Dieta wątrobowa – zasady i lista produktów



Diety mają różne przeznaczenie. Niektóre stosuje się po to, aby zredukować masę ciała, inne natomiast po to, aby poprawić wyniki swoich badań i, co za tym idzie, poprawić stan swojego zdrowia. Na czym polega dieta wątrobowa? Kiedy zaleca się ją stosować? Jakie produkty można zjadać podczas jej stosowania? A jakich się nie zaleca? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Dieta wątrobowa – lista produktów i zasady

#Dieta wątrobowa to nic innego jak dieta, która sprawdza się doskonale wtedy, kiedy dana osoba cierpi na jedną z chorób wątroby. Prawidłowe i zróżnicowane żywienie odgrywa ogromną rolę, jeśli chodzi o leczenie, ale i profilaktykę chorób wątroby. Specjalista przygotowujący dieta wątrobowa jadłospis, musi ściśle przestrzegać tego, jakie produkty mogą być stosowane, a jakie wręcz przeciwne i należy ich po prostu unikać. Co więc jeść na diecie wątrobowej?

Dieta wątrobowa lista produktów: słodkie owoce i warzywa, produkty zbożowe oraz słodziki naturalne. Warto zauważyć, że warzywa powinny znaleźć się w każdym posiłku, ponieważ mają właściwości odtruwające oraz przeciwutleniające, co jest niezwykle cenne dla wątroby. Istotne więc w dieta wątrobowa produkty to: zielone warzywa liściaste, jęczmień, ciemne winogrona, jagody, maliny jeżyny, marchew, buraki itp. Dieta dla wątroby to również węglowodany złożone, które można znaleźć w amarantusie i kaszy jaglanej. Ważna jest także duża zawartość błonnika, który zawierają głównie warzywa i owoce. Dodatkowo warto dodawać do dań babkę płesznik czy jajowatą, które co ciekawe są zalecane również w diecie cukrzycowej, ponieważ odtruwają, ale i obniżają poziom cukru we krwi.

Dla kogo dieta dla wątroby?

Odpowiedni system żywienia a także dieta wątrobowa produkty odgrywają ogromną rolę, jeśli chodzi o proces zdrowienia, ale i zapobiegania powikłaniom w przypadku chorób wątroby. Do chorób, które wymagają przejścia na dieta wątrobowa jadłospis należą: WZW, marskość wątroby, stłuszczenie wątroby, przewlekłe zapalenie wątroby.




Dieta wątrobowa sklep

Nie ma jednak jednej i uniwersalnej diety dla wszystkich osób, które muszą przejść na dietę wątrobową. Gdy przygotowuje się jadłospis dieta wątrobowa, przede wszystkim bierze się pod uwagę chorobę, a także i stopień uszkodzenia narządu. Dieta ta musi być ułożona tak, by skutecznie usprawnić funkcjonowanie wątroby. W przypadku każdego sposoby żywienia, także takiego jak dieta wątrobowa, sklep w którym kupuje się produktu również nie jest bez znaczenia. Najlepiej odwiedzać sprawdzone miejsca i wyłącznie takie, które sprzedają zdrowe i ekologiczne produkty.

Co dokładnie powinien uwzględniać jadłospis dieta wątrobowa?

W przypadku diety wątrobowej ważne jest to, aby produkty wspierały pracę wątroby, nie szkodziły jej, a jednocześnie muszą dostarczyć organizmowi chorego wszelkie niezbędne witaminy oraz składniki mineralne. Ponadto nie mogą również powodować niedożywienia czy spadku masy ciała. Dieta ustalona przez specjalistę nie tylko zawiera konkretne informacje na temat potraw, jakie chory może spożywać, ale i na temat sposób w jaki należy przygotować dane posiłki.

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ

4 nieoczywiste fakty o diecie ketogennej

Dieta ketogenna najczęściej kojarzy się z siłownią czy odchudzaniem. Tylko 11 proc. Polaków wie, że jest ona niefarmakologiczną metodą leczenia…
CZYTAJ

Radosna Wielkanoc z HARIBO

W czasie Wielkanocy na stołach i w koszyczkach królują kolorowe jajka, kurczaczki i zajączki. Znajdziemy je także w limitowanych produktach…
CZYTAJ

Przepis na owsiany pudding chia z kaszką i owocami – dla małych i dużych miłośników zdrowych przekąsek!

Roślinny pudding chia z mlekiem owsianym, kaszką owsianą i owocami to świetna opcja na śniadanie lub zdrową przekąskę w ciągu…
CZYTAJ

Dieta dla zestresowanych – co jeść, aby zmniejszyć napięcie nerwowe?

To, co jemy, wywiera ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także na funkcjonowanie mentalne. Wybór odpowiednich składników…
CZYTAJ

Make-up no make-up trendem wiosny Pielęgnacja i makijaż w duecie

Wiosna to czas, gdy na scenę wkraczają nowe makijażowe trendy. W tym roku jednym z kluczowych stylów makijażu jest make-up…
CZYTAJ

Multiplikacja korzyści dla anti-agingu Jak działa potrójny kwas hialuronowy?

Potrójny kwas hialuronowy to król anti-agingu i regeneracji skóry. Jego popularność w kosmetyce zabiegowej nie gaśnie. To zdecydowanie nie dziwi,…
CZYTAJ

Autorskie receptury i opatentowane składy Badania oraz rozwój suplementów diety

Współczesna dieta zachodnioeuropejska, szczególnie w okresie zimowym, bywa uboga w naturalne źródła niezbędnych, nienasyconych kwasów omega-3 – tłuste ryby morskie…
CZYTAJ

Kaszotto z warzywami

Doskonały pomysł na lekki obiad czy kolację. Łączy w sobie sycącą kaszę z soczystymi pomidorami malinowymi, cukinią oraz papryką. Smacznie,…
CZYTAJ

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita grubego. Ten złośliwy nowotwór jest drugim – po…
CZYTAJ

Hej, chcesz coś z Avonu? Artystka i ambasadorka marki – Cleo – dołącza do grona Konsultantek!

Po ogłoszeniu Cleo nową ambasadorką marki Avon, przyszedł czas na kolejny elektryzujący news! Wokalistka dołącza do grona Konsultantek, aby realizować…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita…
CZYTAJ

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jak skutecznie diagnozować tę śmiertelną chorobę? 

- Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie…
CZYTAJ

Sen dobrem luksusowym. Co zrobić, by w końcu się wyspać?

W Światowym Dniu Snu eksperci przypominają, że zdrowy sen jest szczególnie ważny…
CZYTAJ

Okulary progresywne – jak działają i kto powinien ich używać?

Wraz z upływem lat, komfortowe widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach…
CZYTAJ

8 marca 2024, mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi. Prof. Andrzej Bochenek, który wielokrotnie operował z prof. Religą wspomina tą wybitną postać

8 marca, 2024 roku mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi,…
CZYTAJ