Co to jest pielęgnacja holistyczna i dlaczego zdobywa ogromne zaufanie wśród kobiet?



Holistyczna pielęgnacja dla urody… życia! Co to jest pielęgnacja holistyczna i dlaczego zdobywa ogromne zaufanie wśród kobiet?

„W zdrowym ciele zdrowy duch” to bardzo znane powiedzenie, które od dawna sprawdza się w praktyce. Kompleksowe spojrzenie na zdrowie, samopoczucie i urodę znane jest od wieków. Już w starożytności praktykowano holistyczne podejście uznając, że piękno ciała oraz równowaga umysłu są ściśle związane ze zdrowiem. Na czym polega terapia holistyczna i dlaczego coraz częściej można usłyszeć o holistycznej pielęgnacji skóry?

Holistyczna (od grec. holos – cały) znaczy całościowa. Medycyna holistyczna zakłada, że organizm człowieka jest całością i nie można „rozdzielać” go na poszczególne układy czy narządy. Wpływają one bowiem wzajemnie na siebie, a ich właściwa współpraca skutkuje zdrowiem i równowagą we wszystkich obszarach życia, a także … piękną skórą.

Na czym polega holistyczna pielęgnacja skóry?

Zakłada ona, iż wygląd skóry jest odzwierciedleniem zachodzących wewnątrz organizmu procesów fizycznych i psychicznych. Innymi słowy najpiękniej wygląda kobieta szczęśliwa, spokojna i zdrowa. Pielęgnacja holistyczna wymusza wnikliwe przyjrzenie się swojemu stylowi życia, diecie i aktywnościom w różnych obszarach czyli temu wszystkiemu, co wpływa na ogólny stan zdrowia. Podejście holistyczne ma silny związek z naturą i opiera się na spożywaniu nieprzetworzonej żywności, aktywnym spędzaniu czasu na świeżym powietrzu i wreszcie stosowaniu naturalnych kosmetyków.

Holistyczna pielęgnacja skóry to rytuały, które przynoszą przyjemność, relaks, wewnętrzne poczucie piękna oraz oczywiście promienną i zdrową cerę. Natura to gwarancja życia, dlatego warto się jej podporządkować i szanując jej prawa, korzystać z dobrodziejstw, które ze sobą niesie. Niskoprzetworzona dieta, naturalne roślinne kosmetyki, a przy tym odpowiednia ilość snu i aktywność fizyczna to najprostsza droga do pięknego wyglądu, a także równowagi i poczucia dobrostanu.

#Wellbeing, a starzenie się skóry

Na tempo przebiegu procesów starzenia skóry wpływa nie tylko wiek biologiczny. Dużo szybciej starzeje się skóra narażona na działanie niekorzystnych czynników, takich jak promieniowanie UV, dym papierosowy czy smog. Niekorzystnie na skórę wpływa również wysoko przetworzona żywność, a także negatywne emocje i stres. Dlatego, aby najefektywniej zadbać o swoją skórę warto zacząć od znalezienia przyczyny i próby jej wyeliminowania. Odnalezienie poczucia dobrostanu, tzw. wellbeing wynikającego z całkowitej akceptacji siebie i procesów zachodzących w swoim ciele to cel holistycznej pielęgnacji.

Anti–aging czy Pro–aging – który trend dba o nas holistycznie?

Anti-aging zakłada walkę z czasem i jego wpływem na ciało. Trend Anti-aging to najczęściej syntetyczne składniki i zabiegi dermatologii estetycznej, które mają przynieść natychmiastowe efekty. Starzenie skóry jest naturalnym procesem i nie da się go niestety zatrzymać. Można go natomiast spowolnić i dbając o skórę na wielu płaszczyznach, zachować młodość w sposób naturalny. Takie działanie zakłada rozwijający się trend Pro–aging, który zachęca do akceptacji zmian, jakie zachodzą w skórze i ciele. „Agresywna” walka z upływającym czasem na dłuższą metę nie jest skuteczna i dobra dla zdrowia. Z tego powodu warto postawić na właściwe odżywianie, dopasowaną do potrzeb i możliwości aktywność fizyczną oraz pielęgnację kosmetykami o naturalnym składzie.

Pielęgnacja holistyczna – tylko naturalne składniki

Pielęgnacja holistyczna to zdecydowany powrót do natury. Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków naturalnych, trzeba jednak pamiętać, że naturalne składniki są niezwykle delikatne i w procesie ich pozyskania lub już na etapie produkcji preparatów kosmetycznych należy się z nimi odpowiednio obchodzić. Tylko w ten sposób mogą zachować swoje najcenniejsze właściwości. Doskonałym przykładem jest aloes znany ze swoich właściwości kojących, odżywczych, ochronnych i nawilżających.




„Jedynym skutecznym sposobem jego pozyskiwania jest ekstrakcja na zimno. Dojrzałe liście odcinane przy korzeniu poddawane są ręcznej obróbce. Dzięki temu uzyskany żel zachowuje wszystkie dobroczynne właściwości. Podobnie zachowuje się większość składników pochodzenia naturalnego. Wymagają one szacunku, spokoju i dużej wiedzy producenta, aby w procesie produkcji nic cennego dla naszej skóry nie uległo zniszczeniu.” – tłumaczy Aneta Chachuła, ekspert marki Equilibra producenta naturalnych dermokosmetyków i suplementów diety.

Pozyskiwanie naturalnych składników to złożony proces, wymagający dużej wiedzy i doświadczenia, dlatego wybierając kosmetyki naturalne pamiętajmy, że nie każdy reprezentuje tę samą jakość. Decydując się kosmetyki na bazie roślin zwróćmy uwagę na sposób pozyskiwania składników aktywnych. Tylko odpowiednio pozyskiwane dają gwarancję skuteczności produktu. Znaczenie ma również zawartość składników naturalnych w produkcie. Powinna być zbliżona do 100%. Im krótsza i prostsza etykieta, tym lepiej. Warto również wybierać ekologiczne opakowania. Dobrze, jeśli producent stosuje rozwiązania minimalizujące wpływ na środowisko naturalne. Taka pielęgnacja urody zgodna z zasadami natury i ekologii pomaga osiągnąć balans pomiędzy doskonałym samopoczuciem, zadowoleniem z wyglądu i czerpaniem radości z życia.

Skóra kocha pielęgnacje holistyczną

Oczywiście, bo zakłada ona troskę nie tylko o cerę, ale całe ciało, umysł i duszę. Wymaga odrobiny uwagi i skupienia oraz zdefiniowania i zrozumienia własnych potrzeb. Dobór kosmetyków odpowiadających potrzebom skóry w połączeniu ze zdrową dietą, dobrym nastrojem, aktywnością fizyczną, nawadnianiem organizmu i codziennymi rytuałami kosmetycznymi pomaga odzyskać harmonię ciała i umysłu, o którą chodzi w holistycznej pielęgnacji.

„Kosmetyki naturalne, bogate w oleje, ekstrakty i wyciągi roślinne doskonale wpisują się w trend pielęgnacji holistycznej, która nie lubi pośpiechu. Ich działanie jest łagodne, a efekty długofalowe. Subtelne zapachy i bogate formuły roślinnych kremów, mleczek, maseł czy maseczek zaspokajają zmysły i doskonale sprawdzają się podczas codziennych rytuałów pielęgnacyjnych.” – tłumaczy ekspert.

Presja bycia wiecznie młodym i doskonałym coraz częściej ustępuje miejsca trendowi holistycznego dbania o swoją urodę. Ta zakładająca miłość do siebie i dobrodziejstw natury filozofia niesie za sobą doskonały przekaz, który pozwala na nowo zaakceptować i pokochać siebie. Właśnie dlatego zyskuje coraz więcej zwolenniczek, które świadome swoich potrzeb, żyją w zgodzie z sobą i otaczającą naturą.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ