Botulina metodą Strzałkowskiego – Wygładzenie zmarszczek. Na czym on polega?



Panie doktorze, stworzył Pan wiele autorskich zabiegów, dostępnych aktualnie w klinice, jednym z nich jest zabieg o nazwie Botulina metodą Strzałkowskiego – Wygładzenie zmarszczek. Na czym on polega?

– To jeden z moich pierwszych autorskich zabiegów, który cieszy się dużym uznaniem wśród pacjentów. Metoda Strzałkowskiego oparta jest na całej filozofii i specjalnym podejściu do aspektu wygładzenia zmarszczek, bez efektu maski. Zależy mi na tym, żeby zmarszczki na czole między brwiami bądź tzw. kurze łapki były zniwelowane w sposób naturalny. Proszę sobie wyobrazić jak wygląda czoło całkowicie wygładzone i nieruchome w stosunku do reszty twarzy, gdzie widoczne są zmarszczki marionetki czy bruzdy nosowo-wargowe… Taki efekt wygląda sztucznie.

Wykonanie zabiegu metodą Strzałkowskiego polega na autorskim podaniu toksyny botulinowej, aby przynieść pacjentce efekt odświeżenia, odmłodzenia oraz rozświetlenia, by wyglądała jakby wróciła z urlopu i była wypoczęta. Podanie toksyny botulinowej wg metody Strzałkowskiego daje efekt spłycenia, a nie wymazania zmarszczek do zera. Dzięki temu są one mniej widoczne do 75-90%, a twarz nadal ma niemal pełną ruchomość. Nie zamrażam mimiki, ale sprawiam, by pacjent wyglądał młodziej. Cieszy mnie fakt, że wielu pacjentów przyjeżdża do mojej kliniki z daleka, specjalnie na ten zabieg.

Jak długo trwały prace nad opracowaniem tej metody?

Sposób podania botuliny metodą Strzałkowskiego opracowywałem przez dobrych kilka lat. Dzisiaj współpracujący ze mną lekarze są szkoleni, by każdy umiał wykonać zabieg według mojej metody, która gwarantuje naturalny i długo utrzymujący się efekt.

Jaki jest koszt takiego zabiegu?

Koszt zabiegu to zaczyna się już od 500 zł. Każdy pacjent jest inny i ma inne potrzeby, dlatego trudno określić dokładną cenę zabiegu. Zależy ona od ilości użytego preparatu, miejsc aplikacji.




Botoks jest często stosowany przez młodych ludzi. Do jakiej grupy klientów kieruje Pan ten zabieg?

Toksynę botulinową staram się podawać raczej u pacjentów 30+. Jestem przeciwny podejściu, by stosować botoks prewencyjnie. U osób młodszych niż 30 lat, jeżeli nie ma bezwzględnego wskazanie do zastosowania toksyny botulinowej, staram się poprawić jakość skóry z zachowaniem pełnej ruchomości mimiki twarzy. Za pojawianie się pierwszych zmarszczek młodym wieku odpowiada nieodpowiednia dieta, niedostateczna ilość wypitej wody oraz brak nawilżenia skóry używki i niezdrowy styl życia

Jak długo utrzymują się efekty tego zabiegu ? Efekt po toksynie botulinowej widoczny jest po 7-14 dniach i utrzymuje się do 6 miesięcy. Jak w przypadku Pana zabiegu wyglądają te liczby?

Przy zabiegu metodą Strzałkowskiego efekt jest zbliżony do efektu po toksynie botulinowej, czyli po ok. dwóch tygodniach uzyskujemy ostateczny efekt. Gwarantujemy naturalny efekt w 99%, przy kolejnych zabiegach. Przy pierwszym zabiegu bardzo rzadko zdarza się, że efekt jest zbyt intensywny. Wtedy można umówić się na korektę. W przypadku podania toksyny botulinowej mamy dwa możliwe efekty niepożądane. Pierwszy z nich dotyczy sytuacji, gdy mięsień zbyt się uniesie, np. przesadnie uniesione brwi tzw efekt Mefista. W takim przypadku możemy szybko zaradzić, by uzyskać optymalny efekt. Druga sytuacja dotyczy efektu opadania, np. powieki. Ten przypadek jest o wiele trudniejszy i na poprawę trzeba czekać ok 6 tygodni.

Efekt zabiegu metodą Strzałkowskiego utrzymuje się od czterech do sześciu miesięcy i w dużej mierze zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Po samym zabiegu należy unikać gorących temperatur oraz dużego wysiłku przez 48 godzin. Czas działania skraca się również, kiedy podajemy toksynę botulinową zbyt często, np. co 2-3 miesiące. Nasz organizm zaczyna wytwarzać przeciwciała i można się na nią uodpornić. Clostridium Difficile, które występują u osób pracujących Według moich obserwacji Na skrócenie efektu może wpływać styczności z bakteriami w szpitalu mających kontakt z osobami po antybiotykoterapii. Generalnie efekt u zdecydowanej większości pacjentów utrzymuje się ok. 6 miesięcy.

Który z Pana autorskich zabiegów jest aktualnie najbardziej popularny?

W dużej mierze jest to uzależnione od pory w roku. Stworzyłem wiele autorskich zabiegów, które cieszą się popularnością cały rok, np. się Easy Lift. To innowacyjna metoda minimalnie inwazyjnego liftingu twarzy za pomocą stałych nici z mikrowypustami, które mają zdolność podciągania opadających wraz z wiekiem tkanek. Zabieg EasyLift® nie tylko unosi tkanki, ale też zapobiega ich opadaniu w przyszłości, co przekłada się na odmłodzenie wyglądu o 10 lat. Co istotne, efekty zabiegu EasyLift® utrzymują się ok. 10 lat. W okresie zimowym największym zainteresowaniem cieszą High-Tech Collagen Therapy. Ta wyjątkowa terapia autorska składa się aż z 4 etapów, które same w sobie mają silne działanie biostymulujące, rewitalizujące i regenerujące. Nasza ostatnia nowość to Hand Magic, zabieg polegający na odmładzaniu skóry na dłoniach. A na wiosnę znów pacjentki będą poszukiwały zabiegów modelujących sylwetkę, ale to temat na kolejny artykuł…

Dziękuję za rozmowę


Fot. Doktor Franciszek Strzałkowski

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ