Pierwsza pomoc – czy wiemy jak jej udzielić?



13 października obchodzimy Dzień Ratownika Medycznego. Większość z nas w pewnym momencie życia zetknęła się z podstawami zasad pierwszej pomocy. Jednak czy w sytuacji kryzysowej wiedzielibyśmy, jak pomóc? Czy potrafilibyście użyć AED – automatycznego defibrylatora zewnętrznego? To z pewnością wiedza i umiejętności, które wymagają systematycznego odświeżania. O przypomnienie podstawowych zasad poprosiliśmy ratownika medycznego Jakuba Rychlika z Akademii Ratownictwa LUX MED.

O uratowaniu komuś życia często decydują zaledwie minuty. Udzielanie w odpowiedni sposób pierwszej pomocy, wielokrotnie zwiększa szanse poszkodowanego na przeżycie – zanim przyjedzie ekipa ratunkowa. Stres i zdenerwowanie mogą wpłynąć na czas naszej reakcji, dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, w jaki sposób należy się zachować.

Na początku trzeba upewnić się, że miejsce zdarzenia jest bezpieczne. To niezwykle ważne, żeby nam samym podczas udzielania pomocy nie stała się krzywda. Następnie powinniśmy podejść do poszkodowanego i sprawdzić czy reaguje – zadać pytanie, spróbować nawiązać rozmowę. Brak reakcji to sygnał, że należy sprawdzić oddech.

By upewnić się, że poszkodowany oddycha, należy udrożnić drogi oddechowe kładąc jedną rękę na czole, a drugą na żuchwie. Następnie nachylić się i sprawdzić czy czujemy wydech powietrza. Jeśli dana osoba nie oddycha w sposób prawidłowy, jest nieprzytomna i nie porusza się, należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe i rozpocząć uściśnięcia klatki piersiowej – wskazuje Jakub Rychlik z Akademii Ratownictwa LUX MED.




Oczekiwanie na przyjazd karetki – co robić?

Każda sekunda się liczy, dlatego zanim przyjedzie pogotowie, my musimy działać. Rytmiczne uciśnięcia klatki piersiowej należy wykonywać od 100 do 120 razy na minutę.

Używajmy takiej siły, by klatka piersiowa uginała się na głębokość około 5-6 cm.
Jeśli możliwe jest użycie AED, czyli automatycznego defibrylatora zewnętrznego, należy to zrobić.

– Po włączeniu urządzenia wystarczy uważnie słuchać jego poleceń, krok po kroku. Należy przykleić jedną elektrodę pod prawym obojczykiem, a drugą z lewej strony klatki piersiowej. Kiedy AMD będzie gotowe do działania, dokona analizy rytmu serca, następnie system „poprosi” o wciśnięcie przycisku przeładowania. Zanim to zrobi, należy upewnić się, że nikt nie dotyka poszkodowanego – podkreśla ekspert.

Jak zaznacza, bezpośrednio po przeładowaniu należy powrócić do uciśnięć klatki piersiowej i dalej stosować się do zaleceń sprzętu. Resuscytację krążeniowo-oddechową trzeba prowadzić do momentu przyjazdu karetki lub chwili odzyskania przytomności przez poszkodowanego.
Żeby pomóc trzeba wiedzieć, jak to zrobić.

Dlatego od 11 lat ratownicy Akademii Ratownictwa LUX MED szkolą z udzielania pierwszej pomocy. Prowadzona akcja ma realny wpływ na wzrost świadomości wśród społeczeństwa, szczególnie wśród najmłodszych pokoleń. Z okazji Dnia Ratownika Medycznego doceńmy ich za trud i zaangażowanie, jakie wnoszą w działania edukacyjne, sprawiając, że szansa ocalenia komuś życia staje się zdecydowanie większa.

Światowy Dzień Choroby Alzheimera – jak wspierać bliskiego w chorobie otępiennej?

Każdemu z nas, niezależnie od wieku, zdarzają się problemy z pamięcią. Jeśli jednak zauważymy, że takie sytuacje – zwłaszcza u…
CZYTAJ

Wracamy z urlopu. Co należy suplementować po wakacjach

Badanie opublikowane w Journal of the American Medical Association donosi, że około jedna piąta wszystkich pasażerów samolotów zapadła na infekcje…
CZYTAJ

Czego potrzebują nasze loki? Cud, miód… i aloes

Delikatne skręty, burza loków lub romantyczne fale. Każdy z typów kręconych włosów wymaga szczególnie troskliwej pielęgnacji. Eksperci podpowiadają, że najcenniejsze…
CZYTAJ

Cyfrowa krzywda – realne wołanie o pomoc

Krzywda wyrządzona w sieci boli tak samo, jak ta wyrządzona w realu. Nastolatki zdają się być mistrzami w wyrządzaniu sobie…
CZYTAJ

Rower a nawierzchnia, czyli jak znaleźć idealne połączenie? Zainspiruj się marką STORM

Rower to coraz chętniej wybierany środek transportu, ale też sposób na aktywność fizyczną czy krajoznawcze wycieczki. Zanim jednak wyruszysz w…
CZYTAJ

Czym różnią się szampony do świadomej pielęgnacji włosów od OnlyBio?

Marka OnlyBio znana z zaawansowanych produktów do świadomej pielęgnacji włosów i skóry głowy w swoim asortymencie ma szeroki wybór produktów…
CZYTAJ

Świat beauty pokochał OMO. Na czym polega nowy trend mycia włosów?

OMO to jeden ze skrótów, które zawojowały ostatnio rynek beauty. Jest używany przez fryzjerów, trychologów i włosomaniaczki właściwie bez przerwy.…
CZYTAJ

Unikalny design w klasycznej kolorystyce – Gatta z nową kolekcją rajstop wkracza na salony!

Do casualowej, bardziej sportowej, czy też eleganckiej stylizacji - rajstopy w każdym wydaniu prezentują się zjawiskowo. Ten element garderoby urozmaici…
CZYTAJ

Śródziemnomorskie kalmary na ostro – panierowane krążki kałamarnicy MarNatura od PESCA NORD

Aromatyczna kuchnia Morza Śródziemnego zachwyca przede wszystkim wyrazistym smakiem. Opiera się głównie na owocach morza, a jednymi z najpopularniejszych są…
CZYTAJ

Łagodzenie, ukojenie i dobra rutyna. Czego potrzebuje skóra atopowa?

Właściwa pielęgnacja skóry atopowej stanowi kluczowy element wspierający leczenie. To także sposób na znaczną poprawę komfortu życia chorych i zwalczanie…
CZYTAJ

Wrogowie urody – jakie czynniki mają destrukcyjny wpływ na skórę i kolagen?

Pielęgnując urodę często skupiamy się na rozwiązaniach, które mają pomóc w odzyskaniu młodego wyglądu. Poszukujemy coraz to nowych składników aktywnych,…
CZYTAJ

Powrót do pracy – z Sinsay na pewno będzie stylowy!

Powrót do biura po udanych wakacjach nie jest tym, na co czekamy z niecierpliwością, ale dzięki odświeżonej szafie na pewno…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Światowy Dzień Choroby Alzheimera – jak wspierać bliskiego w chorobie otępiennej?

Każdemu z nas, niezależnie od wieku, zdarzają się problemy z pamięcią. Jeśli…
CZYTAJ

Wracamy z urlopu. Co należy suplementować po wakacjach

Badanie opublikowane w Journal of the American Medical Association donosi, że około…
CZYTAJ

Problem z zajściem w ciążę? Przyczyną może być endometrioza

W 96% przypadków endometrioza skutkuje obniżeniem płodności. U co trzeciej kobiety zgłaszającej…
CZYTAJ

Innowacyjne testy na endometriozę łatwiej dostępne

Nie lata, a od kilku do kilkunastu dni – tyle wystarczy, by…
CZYTAJ

Pierwszy na świecie test na endometriozę – od teraz w InviMed Warszawa!

Prawie 94% skuteczności wykrycia endometriozy w organizmie kobiety – mowa 
o pierwszym…
CZYTAJ