Jesienna pokusa dla miłośników kawy – babeczki dyniowo-kawowe z karmelem. Musisz ich spróbować jeszcze w tym sezonie!



Jesień stopniowo ustępuje miejsca nadchodzącej wielkimi krokami zimie. Najwyższa pora zatem, aby spróbować ostatnich jesiennych przepisów w tym sezonie. Czego nie może nam zabraknąć o tej porze roku, abyśmy mogli poczuć jesienny klimat, ale też troszeczkę się pobudzić? Oczywiście dyni, która okaże się świetnym urozmaiceniem energetycznych kawowych babeczek.

Listopad raczej nie należy do zbyt lubianych miesięcy w roku. Jest on już chłodny, a do tego często mglisty i deszczowy. Jednak miesiąc ten ma też swoje zalety. Warto docenić, że w listopadzie możemy jeszcze nacieszyć się widokiem miedzianej jesieni. Ta nie jest może aż tak malownicza jak październikowe złoto czy czerwień, ale też ma swój urok. Ponadto długie listopadowe wieczory to idealny czas na wspólne gotowanie w gronie bliskich osób, a wiadomo przecież, że nic nie smakuje tak dobrze jak dania i smakołyki przygotowane razem z rodziną lub przyjaciółmi. Gdy ktoś nawet niespodziewanie wpadnie na jesienne pogaduchy, najlepiej sprawdzą się… babeczki!

Babeczki dyniowo-kawowe polane karmelem

Prosty przepis, który daje niezwykle pyszny efekt: dyniowo-kawowe babeczki to świetna propozycja dla fanów jesieni. Smakują podobnie do kultowej kawy – pumpkin spice latte, a do tego stanowią idealną przekąskę na podwieczorek. Do ich przygotowania nie potrzebujemy wymyślnych składników ani unikalnych przypraw – ich czar polega na prostocie. Zatem sięgnijmy po łyżki, szklanki, kilka foremek i zaczynajmy!

Składniki:
Puree z dyni:
• wystarczy jedna mała dynia
Ciasto:
• 1 i 1/3 szklanki mąki
• 1 szklanka cukru
• 4 łyżeczki kawy rozpuszczalnej
• 2 łyżeczki proszku do pieczenia
• 1/2 łyżeczki cynamonu
• 1/2 łyżeczki przyprawy do piernika
• 3/4 szklanki puree z dyni
• 1/2 szklanki oleju
• 2 jajka
• szczypta soli

Karmel:
• 1 i 1/2 szklanki cukru
• 4 łyżki wody
• 1/3 szklanki śmietanki Łaciatej 30%




Przygotowanie:
Na początku przygotowujemy puree – dynię kroimy na małe kawałki i usuwamy z nich pestki. Następnie przekładamy pokrojoną dynię na wyłożoną papierem do pieczenia blachę i pieczemy ją przez około 60 minut w temperaturze 180°C. Gdy dynia będzie już miękka i ostudzona, możemy wyjąć z niej miąższ łyżeczką, a następnie przy użyciu blendera zmiksować go na gładką masę.

By przygotować ciasto, mieszamy mąkę z: kawą, proszkiem do pieczenia, solą, cynamonem i przyprawą do piernika. Całość odstawiamy na bok. Następnie do zmiksowanej dyni dodajemy cukier oraz olej i ponownie łączymy składniki, tym razem przy użyciu miksera. Do masy stopniowo dodajemy najpierw jajka, a później suche składniki – wszystko dokładnie miksujemy. Tak przygotowane ciasto przekładamy do foremek (wcześniej wyłożonych papilotkami). Foremki wypełniamy ciastem i pieczemy około 15–20 minut w temperaturze 180°C. Po upieczeniu należy pozostawić babeczki do wystudzenia. Następnie przechodzimy do dekoracji.

Na koniec do przygotowania została nam tzw. „wisienka na torcie”, czyli karmel. Najpierw przesypujemy cukier do garnka o grubszym dnie i dodajmy wodę, tak aby pokryła ona całą powierzchnię cukru. Całość podgrzewamy na średnim ogniu i… nie mieszamy! Gdy cukier się rozpuści i nabierze brązowej barwy, dodajemy śmietankę Łaciatą 30% i razem krótko gotujemy, aby konsystencja się wyrównała. Zdejmujemy karmel z ognia i czekamy, aż wystygnie. Po paru chwilach możemy polać nim jesienne babeczki.

Gotowe! Jeśli jesteście ciekawi innych prostych i smacznych przepisów, które były hitem mijającej jesieni, to koniecznie zajrzyjcie na najlepszewkuchni.pl.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ