówi Ewelina Wysoczańska.

Zabiegi trychologiczne, a wśród nich mezoterapia mikroigłowa, infuzja tlenowa, laser LLLT czy Darsonval cieszą się wysoką skutecznością i przynoszą bardzo dobre rezultaty. W niektórych przypadkach mogą jednak okazać się niewystarczające. Wtedy do terapii włącza się także leki doustne. W farmakoterapii wykorzystywane są preparaty z grupy antagonistów receptorów androgenowych oraz te hormonalne wszelkiego rodzaju pochodne progesteronu i estrogeny. W większości przypadków są to leki dostępne na receptę. Działanie farmakoterapii oraz zabiegów trychologicznych wzmocnić może także dieta, uzgadniana indywidualnie na wizycie w gabinecie. Jadłospis pacjenta uzupełnia się o pewne substancje, np. olej z nasion czarnej porzeczki (zawierający wysokie stężenie kwasu gamma-linolenowego oraz likopen), napar z zielonej herbaty, kozieradkę, palmę sabałową czy błonnik pokarmowy — wymienia trycholog. Oczywiście należy pamiętać, że w bardzo trudnych przypadkach, w których oczekiwanych rezultatów nie przyniosły wyżej wymienione metody, pacjentom pozostaje jeszcze przeszczep włosów.

————————————————————————————————————————–

Bionigree to polska marka kosmetyków trychologicznych do pielęgnacji skóry głowy oraz włosów, która powstała w 2015 roku. Jej pomysłodawczynią i założycielką jest Ewelina Wysoczańska trycholog i założycielka Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. Koncepcje produktów Bionigree, a także badania dermatologiczne realizowane są we współpracy z czołowymi ośrodkami badawczymi w kraju. Znamiennym dla wszystkich kosmetyków marki jest ich skład oparty na naturalnych składnikach. Portfolio produktów, tworzonych według własnych, unikalnych receptur, stale się powiększa. Bionigree w swych staraniach dąży do zmiany sposobu myślenia o pielęgnacji skóry głowy oraz włosów i edukuje, że ich stan jest odzwierciedleniem kondycji naszego organizmu. Marka cechuje się proekologiczną postawą i zachęca do tego także swoich klientów, wierząc, że wspólnymi siłami są w stanie zmienić świat na lepszy.
Więcej informacji o marce Bionigree na bionigree.pl

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ