Co to jest pielęgnacja holistyczna i dlaczego zdobywa ogromne zaufanie wśród kobiet?Holistyczna pielęgnacja dla urody… życia! Co to jest pielęgnacja holistyczna i dlaczego zdobywa ogromne zaufanie wśród kobiet?

„W zdrowym ciele zdrowy duch” to bardzo znane powiedzenie, które od dawna sprawdza się w praktyce. Kompleksowe spojrzenie na zdrowie, samopoczucie i urodę znane jest od wieków. Już w starożytności praktykowano holistyczne podejście uznając, że piękno ciała oraz równowaga umysłu są ściśle związane ze zdrowiem. Na czym polega terapia holistyczna i dlaczego coraz częściej można usłyszeć o holistycznej pielęgnacji skóry?

Holistyczna (od grec. holos – cały) znaczy całościowa. Medycyna holistyczna zakłada, że organizm człowieka jest całością i nie można „rozdzielać” go na poszczególne układy czy narządy. Wpływają one bowiem wzajemnie na siebie, a ich właściwa współpraca skutkuje zdrowiem i równowagą we wszystkich obszarach życia, a także … piękną skórą.

Na czym polega holistyczna pielęgnacja skóry?

Zakłada ona, iż wygląd skóry jest odzwierciedleniem zachodzących wewnątrz organizmu procesów fizycznych i psychicznych. Innymi słowy najpiękniej wygląda kobieta szczęśliwa, spokojna i zdrowa. Pielęgnacja holistyczna wymusza wnikliwe przyjrzenie się swojemu stylowi życia, diecie i aktywnościom w różnych obszarach czyli temu wszystkiemu, co wpływa na ogólny stan zdrowia. Podejście holistyczne ma silny związek z naturą i opiera się na spożywaniu nieprzetworzonej żywności, aktywnym spędzaniu czasu na świeżym powietrzu i wreszcie stosowaniu naturalnych kosmetyków.

Holistyczna pielęgnacja skóry to rytuały, które przynoszą przyjemność, relaks, wewnętrzne poczucie piękna oraz oczywiście promienną i zdrową cerę. Natura to gwarancja życia, dlatego warto się jej podporządkować i szanując jej prawa, korzystać z dobrodziejstw, które ze sobą niesie. Niskoprzetworzona dieta, naturalne roślinne kosmetyki, a przy tym odpowiednia ilość snu i aktywność fizyczna to najprostsza droga do pięknego wyglądu, a także równowagi i poczucia dobrostanu.

#Wellbeing, a starzenie się skóry

Na tempo przebiegu procesów starzenia skóry wpływa nie tylko wiek biologiczny. Dużo szybciej starzeje się skóra narażona na działanie niekorzystnych czynników, takich jak promieniowanie UV, dym papierosowy czy smog. Niekorzystnie na skórę wpływa również wysoko przetworzona żywność, a także negatywne emocje i stres. Dlatego, aby najefektywniej zadbać o swoją skórę warto zacząć od znalezienia przyczyny i próby jej wyeliminowania. Odnalezienie poczucia dobrostanu, tzw. wellbeing wynikającego z całkowitej akceptacji siebie i procesów zachodzących w swoim ciele to cel holistycznej pielęgnacji.

Anti–aging czy Pro–aging – który trend dba o nas holistycznie?

Anti-aging zakłada walkę z czasem i jego wpływem na ciało. Trend Anti-aging to najczęściej syntetyczne składniki i zabiegi dermatologii estetycznej, które mają przynieść natychmiastowe efekty. Starzenie skóry jest naturalnym procesem i nie da się go niestety zatrzymać. Można go natomiast spowolnić i dbając o skórę na wielu płaszczyznach, zachować młodość w sposób naturalny. Takie działanie zakłada rozwijający się trend Pro–aging, który zachęca do akceptacji zmian, jakie zachodzą w skórze i ciele. „Agresywna” walka z upływającym czasem na dłuższą metę nie jest skuteczna i dobra dla zdrowia. Z tego powodu warto postawić na właściwe odżywianie, dopasowaną do potrzeb i możliwości aktywność fizyczną oraz pielęgnację kosmetykami o naturalnym składzie.

Pielęgnacja holistyczna – tylko naturalne składniki

Pielęgnacja holistyczna to zdecydowany powrót do natury. Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków naturalnych, trzeba jednak pamiętać, że naturalne składniki są niezwykle delikatne i w procesie ich pozyskania lub już na etapie produkcji preparatów kosmetycznych należy się z nimi odpowiednio obchodzić. Tylko w ten sposób mogą zachować swoje najcenniejsze właściwości. Doskonałym przykładem jest aloes znany ze swoich właściwości kojących, odżywczych, ochronnych i nawilżających.
„Jedynym skutecznym sposobem jego pozyskiwania jest ekstrakcja na zimno. Dojrzałe liście odcinane przy korzeniu poddawane są ręcznej obróbce. Dzięki temu uzyskany żel zachowuje wszystkie dobroczynne właściwości. Podobnie zachowuje się większość składników pochodzenia naturalnego. Wymagają one szacunku, spokoju i dużej wiedzy producenta, aby w procesie produkcji nic cennego dla naszej skóry nie uległo zniszczeniu.” – tłumaczy Aneta Chachuła, ekspert marki Equilibra producenta naturalnych dermokosmetyków i suplementów diety.

Pozyskiwanie naturalnych składników to złożony proces, wymagający dużej wiedzy i doświadczenia, dlatego wybierając kosmetyki naturalne pamiętajmy, że nie każdy reprezentuje tę samą jakość. Decydując się kosmetyki na bazie roślin zwróćmy uwagę na sposób pozyskiwania składników aktywnych. Tylko odpowiednio pozyskiwane dają gwarancję skuteczności produktu. Znaczenie ma również zawartość składników naturalnych w produkcie. Powinna być zbliżona do 100%. Im krótsza i prostsza etykieta, tym lepiej. Warto również wybierać ekologiczne opakowania. Dobrze, jeśli producent stosuje rozwiązania minimalizujące wpływ na środowisko naturalne. Taka pielęgnacja urody zgodna z zasadami natury i ekologii pomaga osiągnąć balans pomiędzy doskonałym samopoczuciem, zadowoleniem z wyglądu i czerpaniem radości z życia.

Skóra kocha pielęgnacje holistyczną

Oczywiście, bo zakłada ona troskę nie tylko o cerę, ale całe ciało, umysł i duszę. Wymaga odrobiny uwagi i skupienia oraz zdefiniowania i zrozumienia własnych potrzeb. Dobór kosmetyków odpowiadających potrzebom skóry w połączeniu ze zdrową dietą, dobrym nastrojem, aktywnością fizyczną, nawadnianiem organizmu i codziennymi rytuałami kosmetycznymi pomaga odzyskać harmonię ciała i umysłu, o którą chodzi w holistycznej pielęgnacji.

„Kosmetyki naturalne, bogate w oleje, ekstrakty i wyciągi roślinne doskonale wpisują się w trend pielęgnacji holistycznej, która nie lubi pośpiechu. Ich działanie jest łagodne, a efekty długofalowe. Subtelne zapachy i bogate formuły roślinnych kremów, mleczek, maseł czy maseczek zaspokajają zmysły i doskonale sprawdzają się podczas codziennych rytuałów pielęgnacyjnych.” – tłumaczy ekspert.

Presja bycia wiecznie młodym i doskonałym coraz częściej ustępuje miejsca trendowi holistycznego dbania o swoją urodę. Ta zakładająca miłość do siebie i dobrodziejstw natury filozofia niesie za sobą doskonały przekaz, który pozwala na nowo zaakceptować i pokochać siebie. Właśnie dlatego zyskuje coraz więcej zwolenniczek, które świadome swoich potrzeb, żyją w zgodzie z sobą i otaczającą naturą.

Źródło dyskomfortu i wyzwanie estetyczne. Sprawdzone sposoby na trądzik

Trądzik oraz inne niedoskonałości skórne to nie tylko problem estetyczny, ale również źródło dyskomfortu, a nawet obniżenia samooceny i zmniejszenia…
CZYTAJ

Składnik, który wspiera foto protekcję-Super-moc kwasu ferulowego

Kwas ferulowy to substancja o wielu właściwościach. Działa antyoksydacyjnie, przeciwdziała objawom starzenia, zwalcza przebarwienia i… pochłania pewien zakres promieni UV,…
CZYTAJ

5 naturalnych sposobów na zdrowe i piękne włosy

Mieć zdrowe i lśniące włosy to marzenie wielu kobiet, niestety nie każda z nas dostała taki prezent od matki natury.…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze – cichy zabójca Twojego mózgu i serca. Ta choroba zwiększa ryzyko wystąpienia udaru aż czterokrotnie!

Blisko 1/3 dorosłych Polaków choruje na nadciśnienie tętnicze, przy czym ponad 20% kobiet i 40% mężczyzn nie zdaje sobie z…
CZYTAJ

5 faktów o nadciśnieniu, które powinien znać każdy Polak

Nadciśnienie tętnicze to podstępna choroba, która dotyka już ponad 11 milionów Polaków! Niestety leczy się tylko 1/3 z nich. Nadciśnienie…
CZYTAJ

Jak spowolnić wskazówki zegara? Duet: ceramidy i peptydy dla odmłodzenia skóry

Jednym z najważniejszych wyzwań dla skóry o każdej porze roku zdecydowanie jest zapobieganie objawom upływającego czasu. Kosmetolodzy podkreślają, że kluczowa…
CZYTAJ

„Prawdziwy mężczyzna”, czyli jaki?

Prawdziwy mężczyzna nie płacze, dominuje, ma przyzwolenie na bycie bezwzględnym i agresywnym – ale czy na pewno? Mimo że sytuacja…
CZYTAJ

Witamy wiosenną symfonię smaków

Wraz z nadejściem wiosny natura budzi się do życia, przynosząc ze sobą świeżość, kolorowe pejzaże i bogactwo aromatów. To idealny…
CZYTAJ

Siekane kotleciki z kurczaka z kolorowym ryżem

Siekane kotleciki z kurczaka mają złocisty kolor, są chrupiące i pełne wartościowych dodatków, np. w postaci marchewki czy cukinii. Podane…
CZYTAJ

Maj miesiącem mierzenia ciśnienia tętniczego krwi. Jak prawidłowo to robić, jakie są najczęstsze błędy i jak ich unikać?

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych czynników zwiększających ryzyko wielu chorób wpływających zarówno na długość naszego życia, jak i…
CZYTAJ

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

ZDROWIE

VIEW ALL

Nadciśnienie tętnicze – cichy zabójca Twojego mózgu i serca. Ta choroba zwiększa ryzyko wystąpienia udaru aż czterokrotnie!

Blisko 1/3 dorosłych Polaków choruje na nadciśnienie tętnicze, przy czym ponad 20%…
CZYTAJ

5 faktów o nadciśnieniu, które powinien znać każdy Polak

Nadciśnienie tętnicze to podstępna choroba, która dotyka już ponad 11 milionów Polaków!…
CZYTAJ

„Prawdziwy mężczyzna”, czyli jaki?

Prawdziwy mężczyzna nie płacze, dominuje, ma przyzwolenie na bycie bezwzględnym i agresywnym…
CZYTAJ

Maj miesiącem mierzenia ciśnienia tętniczego krwi. Jak prawidłowo to robić, jakie są najczęstsze błędy i jak ich unikać?

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych czynników zwiększających ryzyko wielu chorób…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ