Plama na ubraniu? To nie problem



Na ubranie rozlał się sok, wino, tłuszcz? Dziecko skaleczyło się w kolano, a na dżinsach jest jedna wielka plama z krwi? To jeszcze nie oznacza, że ubranie jest do wyrzucenia! Poznajcie sposoby, które pozwolą Wam uratować ulubioną odzież i wywabić nawet najtrudniejsze plamy.
Najważniejsze zasady w usuwaniu plam z ubrań.

Zanim przejdziemy do konkretnych instrukcji, jak usunąć plamy z ubrań, warto przypomnieć o kilku podstawowych zasadach. Obowiązują one właściwie w przypadku każdego zabrudzenia. To kolejno:

• wstępne namaczanie plamy w zimnej – a nie ciepłej wodzie (ale są wyjątki od reguły, o czym piszemy w dalszej części artykułu),
• próba usunięcia zabrudzenia najszybciej, jak to możliwe (świeże plamy usuniemy znacznie łatwiej niż zaschnięte),
• unikanie szorowania, zwłaszcza jeśli materiał jest delikatny (tkaninę traktujemy indywidualnie),
• usuwanie plam na czystej powierzchni i ochrona miejsca pracy przed zafarbowaniem,
• wykorzystywanie detergentów do usuwania plam dostosowanych do rodzaju i koloru tkaniny (na rynku dostępne są zarówno odplamiacze do tkanin białych, jak i kolorowych – podobnie jak proszki czy żele do silnych zabrudzeń),
• w przypadku delikatnych tkanin stawianie na bardziej naturalne sposoby – np. wykorzystanie soli kuchennej.

Rodzaje plam i sposoby ich usuwania

Sposób wywabiania plamy z ubrania zależy przede wszystkim od jej rodzaju. Najczęściej występującymi zabrudzeniami są plamy z krwi, wina, tłuszczu i trawy. Przyjrzyjmy się zatem, jak je usunąć, aby nie zniszczyć ubrań.

Plamy z krwi

O plamy z krwi nietrudno – zwłaszcza w przypadku menstruacji. Niestety są to plamy najtrudniejsze do usunięcia i należy z nimi postępować szczególnie ostrożnie. Zanim zaczniesz odplamiać tkaninę, namocz ubranie w zimnej wodzie – najlepiej z dodatkiem detergentu – i odczekaj pół godziny. Następnie przetrzyj delikatnie plamę szarym mydłem lub odplamiaczem, pozostaw na 5 minut i wrzuć do pralki. Ustaw możliwie najwyższą temperaturę zaleconą dla tkaniny. Tym sposobem plamy z krwi powinny zniknąć z ubrań.

Plamy z czerwonego wina

W przypadku plam z czerwonego wina również polewamy je zimną wodą. Najlepiej przyłożyć do plamy ściereczkę, odsączać nią wino, płukać w zimnej wodzie i powtarzać proces do zmniejszenia widoczności plamy. Można również zastosować sól – posypujemy nią obficie zabrudzenie. Następnie spłukujemy, nakładamy na plamę żel lub proszek, pozostawiamy na 5 minut i wkładamy do pralki.




Plamy z trawy

Plamy z trawy to zmora każdej mamy aktywnego dziecka. Na szczęście nie są aż tak trudne do usunięcia, a do ich wywabienia nierzadko wystarczające są domowe sposoby. Można np. użyć pasty do zębów zawierającej mentol. Świetnie sprawdzi się także płyn do zmiękczania tkanin. Wybranym środkiem smarujemy plamę, czekamy ok. godziny aż się wchłonie, a następnie spłukujemy ciepłą wodą. Jeśli plama jest zaschnięta, najpierw potraktujmy ją letnią wodą i szarym mydłem.

Plamy z tłuszczu

O plamę z tłuszczu nietrudno, jeśli na co dzień gotujemy. Najważniejsze jest szybkie działanie – nie możemy dopuścić, aby tłuszcz głęboko przeniknął do włókien tkaniny, ponieważ wtedy będzie bardzo trudno go wywabić. Niestety żaden domowy środek nie da sobie rady z zaschniętymi, tłustymi plamami i jeśli nie zadziałamy w porę, konieczne będą profesjonalne środki chemiczne lub nawet skorzystanie z usług pralni. Spróbuj tego uniknąć, szybko podejmując działanie.

Przede wszystkim zetrzyj ściereczką z powierzchni materiału jak najwięcej tłuszczu. Następnie do miski z gorącą wodą dodaj proszek lub żel do prania w dawce przeznaczonej do silnych zabrudzeń. W takim roztworze delikatnie zapierz ręcznie plamę. Pozostaw na kilkanaście minut, a następnie wypierz ubranie w maksymalnej dopuszczalnej temperaturze z metki.

Jeśli ubranie jest bardzo delikatne, przed użyciem detergentu sięgnij po puder dla niemowląt – być może poradzi on sobie z tłuszczem i go wchłonie.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ