Pierwsza pomoc – czy wiemy jak jej udzielić?



13 października obchodzimy Dzień Ratownika Medycznego. Większość z nas w pewnym momencie życia zetknęła się z podstawami zasad pierwszej pomocy. Jednak czy w sytuacji kryzysowej wiedzielibyśmy, jak pomóc? Czy potrafilibyście użyć AED – automatycznego defibrylatora zewnętrznego? To z pewnością wiedza i umiejętności, które wymagają systematycznego odświeżania. O przypomnienie podstawowych zasad poprosiliśmy ratownika medycznego Jakuba Rychlika z Akademii Ratownictwa LUX MED.

O uratowaniu komuś życia często decydują zaledwie minuty. Udzielanie w odpowiedni sposób pierwszej pomocy, wielokrotnie zwiększa szanse poszkodowanego na przeżycie – zanim przyjedzie ekipa ratunkowa. Stres i zdenerwowanie mogą wpłynąć na czas naszej reakcji, dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, w jaki sposób należy się zachować.

Na początku trzeba upewnić się, że miejsce zdarzenia jest bezpieczne. To niezwykle ważne, żeby nam samym podczas udzielania pomocy nie stała się krzywda. Następnie powinniśmy podejść do poszkodowanego i sprawdzić czy reaguje – zadać pytanie, spróbować nawiązać rozmowę. Brak reakcji to sygnał, że należy sprawdzić oddech.

By upewnić się, że poszkodowany oddycha, należy udrożnić drogi oddechowe kładąc jedną rękę na czole, a drugą na żuchwie. Następnie nachylić się i sprawdzić czy czujemy wydech powietrza. Jeśli dana osoba nie oddycha w sposób prawidłowy, jest nieprzytomna i nie porusza się, należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe i rozpocząć uściśnięcia klatki piersiowej – wskazuje Jakub Rychlik z Akademii Ratownictwa LUX MED.




Oczekiwanie na przyjazd karetki – co robić?

Każda sekunda się liczy, dlatego zanim przyjedzie pogotowie, my musimy działać. Rytmiczne uciśnięcia klatki piersiowej należy wykonywać od 100 do 120 razy na minutę.

Używajmy takiej siły, by klatka piersiowa uginała się na głębokość około 5-6 cm.
Jeśli możliwe jest użycie AED, czyli automatycznego defibrylatora zewnętrznego, należy to zrobić.

– Po włączeniu urządzenia wystarczy uważnie słuchać jego poleceń, krok po kroku. Należy przykleić jedną elektrodę pod prawym obojczykiem, a drugą z lewej strony klatki piersiowej. Kiedy AMD będzie gotowe do działania, dokona analizy rytmu serca, następnie system „poprosi” o wciśnięcie przycisku przeładowania. Zanim to zrobi, należy upewnić się, że nikt nie dotyka poszkodowanego – podkreśla ekspert.

Jak zaznacza, bezpośrednio po przeładowaniu należy powrócić do uciśnięć klatki piersiowej i dalej stosować się do zaleceń sprzętu. Resuscytację krążeniowo-oddechową trzeba prowadzić do momentu przyjazdu karetki lub chwili odzyskania przytomności przez poszkodowanego.
Żeby pomóc trzeba wiedzieć, jak to zrobić.

Dlatego od 11 lat ratownicy Akademii Ratownictwa LUX MED szkolą z udzielania pierwszej pomocy. Prowadzona akcja ma realny wpływ na wzrost świadomości wśród społeczeństwa, szczególnie wśród najmłodszych pokoleń. Z okazji Dnia Ratownika Medycznego doceńmy ich za trud i zaangażowanie, jakie wnoszą w działania edukacyjne, sprawiając, że szansa ocalenia komuś życia staje się zdecydowanie większa.

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ