Architektura i design razem dla ludzkości, czyli o czym rozmawiać będą uczestnicy 7. edycji 4 Design Days?



Katowice 21.11.2022 r. Ludzkość w XXI wieku odniosła niewyobrażalny sukces – buduje się więcej i wyżej niż kiedykolwiek, a dostęp do towarów i usług jest praktycznie nieograniczony. Tak dynamiczny rozwój świata ma jednak swoją cenę – obnaża szereg nieznanych wcześniej wyzwań, takich jak: zmiany klimatyczne, kryzys surowcowy, niepohamowany konsumpcjonizm, nierówności społeczno- ekonomiczne, starzejące się społeczeństwo, bezdomność czy epidemie. Czas więc na refleksję – czy zmierzamy w dobrym kierunku? Na to i na wiele innych pytań odpowiedzą uczestnicy 7. edycji 4 Design Days, która odbędzie się pod hasłem Together 4 Humanity, w dniach 26-29 stycznia 2023 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

– Architekci, urbaniści, projektanci, politycy, doświadczeni deweloperzy i firmy budowlane oraz światowy kapitał – to m.in. autorzy scenariusza dalszego rozwoju świata. 4 Design Days 2023 chce być miejscem ich spotkań i wymiany opinii – mówi Małgorzata Burzec-Lewandowska, autorka programu 4 Design Days.

– Podczas najbliższej edycji na architektów, designerów, urbanistów, deweloperów, inwestorów oraz władze samorządowe czekać będą nowe i ważne tematy. Swoją obecność potwierdzili już wspaniali goście z kraju i zagranicy, zatem szykują się gorące dyskusje i spektakularne wystąpienia na designerskich scenach –
dodaje Robert Posytek, autor programu 4 Design Days.

Oczy świata designu zwrócone w stronę Ukrainy

Trwa wojna w Ukrainie. Architektura i design nie walczą na polu bitwy, ale pomagają zwalczać kryzys wywołany wojną, falą uchodźców czy nierównością społeczną. Kolejna walka stoczy się tuż po tym, kiedy zamilkną strzały. Odbudowa zrujnowanej Ukrainy stanie się największym europejskim projektem budowlanym XXI wieku. Każde działanie muszą poprzedzić dialog, burza mózgów, a także konsultacje w szerokim gronie specjalistów z wielu dziedzin. Podczas 7. edycji, 4 Design Days odda scenę ukraińskim architektom i projektantom, by promować ich twórczość i wspólnie rozmawiać o przyszłości.

Zrównoważone projektowanie

Ważnych tematów dla branży jest znacznie więcej. Należy zmierzyć się z różnorodnością w aspekcie społecznym, gospodarczym, energetycznym i surowcowym. Trzeba również mądrze zaspakajać potrzeby konsumpcyjne, a także otaczać się takimi budynkami i rzeczami oraz tak je projektować i wytwarzać, by nie wystawić za to wysokiego rachunku planecie. Świat potrzebuje produktów, które będą cieszyć oko, ale będą też służyć długo i przetrwają ulotne mody. Hasła na dziś to zatem ESG – w każdym aspekcie architektury i projektowania oraz na każdym etapie życia produktu i budynku, a także efektywność energetyczna. I o tym będzie mowa podczas 7. edycji 4 Design Days.

Co jeszcze?

Uwaga uczestników 4 Design Days zostanie również zwrócona ku współczesnemu projektowaniu budynków. Podczas sesji „Ponadczasowe, zrównoważone i ładne – jak projektować budynki?” goście rozmawiać będą o tym, jak w dzisiejszych czasach powinny wyglądać funkcjonalne domy i mieszkania, biura, centra handlowe, hotele czy budynki użyteczności publicznej.

Przepisu na ponadczasowe produkty poszukają uczestnicy sesji „Cel: długowieczność. Jak tworzyć przedmioty, które nie będą śmieciami?” Spróbują oni znaleźć odpowiedź na pytanie, w jaki sposób tworzyć rzeczy, które będą piękne i trwałe, tak by ludzie chcieli zachować je na dłużej.

Jednym z najważniejszych tematów związanych z designem będzie również panel dyskusyjny dotyczący recyklingu. Drewno, kamień, stal – to nie wszystkie surowce, po które sięgają producenci i twórcy wyposażenia wnętrz. Uczestnicy sesji „Recykling wkracza na salony” dowiedzą się, jak produkować i projektować materiały wykończeniowe, meble i dodatki z myślą o ograniczaniu konsumpcji surowców. Ponadto podjęty zostanie temat świadomej produkcji mebli, która realizuje cele gospodarki o obiegu zamkniętym. Goście sesji „Meble produkowane świadomie” wspólnie podejmą się predykcji dotyczącej tego, jak rynek meblarski będzie wyglądał za 10 lat.




W ramach tegorocznej edycji przygotowano również wiele inspirujących warsztatów dotyczących pracy architekta. Ich uczestnicy rozmawiać będą między innymi o tym, jak budować markę architekta w dobie rynkowych wyzwań, jak podążać za trendami i oczekiwaniami, czy jak przygotować się do dekarbonizacji.

Podczas wydarzenia zostaną przyznane nagrody w ramach plebiscytu Dobry Design 2023, który ma na celu wyłonienie nowych ikon polskiego designu i twórców, którzy w DNA swojej działalności mają wpisaną troskę o dobry design, wysoką jakość i długowieczność produktu oraz zorientowanie na zrównoważony rozwój.

W trakcie wieczornej gali, którą zaplanowano pod koniec pierwszego dnia wydarzenia, nagrodzone zostaną również budynki oraz wnętrza z najlepszą architekturą i designem w konkursie Property Design Awards.

Nowością w programie 4 Design Days jest konkurs fotograficzny organizowany pod hasłem „Miasto – czy idziemy w dobrą stronę?”. Jego celem jest próba udzielenia odpowiedzi na pytanie, co do powiedzenia na temat zmieniającego się świata i społeczeństwa mają architekci, designerzy i twórcy przestrzeni miejskiej.

Zapraszamy do rejestracji pod linkiem: www.4dd.pl/2023/pl/rejestracja,564.html

Więcej informacji o wydarzeniu:
www.4dd.pl/2023/pl/o-wydarzeniu/474/

Agenda wydarzenia:
www.4dd.pl/2023/pl/sesje/

###

4 DESIGN DAYS to największe w tej części Europy wydarzenie rynku nieruchomości, architektury, wnętrz i wzornictwa. W 2023 roku odbędzie się w dniach 26-29 stycznia 2023 r., w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Organizatorem 4 DESIGN DAYS, od pierwszej edycji w 2016 r., jest Grupa PTWP, wydawca branżowych pism i portali, m.in.: propertynews.pl, propertydesign.pl, dobrzemieszkaj.pl. Grupa PTWP specjalizuje się także w organizacji kongresów, konferencji, szkoleń, seminariów i wydarzeń specjalnych na czele z Europejskim Kongresem Gospodarczym – European Economic Congress (EEC) – największą imprezą biznesową Europy Centralnej.

#4designdays #4dd  

Retinol plus fotoprotekcja – Jesienny tandem dla odmłodzenia i regeneracji

Jesień to zdecydowanie czas retinolu. Odmłodzenie, regeneracja i normalizacja to to, czego bardzo potrzebuje nasza skóra po lecie. Eksperci wskazują,…
CZYTAJ

Klopsiki z purée ziemniaczanym i marchewką z groszkiem

Gdy aura na zewnątrz bywa kapryśna postaw na sprawdzone przepisy. Soczyste 
i aromatyczne klopsiki w delikatnym sosie to klasyka, która…
CZYTAJ

Żywienie dojelitowe – co powinieneś o nim wiedzieć?

Świadomość, jak ważna jest prawidłowa dieta dla naszego zdrowia jest powszechna. Pozwala ona na zachowanie dobrego stanu odżywienia organizmu, co…
CZYTAJ

Bonding stomatologiczny – spełnienie marzeń o zachwycającym uśmiechu? Sprawdzamy!

Wśród metod pozwalających na uzyskanie pięknych, białych zębów mnożą się propozycje, które w sposób mniej lub bardziej inwazyjny mają doprowadzić…
CZYTAJ

Fotouczulenia i reakcje fototoksyczne. Jak poradzić sobie z alergią na słońce?

Ekspozycja na światło słoneczne, choć niezbędna dla naszego zdrowia, w nadmiarze może prowadzić do niepożądanych reakcji skórnych, jak fotouczulenia i…
CZYTAJ

Ginekologia estetyczna – nie ma się czego wstydzić!

Poprawa wyglądu oraz funkcjonowania kobiecych okolic intymnych to główne cele zabiegów z obszaru ginekologii estetycznej. Szczególnie efektywnie działają w tym…
CZYTAJ

Polacy entuzjastami mody z drugiej ręki? Wraz z nadejściem nowego sezonu, Vinted sprawdza zwyczaje zakupowe nowej garderoby

Niemal połowa Polaków postrzega modę jako istotną formę auto ekspresji. Czesi i Słowacy mniej skupiają się na swoim wyglądzie. Ponad…
CZYTAJ

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o sercu – mimo niewielkiego rozmiaru, pracuje nieustannie przez całe nasze życie, pełniąc kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu


Ostatnia niedziela września na całym świecie obchodzona jest jako Światowy Dzień Serca – inicjatywa, której celem jest zwiększenie świadomości na…
CZYTAJ

Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?

Krótkowzroczność, jest coraz powszechniejszą wadą wzroku u dzieci i młodzieży. Jedną z jej najczęstszych przyczyn jest nadmierne wydłużenie osiowe gałki…
CZYTAJ

Trwa wyzwanie Healthy Cities. Każdy uczestnik to jedno posadzone drzewo

Trwa wyzwanie Healthy Cities, w ramach którego mieszkańcy 66 miast na prawach powiatu i pracownicy firm codziennie przemierzają minimum 6…
CZYTAJ

Jak dopasować aktywność fizyczną do swojego stylu życia i dlaczego to takie ważne? O poważnych konsekwencjach braku ruchu alarmują naukowcy

Prowadzimy siedzący tryb życia, sporo czasu spędzamy przed monitorami, a wyjście do sklepu czasami bywa jedyną aktywnością fizyczną w ciągu…
CZYTAJ

Wszechstronność i jesienne odmłodzenie Czego jeszcze nie wiesz o retinolu?

Retinol jest ulubieńcem świata beauty i absolutnym królem wszechstronności. Odmładza, regeneruje, normalizuje i … „naprawia” to, co w danym momencie…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Żywienie dojelitowe – co powinieneś o nim wiedzieć?

Świadomość, jak ważna jest prawidłowa dieta dla naszego zdrowia jest powszechna. Pozwala…
CZYTAJ

Fotouczulenia i reakcje fototoksyczne. Jak poradzić sobie z alergią na słońce?

Ekspozycja na światło słoneczne, choć niezbędna dla naszego zdrowia, w nadmiarze może…
CZYTAJ

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o sercu – mimo niewielkiego rozmiaru, pracuje nieustannie przez całe nasze życie, pełniąc kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu


Ostatnia niedziela września na całym świecie obchodzona jest jako Światowy Dzień Serca…
CZYTAJ

Jak dopasować aktywność fizyczną do swojego stylu życia i dlaczego to takie ważne? O poważnych konsekwencjach braku ruchu alarmują naukowcy

Prowadzimy siedzący tryb życia, sporo czasu spędzamy przed monitorami, a wyjście do…
CZYTAJ

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz…
CZYTAJ