Plama na ubraniu? To nie problem



Na ubranie rozlał się sok, wino, tłuszcz? Dziecko skaleczyło się w kolano, a na dżinsach jest jedna wielka plama z krwi? To jeszcze nie oznacza, że ubranie jest do wyrzucenia! Poznajcie sposoby, które pozwolą Wam uratować ulubioną odzież i wywabić nawet najtrudniejsze plamy.
Najważniejsze zasady w usuwaniu plam z ubrań.

Zanim przejdziemy do konkretnych instrukcji, jak usunąć plamy z ubrań, warto przypomnieć o kilku podstawowych zasadach. Obowiązują one właściwie w przypadku każdego zabrudzenia. To kolejno:

• wstępne namaczanie plamy w zimnej – a nie ciepłej wodzie (ale są wyjątki od reguły, o czym piszemy w dalszej części artykułu),
• próba usunięcia zabrudzenia najszybciej, jak to możliwe (świeże plamy usuniemy znacznie łatwiej niż zaschnięte),
• unikanie szorowania, zwłaszcza jeśli materiał jest delikatny (tkaninę traktujemy indywidualnie),
• usuwanie plam na czystej powierzchni i ochrona miejsca pracy przed zafarbowaniem,
• wykorzystywanie detergentów do usuwania plam dostosowanych do rodzaju i koloru tkaniny (na rynku dostępne są zarówno odplamiacze do tkanin białych, jak i kolorowych – podobnie jak proszki czy żele do silnych zabrudzeń),
• w przypadku delikatnych tkanin stawianie na bardziej naturalne sposoby – np. wykorzystanie soli kuchennej.

Rodzaje plam i sposoby ich usuwania

Sposób wywabiania plamy z ubrania zależy przede wszystkim od jej rodzaju. Najczęściej występującymi zabrudzeniami są plamy z krwi, wina, tłuszczu i trawy. Przyjrzyjmy się zatem, jak je usunąć, aby nie zniszczyć ubrań.

Plamy z krwi

O plamy z krwi nietrudno – zwłaszcza w przypadku menstruacji. Niestety są to plamy najtrudniejsze do usunięcia i należy z nimi postępować szczególnie ostrożnie. Zanim zaczniesz odplamiać tkaninę, namocz ubranie w zimnej wodzie – najlepiej z dodatkiem detergentu – i odczekaj pół godziny. Następnie przetrzyj delikatnie plamę szarym mydłem lub odplamiaczem, pozostaw na 5 minut i wrzuć do pralki. Ustaw możliwie najwyższą temperaturę zaleconą dla tkaniny. Tym sposobem plamy z krwi powinny zniknąć z ubrań.

Plamy z czerwonego wina

W przypadku plam z czerwonego wina również polewamy je zimną wodą. Najlepiej przyłożyć do plamy ściereczkę, odsączać nią wino, płukać w zimnej wodzie i powtarzać proces do zmniejszenia widoczności plamy. Można również zastosować sól – posypujemy nią obficie zabrudzenie. Następnie spłukujemy, nakładamy na plamę żel lub proszek, pozostawiamy na 5 minut i wkładamy do pralki.




Plamy z trawy

Plamy z trawy to zmora każdej mamy aktywnego dziecka. Na szczęście nie są aż tak trudne do usunięcia, a do ich wywabienia nierzadko wystarczające są domowe sposoby. Można np. użyć pasty do zębów zawierającej mentol. Świetnie sprawdzi się także płyn do zmiękczania tkanin. Wybranym środkiem smarujemy plamę, czekamy ok. godziny aż się wchłonie, a następnie spłukujemy ciepłą wodą. Jeśli plama jest zaschnięta, najpierw potraktujmy ją letnią wodą i szarym mydłem.

Plamy z tłuszczu

O plamę z tłuszczu nietrudno, jeśli na co dzień gotujemy. Najważniejsze jest szybkie działanie – nie możemy dopuścić, aby tłuszcz głęboko przeniknął do włókien tkaniny, ponieważ wtedy będzie bardzo trudno go wywabić. Niestety żaden domowy środek nie da sobie rady z zaschniętymi, tłustymi plamami i jeśli nie zadziałamy w porę, konieczne będą profesjonalne środki chemiczne lub nawet skorzystanie z usług pralni. Spróbuj tego uniknąć, szybko podejmując działanie.

Przede wszystkim zetrzyj ściereczką z powierzchni materiału jak najwięcej tłuszczu. Następnie do miski z gorącą wodą dodaj proszek lub żel do prania w dawce przeznaczonej do silnych zabrudzeń. W takim roztworze delikatnie zapierz ręcznie plamę. Pozostaw na kilkanaście minut, a następnie wypierz ubranie w maksymalnej dopuszczalnej temperaturze z metki.

Jeśli ubranie jest bardzo delikatne, przed użyciem detergentu sięgnij po puder dla niemowląt – być może poradzi on sobie z tłuszczem i go wchłonie.

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ