Trycholog obala mity na temat łysienia



Wypadanie włosów to powszechny problem, który dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn — często niezależnie od ich wieku. Polki i Polacy plasują się w czołówce niechlubnego rankingu najbardziej łysiejących narodów świata. Choć nasza wiedza oraz świadomość tego, jak walczyć z utratą włosów stale rośnie, to w społeczeństwie wciąż funkcjonuje wiele mitów. Dziś pora rozprawić się z tymi najczęściej powtarzanymi.

-Szacuje się, że z problemem łysienia zmaga się nawet kilkaset milionów ludzi na całym świecie. Współczesna medycyna oraz rynek produktów trychologicznych oferują im wsparcie w leczeniu i niwelowaniu skutków utraty włosów. Aby jednak mówić o skutecznej terapii, kluczowym jest precyzyjne określenie przyczyny problemu. Niestety nie zawsze jest to łatwe, gdyż lista czynników powodujących opisywane zjawisko jest długa. Wśród nich wymienić należy chociażby złą dietę, niewłaściwie dobraną farmakoterapię czy wreszcie predyspozycje genetyczne-
tłumaczy Ewelina Wysoczańska, trycholog, założycielka Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego i pomysłodawczyni marki kosmetyków Bionigree.

Wszystkiemu winne są geny – MIT

Współcześnie wyróżnia się aż 7 typów łysienia – różnych ze względu na swoją przyczynę, jak i miejsca, w których się objawia. Do tych najczęściej występujących zaliczyć należy łysienie androgenowe męskie i żeńskie. — W obu rodzajach za ich bezpośrednią przyczynę uznaje się negatywny wpływ dihydrotestosteronu na mieszki włosowe. Pochodna testosteronu doprowadza do ich stopniowego zaniku – miniaturyzacji. Wrażliwość na DHT i tzw. „gen łysienia” są uwarunkowane genetycznie — dziedziczone pokoleniowo ze strony matki, ojca lub obojga rodziców- objaśnia trycholog.

Łysienie androgenowe jest w pewnym momencie nieodwracalne. Kiedy mieszek włosowy zminiaturyzuje się, a włos zacznie z niego wyrastać całkowicie przezroczysty i zamieni się we włos typu wellus, niemal niemożliwym staje się odwrócenie tego procesu. Przyjmuje się, że jeżeli proces trwa 5 lat lub dłużej to bardzo ciężko go odwrócić, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Należy jednak zaznaczyć, że za utratę włosów odpowiedzialne mogą być nie tylko geny, ale także hormony. Nadmierny, długotrwały stres wpływa negatywnie na kondycję ludzkiego organizmu i może przyspieszać utratę włosów niezależnie od rodzaju łysienia z jakim się zmagamy. W przypadku kobiet wyróżnia się ponadto łysienie menopauzalne i poporodowe. Oba mają bezpośredni związek ze spadkiem poziomu estrogenów.




Ratunek tylko w przeszczepie – MIT

Współczesna medycyna oraz rynek kosmetyków trychologicznych oferują wiele rozwiązań niwelujących lub powstrzymujących nadmierną utratę włosów. Należy jednak pamiętać, że od rodzaju łysienia oraz stopnia jego zaawansowania zależeć będą wyniki kuracji. Im wcześniej postawiona diagnoza i rozpoczęte leczenie, tym większe szanse na skuteczność terapii. Kluczowym jest więc moment, w którym zdecydujemy się na wizytę u trychologi i dermatologa.

– Podczas spotkania konsultacyjnego przeprowadzany jest bardzo dokładny wywiad, w trakcie którego omawia się ogólny stan zdrowia pacjenta, przyjmowane przez niego leki, a nawet dietę. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie badania krwi i poziomu hormonów. Dopiero na podstawie tych wszystkich informacji zapada diagnoza i dobierany jest odpowiedni sposób kuracji-
mówi Ewelina Wysoczańska.

Zabiegi trychologiczne, a wśród nich mezoterapia mikroigłowa, infuzja tlenowa, laser LLLT czy Darsonval cieszą się wysoką skutecznością i przynoszą bardzo dobre rezultaty. W niektórych przypadkach mogą jednak okazać się niewystarczające. Wtedy do terapii włącza się także leki doustne. W farmakoterapii wykorzystywane są preparaty z grupy antagonistów receptorów androgenowych oraz te hormonalne wszelkiego rodzaju pochodne progesteronu i estrogeny. W większości przypadków są to leki dostępne na receptę. Działanie farmakoterapii oraz zabiegów trychologicznych wzmocnić może także dieta, uzgadniana indywidualnie na wizycie w gabinecie. Jadłospis pacjenta uzupełnia się o pewne substancje, np. olej z nasion czarnej porzeczki (zawierający wysokie stężenie kwasu gamma-linolenowego oraz likopen), napar z zielonej herbaty, kozieradkę, palmę sabałową czy błonnik pokarmowy — wymienia trycholog. Oczywiście należy pamiętać, że w bardzo trudnych przypadkach, w których oczekiwanych rezultatów nie przyniosły wyżej wymienione metody, pacjentom pozostaje jeszcze przeszczep włosów.

————————————————————————————————————————–

Bionigree to polska marka kosmetyków trychologicznych do pielęgnacji skóry głowy oraz włosów, która powstała w 2015 roku. Jej pomysłodawczynią i założycielką jest Ewelina Wysoczańska trycholog i założycielka Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. Koncepcje produktów Bionigree, a także badania dermatologiczne realizowane są we współpracy z czołowymi ośrodkami badawczymi w kraju. Znamiennym dla wszystkich kosmetyków marki jest ich skład oparty na naturalnych składnikach. Portfolio produktów, tworzonych według własnych, unikalnych receptur, stale się powiększa. Bionigree w swych staraniach dąży do zmiany sposobu myślenia o pielęgnacji skóry głowy oraz włosów i edukuje, że ich stan jest odzwierciedleniem kondycji naszego organizmu. Marka cechuje się proekologiczną postawą i zachęca do tego także swoich klientów, wierząc, że wspólnymi siłami są w stanie zmienić świat na lepszy.
Więcej informacji o marce Bionigree na bionigree.pl

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ